Dell G15 5515 vs Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6

Bütçe
14.000

Teknococuk2

Kilopat
Daha fazla  
Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 Ryzen 5 5600H 8GB DDR4 RTX 3050 Ti GDDR6 4GB 512GB SSD 15.6" FHD 165Hz FreeDos Notebook 82K200K2TX
İtopya 14229 TL

Dell G15 5515 Ryzen 5 5600H 8GB RAM 256GB SSD RTX3050 Windows 11 Home FHD 120Hz 15.6″
Gamegaraj 12.832TL

Büçem aslında en fazla 14k. Ama 3050Ti olduğu için ilkini göze aldım.

Bu 2 cihazı her yönüyle kıyaslar mısınız ?
Kullananlar da deneyimlerini paylaşırsa çok sevinirim.

Hiç dizüstü bilgisayar kullanmadım. O yüzden sadece kağıt üzerindeki teknik özelliklerini değil kullanınca ortaya çıkan modele markaya has ısınma, fan, fan sesi klavye, fiziki sağlamlık, tasarım, hoparlör, USB çıkışları, ekran kalitesi, ağırlık, pil batarya dayanıklılığı vb durumlar bakımından da kıyaslamanız çok önemli benim için.

Dell'i Gamegaraj'dan alırken özelleştirme yeri var oradan SSD ve RAM seçebiliyorum. Ve son durumda daha uyguna gelmiş oluyor.
Çünkü Lenovo için de aynılarını yapmam gerekecek. 512GB SSD olduğu için HDD yeter ona belki ama RAM takviyesi kesin gerekecek.
Lenovo için de RAM eklettirip alabileceğim bir yer var mı ?

Bu durumda benim görebildiğim fark olarak Lenovo'da 3050Ti ve 165Hz ekran, Dell'de 3050 ve 120Hz ekran olması kalıyor.
Bu ikisi aradaki fiyat farkına değer ve Lenovo'yu bariz bir şekilde öne çıkarır mı ?

3050 vs 3050Ti şöyle bir video gösterildi. Benim anladığım sayısal olarak FPS bakımında çok büyük bir fark olmadığı. Ama yine de bu fark kullanıcının hissedebileceği, ilerki yıllarda daha önem kazanacak bir fark mı ?

Dell için daha iyi diyebileceğimiz başka bir detay yok mu ?

Üçüncü bir alternatif olabilir diyebileceğimiz cihaz varsa yazmanızı beklerim.

@499337 gönderimi okudunuz mu?
Neye dayandırdığınızı söylerseniz bunu benim için daha faydalı olursunuz.
3050TI performans olarak daha iyi.
CUDA çekirdegi daha fazla.
Sogutma olarak daha iyi Lenovo.
Ekranı %100 sRGB.
165Hz yenileme hizi.

Ideapad cihaz güzel ancak adaptör 135W. Tam performans çalışırken (turbo mod) oyun üzerinde şarjda pil tükeniyor. Cihazı turbo modda uzun süre kullanamıyorsunuz.

@Libertas peki oyun oynarken Turbo modda oynamak gerekiyor illaki?
Batarya çabuk bitiyor, şarja takılı kullanman gerekiyor deniliyordu siz şarj dahi gidiyor diyorsunuz sanırım.

Diğer cihaz için durum nasıl?

@Libertas peki oyun oynarken Turbo modda oynamak gerekiyor illaki?
Batarya çabuk bitiyor, şarja takılı kullanman gerekiyor deniliyordu siz şarj dahi gidiyor diyorsunuz sanırım.

Diğer cihaz için durum nasıl?
RDR2 oynarken Turbo ve Otomatik mod arasındaki farkı kıyaslamak için bir benchmark testi yapmadım fakat fps değerlerini zaman zaman kontrol ediyorum. Pek hissedilir bir FPS kaybı yok. Açıkçası ben cihazı genelde otomatik modda kullanıyorum. Ek olarak şarjda olmayan kullanımlarda bataryanın çabuk bittiğini pek düşünmüyorum. Üç saatin üstünde, ekran parlaklığına bağlı olarak dört saatlere yakın şarj performansı verebiliyor ki bu tarz yüksek performans için üretilmiş cihazlar için bence bu iyi bir değer.

Geri
Yukarı