Dell 7559 Anlık FPS düşmesi

jester_Blue

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba bilgisayardan kısmen anlayan biriyim ama bu sorunumun sebebi tam olarak ne, emin olamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.
Sistem:
Model: Dell 7559.
İşlemci: i7-6700HQ
Ekran kartı: 960M.
Disk: 1TB 5400RPM.
RAM: 16 GB DDR3 RAM.

Sıkıntı:
Normalde Tom Clancy's Rainbow Six: Siege oynarken FPS düşmesi olmayan bilgisayar. Valorant, CS:GO gibi oyunlarda PC anlık FPS düşmesi yiyor. Üstelik 1080P, tüm ayarlar en düşükte. Aynı zamanda 70-100FPS arası alabiliyorum. Yani bu normal mi pek anlamış değilim.

Kontrol:
"HW monitör" yazılımında PC Max sıcaklık değerleri (Valorant ve CS:GO'da) işlemcide 72-74 °C, ekran kartı 55°C geçmiyor(belki HD grafik çalışıyor olabilir diye özellikle NVIDIA 960M seçerek giriyorum). Arka planda bilgisayar sisteminde çalışan bir şey yok. "HD Tune Pro" göre diskte sağlam. NVIDIA garfik kartıda güncel. Bilgisayar da öyle genel bir sorunda bulunmuyor. Yani takılma olsun, açılmama vs hiçbir problem yok.

Son Sözler:
Kısaca sıkıntım bu şekil. Aklıma belki belirli bir ısıya ulaşınca işlemci frekansı frenleme yapıyor gibi geliyor ama BIOS da öyle bir seçenekte yok. Ne Fan ayarı ne işlemci sıcaklığına bağlı bir komut ayarı yapabiliyorum. Bana bu konuda fikir verebilecek her fikre açığım.

İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle herkese merhaba bilgisayardan kısmen anlayan biriyim ama bu sorunumun sebebi tam olarak ne, emin olamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.
Sistem:
Model: Dell 7559.
İşlemci: i7-6700HQ
Ekran kartı: 960M.
Disk: 1TB 5400RPM.
RAM: 16 GB DDR3 RAM.

Sıkıntı:
Normalde Tom Clancy's Rainbow Six: Siege oynarken FPS düşmesi olmayan bilgisayar. Valorant, CS:GO gibi oyunlarda PC anlık FPS düşmesi yiyor. Üstelik 1080P, tüm ayarlar en düşükte. Aynı zamanda 70-100FPS arası alabiliyorum. Yani bu normal mi pek anlamış değilim.

Kontrol:
"HW monitör" yazılımında PC Max sıcaklık değerleri (Valorant ve CS:GO'da) işlemcide 72-74 °C, ekran kartı 55°C geçmiyor(belki HD grafik çalışıyor olabilir diye özellikle NVIDIA 960M seçerek giriyorum). Arka planda bilgisayar sisteminde çalışan bir şey yok. "HD Tune Pro" göre diskte sağlam. NVIDIA garfik kartıda güncel. Bilgisayar da öyle genel bir sorunda bulunmuyor. Yani takılma olsun, açılmama vs hiçbir problem yok.

Son Sözler:
Kısaca sıkıntım bu şekil. Aklıma belki belirli bir ısıya ulaşınca işlemci frekansı frenleme yapıyor gibi geliyor ama BIOS da öyle bir seçenekte yok. Ne Fan ayarı ne işlemci sıcaklığına bağlı bir komut ayarı yapabiliyorum. Bana bu konuda fikir verebilecek her fikre açığım.

İyi forumlar.
Hocam işlemci dereceleriniz de güzel fakat durum neden kaynaklı acaba 🤨

Benim ilk aklıma sıcaklık bazlı bir sorun olduğu için oraya yoğunlaşmıştım. Bir dahaki denememde hdd kullanımı, işlemci frekansı ve %lik yüklerini izleyeceğim. Sonuçları buradan tekrardan paylaşırım. Teşekkür ederim.
Tekrar bir bilgilendirme yazayım. CPU kullanım yüzdesi %65-%85 arası inip çıkıyor ama işlemci çalışma hızı 2095MHz-2097MHz arası çalışıyor. Onun dışında HDD çalışma yüzdesi de hiç bir zaman %100'e vurmuyor max %55-65 civarı. Belki bir ihtimal ping mi giriyor diyorum ama o da yok. Sanırım sistemsel bir sorun var. Aklıma şuan için bios güncellemek ve format atmak dışında pek bir seçenek gelmiyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı