Dell Alienware AW2720HAF monitörde çizgiler çıkıyor

Semdulge

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba.

Yeni satın aldığım Dell Alienware AW2720HF monitörü taktıktan sonra 240Hz ve gecikme ayarlarını yaptım. Yaptıktan sonra internette gezinirken sayfaları aşağı yukarı kaydırdığımda yazıların alt ve üst kısımlarında ince çizgiler beliriyor. Acaba monitörde problem mi var diye düşünmeye başladım.

Mesela aşağıda link verdiğim videoda, en üstte yazan "sıkça sorulan sorular..." kısmına bakarsanız net belli oluyor.

Not: Monitör modelini yanlış yazmışım, düzelttim.

Ufo testi:

Son düzenleme:
Gecikme ayarını en yüksek gecikme olacak şekilde ayarlamayı deneyin. Örneğin Ekstrem ise normal veya hızlıya almayı deneyin bakalım.

Fast, Super Fast ve Extreme modları mevcut. En düşük moda aldığımda herhangi bir problem olmuyor, evet. Ama en yüksek moda aldığımda ekranı yukarı kaydırırsam yazıların altında, aşağı kaydırırsam yazıların üstünde dikkatli bakıldığında görülebilecek ufak çizgiler beliriyor.

Fast, Super Fast ve Extreme modları mevcut. En düşük moda aldığımda herhangi bir problem olmuyor, evet. Ama en yüksek moda aldığımda ekranı yukarı kaydırırsam yazıların altında, aşağı kaydırırsam yazıların üstünde dikkatli bakıldığında görülebilecek ufak çizgiler beliriyor.
Bu tür şeyler olabiliyor maalesef. Aynı monitörü kullanan birini bulup sorabilirsiniz, eğer onda yoksa iade etmeyi düşünürsünüz. Ama varsa da panelin karakteristiği böyledir. Monitörlerde ekstrem modda bu tür şeyler gözlemlenebiliyor. Ama sizin monitör de pek sıradan bir monitör değil. Olmaması gerek gibi.

Ben Dell S2721DGFA fast ayarda kullanıyorum ama ekstrem moda alıp sizin ufo testini denedim bende öyle iz kalmadı mesela.

Bu tür şeyler olabiliyor maalesef. Aynı monitörü kullanan birini bulup sorabilirsiniz, eğer onda yoksa iade etmeyi düşünürsünüz. Ama varsa da panelin karakteristiği böyledir. Monitörlerde ekstrem modda bu tür şeyler gözlemlenebiliyor. Ama sizin monitör de pek sıradan bir monitör değil. Olmaması gerek gibi.

Ben Dell S2721DGFA fast ayarda kullanıyorum ama ekstrem moda alıp sizin ufo testini denedim bende öyle iz kalmadı mesela.

Siyah arka planda herhangi bir iz çıkmıyor. Nedense yeşil arka planda denediğimde hafif iz bırakıyor. Siyah arka planı ilk mesaja ekledim. Tekrar kontrol ettim, siyah arka planda tertemiz akıyor görüntü.

Kararsız kaldım. Düşük gecikme modunda ghosting olabileceğini biliyorum ama bunun problem boyutunda olup olmadığını bilmiyorum.

**

Ekleme: monitör ayarlarından Freesync Premium'u açtığımda geçiyor, kapattığımda geri geliyor. :) Çok ilginç. Sanırım bu konuda tek problem yaşayan da ben değilim, internette birçok yazı gördüm bununla alakalı. Ama çözüme henüz ulaşamadım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı