Dell 7577 Forza Horizon 4 düşük FPS

k_carmZ

Kilopat
Yer
Çanakkale
Daha fazla  
Oyunu Windows 10 Pro işletim sisteminde Xbox platformu üzerinden oynamaktayım. Oyunda işlemci kullanımım hep %30 - %40 civarlarında. FPS ise 30 - 40 civarlarında. İşlemci sıcaklığım 60 - 65 derece civarlarında. Ekran kartı sıcaklığım 52 derece civarlarında. Ekran kartı sürücüleri güncel. (527.56 sürümü) Windows sürümü güncel. Oyunda grafik ayarlarım çok düşükte ayarlı olmasına rağmen durum bu şekilde. Sorunu nasıl çözebilirim? Denediğim bazı şeyler:
-
ThrottleStop programını kullanarak işlemci Turbo özelliğini kapatmak ve işlemciye undervolt uygulamak.
Arka planda çalışan bazı yorucu programları (Anti-Virüs ve birkaç ufak program) kapatmak.
Oyunun grafik ayarlarını değiştirmek.
Kaspersky ile tam tarama yapmak. (herhangi bir virüs bulmadı, sonuç temiz çıktı.)
-
Cihazımın donanım özellikleri:
-
Dell 7577 laptop.
GTX 1050 Ti 4 GB ekran kartı.
Intel i7-7700HQ 2.8 GHz 8 çekirdek işlemci.
1 X 16 GB 2400 MHz RAM.
1 TB HDD, 128 GB SSD (oyun HDD üzerinde kurulu.)
-
Aynı bilgisayar ile eskiden yüksek ayarlarda çok rahat 50 - 60 FPS aralıklarında uzunca süreler oynayabiliyordum. Şimdi neden böyle yaptığını bilmiyorum, bu sorunu çözmemde yardıma ihtiyacım var. Belirtmediğim eksik detay ne varsa yapabildiğim kadarıyla belirtirim, yeter ki bu sorun çözülsün.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunu Windows 10 Pro işletim sisteminde Xbox platformu üzerinden oynamaktayım. Oyunda işlemci kullanımım hep %30 - %40 civarlarında. FPS ise 30 - 40 civarlarında. İşlemci sıcaklığım 60 - 65 derece civarlarında. Ekran kartı sıcaklığım 52 derece civarlarında. Ekran kartı sürücüleri güncel. (527.56 sürümü) Windows sürümü güncel. Oyunda grafik ayarlarım çok düşükte ayarlı olmasına rağmen durum bu şekilde. Sorunu nasıl çözebilirim? Denediğim bazı şeyler:
-
ThrottleStop programını kullanarak işlemci Turbo özelliğini kapatmak ve işlemciye undervolt uygulamak.
Arka planda çalışan bazı yorucu programları (Anti-Virüs ve birkaç ufak program) kapatmak.
Oyunun grafik ayarlarını değiştirmek.
Kaspersky ile tam tarama yapmak. (herhangi bir virüs bulmadı, sonuç temiz çıktı.)
-
Cihazımın donanım özellikleri:
-
Dell 7577 laptop.
GTX 1050 Ti 4 GB ekran kartı.
Intel i7-7700HQ 2.8 GHz 8 çekirdek işlemci.
1 X 16 GB 2400 MHz RAM.
1 TB HDD, 128 GB SSD (oyun HDD üzerinde kurulu.)
-
Aynı bilgisayar ile eskiden yüksek ayarlarda çok rahat 50 - 60 FPS aralıklarında uzunca süreler oynayabiliyordum. Şimdi neden böyle yaptığını bilmiyorum, bu sorunu çözmemde yardıma ihtiyacım var. Belirtmediğim eksik detay ne varsa yapabildiğim kadarıyla belirtirim, yeter ki bu sorun çözülsün.

Driver sorunu olabilir. Tam hatırlamıyorum ama senin gibi Forza Horizon 4 de sorun yaşayanlar 516.xx ya da 522.xxx sürümünü indirenler çözmüştü. 527.56 sürümü sorunlu bir sürüm. Ben siyah ekran yemiştim o sürümde.

Oyun içi kullanım değerlerini MSI Afterburner ile paylaşır mısınız?
Hocam birkaç kez denedim ancak ilginç bir şekilde bu oyunda MSI Afterburner programı çalışmıyor. Sol üstte o kullanım değerleri tablosu çıkmıyor hiçbir şekilde. Konunun ana mesajındaki dereceleri Throttlestop programından bakarak yazmıştım. Oyun içi kullanım değerlerini görebileceğim, MSI Afterburner alternatifi olabilecek önerebileceğiniz bir program var mıdır?

Driver sorunu olabilir. Tam hatırlamıyorum ama senin gibi Forza Horizon 4 de sorun yaşayanlar 516.xx ya da 522.xxx sürümünü indirenler çözmüştü. 527.56 sürümü sorunlu bir sürüm. Ben siyah ekran yemiştim o sürümde.
DDU ile 527.56 sürümünü kaldırıp 516.94 sürümünü indirip kurdum ve öyle denedim. Durum hala aynı, bir değişiklik olmadı. Oyun çok takılıyor oynarken. Çok yavaş çalışıyor.

Oyunun kurulu olduğu 1 TB HDD diskte sıkıntı olabilir mi acaba diyerek HD Tune Pro programını kullanarak hız ve bad sector testleri gerçekleştirdim. Sonuçlar aşağıda:

Adsaız.pngEkran görüntüsü 2022-12-23 005852.png

Bence sorun HDD kaynaklı değil gibi, sizlerin de yorumunu duymak istiyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı