Çözüldü Dell G15 5530 laptop donanımları orijinal mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kselim

Femtopat
Daha fazla  
Dell G15 5530 laptop sahibiyim. Cihaz elime geçeli yaklaşık 1 hafta oldu. Cihazı Hepsiburada üzerinden arcadia bilişim'den satın aldım. Aldığım günden beri yaptığım işlemin yükü fark etmeksizin günde 5-6 kez mavi ekran yiyorum. YouTube'da ya da Netflix'te bir şey izleyip başka hiçbir işlem sürmüyorken cihazda başıma geliyor bu. Sorum bu mavi ekranları nasıl çözeceğime dair değil, çok daha ciddi bir şey. Bu bitmek bilmeyen mavi ekranların ardından arcadia iletişimi araştırdım (evet almadan önce araştırmamıştım...) Ve diğer müşterilerinin hep yeni cihazların kendilerine gelmeden önce içlerinin açılarak orijinalliği/uyumu meçhul olan ekstra RAM'ler/SSD'ler takıldığını ve hatta cihazın içerisindeki RAM'in çıkarılıp yerine daha farklısı yerleştirilerek belleğin artırılmaya çalışılması ve aslen varsayıyorum 16 GB RAM'i olması gereken cihazı 32 GB RAM ile satıp buna bağlı olarak fiyatı yükseltmesi gibi sorunlardan şikayetçi olduğunu öğrendim. Benim cihazımda böylesi olayların olup olmadığını öğrenmek istiyorum. CPU-Z dökümlerim mevcut, aşağıya ekleyeceğim. Yorumlamaktan acizim ama cihazın içerisindeki RAM ve SSD'nin değiştirilmemiş, değiştirildiyse uyumlu/orijinal parçalarla geliştirilmiş olup olmadığından emin olmam gerek. Yardımcı olursanız çok makbule geçer.

Dosya Ekleri

• ram gpuz döküm.png
    ram gpuz döküm.png
    57,9 KB · Görüntüleme: 20
  • ssd gpuz döküm.png
    ssd gpuz döküm.png
    20,9 KB · Görüntüleme: 16
  • Ekran Görüntüsü (3).png
    Ekran Görüntüsü (3).png
    768,7 KB · Görüntüleme: 15
  • Ekran Görüntüsü (4).png
    Ekran Görüntüsü (4).png
    546,8 KB · Görüntüleme: 16
Çözüm
SSD modeli de sonra eklenmiş diye düşünüyorum çünkü PCI-e 4.0 destekli bir sisteme Dell gidip PCI-e 3.0 koymaz çok yüksek ihtimal. Ne RAM ne SSD orijinal görünmüyor, yani değiştirilmiş. Problem olur mu kısmına gelirsek uyum açısından problem olacağını sanmıyorum. Bakılıp eklenmiş biraz. Keşke almadan önce konu açsaydınız. İade hakkınız varsa iade etmenizi öneririm. Ekstra olarak iade etmeyecek veya edemiyorsanız mavi ekran hatalarını analiz etmemiz için minidump dosyalarının olduğu ayrı bir konu açıp beni etiketleyebilirsiniz.
Disk bilgisi için CrystalDiskInfo indirip ekran görüntüsü atar mısınız? RAM sonradan eklenmiş diye düşünüyorum çünkü Dell Team marka RAM kullanmaz bence, net bir şey diyemem. Ekstra olarak tam model kodunu yazar mısınız? Birçok versiyonu mevcut Dell G15 5530 modelinin.

Öncelikle teşekkürler ilgilendiğiniz için, model adı cihazda sadece Dell G15 5530 şeklinde gözükürken ürünün ilanında DLG5530G15UA65 şeklinde gözüküyor. Bu kodu yazdığımızda çıkan sanal marketlerin hepsinde satıcı garip bir şekilde aynı firma, Arcadia Bilişim.

Dosya Ekleri

• crystaldiskinfo.png
    crystaldiskinfo.png
    79,8 KB · Görüntüleme: 5
SSD modeli de sonra eklenmiş diye düşünüyorum çünkü PCI-e 4.0 destekli bir sisteme Dell gidip PCI-e 3.0 koymaz çok yüksek ihtimal. Ne RAM ne SSD orijinal görünmüyor, yani değiştirilmiş. Problem olur mu kısmına gelirsek uyum açısından problem olacağını sanmıyorum. Bakılıp eklenmiş biraz. Keşke almadan önce konu açsaydınız. İade hakkınız varsa iade etmenizi öneririm. Ekstra olarak iade etmeyecek veya edemiyorsanız mavi ekran hatalarını analiz etmemiz için minidump dosyalarının olduğu ayrı bir konu açıp beni etiketleyebilirsiniz.

Çözüm
Ben de henüz bizzat satıcıdan hem SSD'nin hem RAM'in yükseltildiğine dair onay aldım. İade hakkım mevcut ayın 16'sına dek, uyum açısından problem olacağını düşünmediğinizi söylemişsiniz, yerleştirilen parçalar kalitesiz-dandik değilse ve uzun vadede bilgisayara ciddi sorunlar çıkartması pek olası değilse iade etmemeyi de düşünebilirim. Daha çok size minidump dosyalarımı atıp mavi ekranların sebebi eğer RAM ya da başka herhangi bir parça değişikliği olmadan çözülemeyecek donanımsal sorunsa iade edeceğim. Ancak çözülebilir yazılımsal problemlerse farklı bi yol izleyebilirim.

Ben de henüz bizzat satıcıdan hem SSD'nin hem RAM'in yükseltildiğine dair onay aldım. İade hakkım mevcut ayın 16'sına dek, uyum açısından problem olacağını düşünmediğinizi söylemişsiniz, yerleştirilen parçalar kalitesiz-dandik değilse ve uzun vadede bilgisayara ciddi sorunlar çıkartması pek olası değilse iade etmemeyi de düşünebilirim. Daha çok size minidump dosyalarımı atıp mavi ekranların sebebi eğer RAM ya da başka herhangi bir parça değişikliği olmadan çözülemeyecek donanımsal sorunsa iade edeceğim. Ancak çözülebilir yazılımsal problemlerse farklı bir yol izleyebilirim.

Direkt olarak bu Dell G15 serisi yazılım sorunları ile boğuşuyor, önerdiğimiz bir model değil ve belli ki satıcı pahalıya satmış. Bundan dolayı iade etmenizi tavsiye ederim. Daha iyi bir ürün alabilirsiniz. Parçalar gelecek olursak bence SSD pek iyi değil, hemen değil fakat uzun vadede DRAM olmaması (öyle hatırlıyorum) problem olabilir. Windows kurulu olan depolama sonuç olarak.

Ben de henüz bizzat satıcıdan hem SSD'nin hem RAM'in yükseltildiğine dair onay aldım. İade hakkım mevcut ayın 16'sına dek, uyum açısından problem olacağını düşünmediğinizi söylemişsiniz, yerleştirilen parçalar kalitesiz-dandik değilse ve uzun vadede bilgisayara ciddi sorunlar çıkartması pek olası değilse iade etmemeyi de düşünebilirim. Daha çok size minidump dosyalarımı atıp mavi ekranların sebebi eğer RAM ya da başka herhangi bir parça değişikliği olmadan çözülemeyecek donanımsal sorunsa iade edeceğim. Ancak çözülebilir yazılımsal problemlerse farklı bi yol izleyebilirim.

Direkt olarak bu Dell G15 serisi yazılım sorunları ile boğuşuyor, önerdiğimiz bir model değil ve belli ki satıcı pahalıya satmış. Bundan dolayı iade etmenizi tavsiye ederim. Daha iyi bir ürün alabilirsiniz. Parçalar gelecek olursak bence SSD pek iyi değil, hemen değil fakat uzun vadede DRAM olmaması (öyle hatırlıyorum) problem olabilir. Windows kurulu olan depolama sonuç olarak.
Aynı fiyat bandında benzer özelliklerde olup önerebileceğiniz cihaz var mıydı acaba?
Ayrıca genel olarak rehberliğiniz için çok teşekkürler, iade talebini oluşturdum.

Aynı fiyat bandında benzer özelliklerde olup önerebileceğiniz cihaz var mıydı acaba?
Ayrıca genel olarak rehberliğiniz için çok teşekkürler, iade talebini oluşturdum.

Tam ne kadara aldınız bilmiyorum. Ne kadar bütçeniz varsa yeni bir konu oluşturmanız daha iyi olacaktır, konu açarken beni @Astiva şeklinde etiketlerseniz konuyu daha rahat görebilirim. Bu konu başkalarına rehberlik eder.

Geri
Yukarı