Dell G315 Yükte 86 Dereceye Kadar Çıkması

tannur1907

Hectopat
Bilgisayarımı alalı 1 hafta oluyor. Oyun oynarken aşırı ısınıyor gibi geldi ama bu konuda uzman olmadığım için yine aynı başlık altında AIDA 64 testlerini uyguladım ve ayrıca yaklaşık 1 saat Apex Legends oynadığım değerleri de ekledim. Sizce değerler nasıl? Bir de bir sorum olacak ben şarjda değilken FIFA19 oynarken fan neredeyse hiç çalışmıyor ama şarja taktığım an fanlar çalışmaya başlıyor ve ısınıyor. Benim görüşüm fanlar çalıştığı için ısınıyor olması gibi geldi ama bir de size sormak istiyorum. Gerekirse fifa 19 şarjda ve şarjda değilken aida testlerini de atarım. Şimdiden teşekkürler.

Özellikler(DELL G315):
RAM: 8 GB DDR4
İşlemci: i7-8750H
Ekran kartı: GTX 1050 Ti 4 GB
SSD: 128 GB
HDD: 1TB

Apex Legends testleri:
374054

374055

Aida64 kararlılık testi:

374056

Son düzenleyen: Moderatör:
8750H içerisindeki fazladan 2 çekirdek ve 4 iş parçacığı sebebiyle diğer mobil işlemcilere göre biraz daha fazla ısınıyor. G3 modeli de biraz ince yapılı olduğu için normal diyebilirim. Oyundan oyuna göre de değişecektir tabi. Oyun oynarken cihaz şarjda olsun mümkün mertebe. Bataryada oynarken bilgisayar kendini tam yükte çalıştırmıyor bu yüzden fanlar doğal olarak şarjda çalıştığı gibi çalışmıyor. Önemli olan CPU throttle olmaması. O derecede bile stabil olarak çalışıyorsa sıkıntı olmayacaktır. Altına bir tane soğutucu alırsanız bilgisayarı biraz rahatlatırsınız.

BİOS üzerinden işlemcinizin GHZ`ini sabitleme yapma yeri var. Ordan 3.0 GHZ sabitleme yaptığınızda işlemci en fazla 70 derecelere çıkıyor. Kuzenimde aynı bilgisayardan var O yapmıştı öğrenip detaylı yazarım.

@death1ron Dediğinizi yapınca işlemci kullanımını sınırlayacak. Bu da performans düşüşüne sebep olacak.

Biliyorum. 8750H işlemci iyi bir işlemci. Güncel oyunlarda (CS GO vs...) tam kullanım Sürekli %100 olmuyor % 50 % 40 arası kullanımı var. Asasin Creed`te kullanım ara ara nadir %100 oluyor. Kuzenim 3.0 sabitlediğinde 4 FPS farkı yaşadı sadece gayet memnun şuan.100 derecede çalışması mı yoksa. 70 derecede Sağlıklı çalışması mı?

8750H içerisindeki fazladan 2 çekirdek ve 4 iş parçacığı sebebiyle diğer mobil işlemcilere göre biraz daha fazla ısınıyor. G3 modeli de biraz ince yapılı olduğu için normal diyebilirim. Oyundan oyuna göre de değişecektir tabi. Oyun oynarken cihaz şarjda olsun mümkün mertebe. Bataryada oynarken bilgisayar kendini tam yükte çalıştırmıyor bu yüzden fanlar doğal olarak şarjda çalıştığı gibi çalışmıyor. Önemli olan CPU throttle olmaması. O derecede bile stabil olarak çalışıyorsa sıkıntı olmayacaktır. Altına bir tane soğutucu alırsanız bilgisayarı biraz rahatlatırsınız.

Hocam soğutucular hakkında hiç fikrim yok. Mesela küçük 4-5 fanlı bir soğutucu mu, yoksa büyük 1-2 fanlı soğutucu mu? Ayrıca kaç rpm olmalılar? Eğer bilginiz varsa bilgilendirebilir misiniz?

BİOS üzerinden işlemcinizin GHZ`ini sabitleme yapma yeri var. Ordan 3.0 GHZ sabitleme yaptığınızda işlemci en fazla 70 derecelere çıkıyor. Kuzenimde aynı bilgisayardan var O yapmıştı öğrenip detaylı yazarım.

Eğer bu dediğiniz işlemci ya da diğer donanımlara zarar vermiyorsa ve tekrar eski haline döndürülebiliyorsa, deneme yanılmayla ne kadar etki ettiğini görmek isterim.

Bugün Undervolting olayını öğrendim. Intel XTU indirdim. Önce kendi benchmarkımı yaptım. Daha sonra karşılaştır diyip aynı işlemciyle olan başka kullanıcıların performanslarına baktım. En uygun ve en yüksek puanlı profili kendimde aktifleştirdim. Genel olarak -0,100V düşürdü bazı şeylerden bu profil ve en sıkıntılı olduğum Fifa 19 oyunundaki ısı değerlerini paylaşmak istedim sizinle. Ben çok memnun kaldım ve aynı modele sahip ısı problemi olan arkadaşlara da belki bir yol olur diye paylaşmak istiyorum.

374198

374199

374200

Hocam soğutucular hakkında hiç fikrim yok. Mesela küçük 4-5 fanlı bir soğutucu mu, yoksa büyük 1-2 fanlı soğutucu mu? Ayrıca kaç rpm olmalılar? Eğer bilginiz varsa bilgilendirebilir misiniz?

Eğer bu dediğiniz işlemci ya da diğer donanımlara zarar vermiyorsa ve tekrar eski haline döndürülebiliyorsa, deneme yanılmayla ne kadar etki ettiğini görmek isterim.
Soğutucu için önemli kriter fanların tam olarak laptop hava kanallarına denk gelmesidir. Bilgisayarın altında fanların hava alması için ızgaralar vardır. Bunlara denk gelecek şekilde soğutucu almak gerekir. Yalnız tavsiyem şu ışıklı 6-7 fanları almaman yönünde olacaktır. Eğer ızgaralar bu ürüne denk geliyorsa önerebilirim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı