Dell G15 5511 laptop düşük performans veriyor

Bixi but Sad

Centipat
Daha fazla  
Merhaba.
Bilgisayarımda bir performans düşüklüğü sezdim ve aynı bilgisayarın internetten testlerine baktığımda bunu doğruladım. Ne yapacağımı bilemedim ve konu açmaya karar verdim.
Bilgisayar özellikleri:

• 11th gen Intel(R) Core(tm) i5-11260h @ 2.60GHz 2.61 GHz.
  • 8192MB RAM.
  • NVIDIA GeForce RTX 3050 laptop GPU.
  • Windows 10 Pro.
  • 240 GB SSD.
Yardımcı olursanız çok makbule geçer.

Bunun birçok sebebi olabilir.SSD'de yer sorunun varsa eğer bu etkilidir.Ekran kartı güncellemeni yapmamış olabilirsin.Arka planda çok fazla uygulama açık olabilir.Detaylı bilgi verebilirsen yardımcı olmaya çalışırım.Ama öncellikle güncellemeleri yap ve tekrar sorun düzelmediyse ek ayarları yapabiliriz.

Hangi konuda düşük performans sezdiniz? Aynı laptopa sahibiz yardımcı olabilirim.

Windows sürümün güncel mi? Ekran kartı driver kuruldu mu? Sıcaklıklar nasıl? ve tarama yaptınız mı?

Isıya bağlı performans düşüşü yaşıyor olabilirsin. Bir ara (1 yıl kadar) bende G15 cihaz kullandım aşırı ısınma kaynaklı performans düşüşü yaşıyordum. Ayrıca Support Assist ve AWCC gibi tüm uygulamaları sisteminizden silin boşa yer kaplama dışında bir işleri yok.

Bunun birçok sebebi olabilir. SSD'de yer sorunun varsa eğer bu etkilidir. Ekran kartı güncellemeni yapmamış olabilirsin. Arka planda çok fazla uygulama açık olabilir. Detaylı bilgi verebilirsen yardımcı olmaya çalışırım. Ama öncellikle güncellemeleri yap ve tekrar sorun düzelmediyse ek ayarları yapabiliriz.

İlk olarak bütün güncellemeleri yaptım sistem şu anda güncel. Arka planda gerekli olmayan uygulamaları açmıyorum. İnternette olan aynı sistem FPS testlerinden çok daha düşük FPS alıyorum.

Windows sürümün güncel mi? Ekran kartı driver kuruldu mu? Sıcaklıklar nasıl? Ve tarama yaptınız mı?

Sürümlerim güncel ve driverlar kurulu kaç kere baktiysam hepsinde güncel yazdi.

Isıya bağlı performans düşüşü yaşıyor olabilirsin. Bir ara (1 yıl kadar) bende G15 cihaz kullandım aşırı ısınma kaynaklı performans düşüşü yaşıyordum. Ayrıca Support assist ve awcc gibi tüm uygulamaları sisteminizden silin boşa yer kaplama dışında bir işleri yok.

Bilgisayar biraz fazla ısınıyor evet ama bilgisayarı aldığındam beri bir performans düşüşü var örneğin LoL de 30 FPS alıyorum bazen daha da düşüyor. Bazen de 70 alıyorum bu sisteme göre oldukça düşük bir değer olduğunu düşünüyorum. Şimdiden yardımınız için teşekkürler.

İle gereksiz yazılımları ve ayarları çıkarıp hafifletebilirsiniz.

Defender antivirüs varsa başka bir şey kullanın. Çok yavaşlatıyor.

@Bixi but Sad

BIOS güncel değilse güncelleyin.

Hocam her şey güncel ve bilgisayarı yeni aldığım için gereksiz yazılım kurmadım. Bilgisayarda harici ekran kartı kullanımı %30-40 arasında kullanıyor bundan dolayı da FPS'im çok düşük oluyor. İnternetteki testlerle aramda en az 2 kat FPS farkı oluyor. İnternette bununla ilgili araştırma yapınca RAM alınca çözülen konular gördüm ve bu kafama takıldı. RAM alsam düzelme ihtimali var mıdir bir de Dell RAM takviyesinin garanti bozacagini söylüyor bende ne yapacağımı bilemiyorum elim kolum bağlı.

Hocam her şey güncel ve bilgisayarı yeni aldığım için gereksiz yazılım kurmadım. Bilgisayarda harici ekran kartı kullanımı %30-40 arasında kullanıyor bundan dolayı da FPS'im çok düşük oluyor. İnternetteki testlerle aramda en az 2 kat FPS farkı oluyor. İnternette bununla ilgili araştırma yapınca RAM alınca çözülen konular gördüm ve bu kafama takıldı. RAM alsam düzelme ihtimali var mıdir bir de Dell RAM takviyesinin garanti bozacagini söylüyor bende ne yapacağımı bilemiyorum elim kolum bağlı.
Gereksiz yazılım derken sizin yüklediğiniz değil sistemle gelen yazılım, telemetri vs...
Defender var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı