Dell G5 Ani CPU GHz Düşüşü

societykutlu

Decapat
Yaklaşık 3 aydır Dell G5 kullanıcısıyım. Cihazı aldığımdan beri Counter Strike:GO oyununda İşlemci GHz'sinin 3900'lerden 803'e ara ara düşüp sabitlenmesi sorunu yaşıyordum. Oyundan kaynaklıdır deyip pek umursamadım. Ancak geçtiğimiz günlerde aklınıza gelen popüler oyunlarda (LoL, PUBG, Far Cry 5) aynı sorunu yaşamaya başladım. Mesleğim gereği Adobe Premiere, After Effects kullanan biriyim.

Bu uygulamalarda bile sorun yaşamazken oyunlarda böyle bir problem yaşıyorum. Problemin yazılımsal olacağını düşünüp temiz kurulum yaptım ve ardından DELL'e ait olan uygulamaları kurmadım. Yine de sorun devam etti.

Throttle programları ile ayarlama yapmaya çalıştım fakat düzelme yaşanmadı. Bunun üzerine BIOS'a girip SpeedStep özelliğini kapattım. Bunu yaptığımda ise CS'ye girdiğimde 2200 MHz sabit değer aldım fakat bu seferde turbo boost özelliği kapandığı için rahatsız oldum.

Dell G5 Pildeyken İşlemci Hızı 798 MHz Sabitlenme Sorunu

Şu başlıkta yer alan tüm çözüm önerilerini denedim -ki benim cihazım pilde değil şarjda iken bu problemi yaratıyor- fakat işe yaramadı. Garantiye göndermek dışında fikri olan varsa ve yazabilirse çok sevinirim. Teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı