Dell G5 Pildeyken İşlemci Hızı 798 MHz Sabitlenme Sorunu

Engin.

Kilopat
Makaleler
2
Dell G5 adlı cihazı kullanıyorum. Cihazı şarj aleti ile kullandığımda işlemci hızı olması gerektiği gibi 3.8 GHz ve civarlarında dolanıyor. Fakat şarj aletini çıkartınca işlemcinin bütün çekirdekleri 798 MHz hıza sabitleniyor. Ara sıra 1150 MHz ve 2.2 GHz hızlara çıkıyor fakat bu uzun sürmüyor, hemen tekrar 798 MHz hıza düşüyor. Nasıl çözebilirim bu problemi? Güç planından Yüksek Performansı seçtim ve en düşük işlemci durumunu da %100 olarak ayarladım. Cihazda ki işlemci i7 8750H.

Son düzenleme:
Çözüm
Pil ayarlarını yüksek performansa aldığın için işlemci üst frekansta şarjda iken. O şekilde olmasını istemiyorsan dengeli moda alabilirsin. Açılışta çalışan uygulamalar içinde Dell'in o yazılımı da var ise onu disable edip sistemini tekrar başlatıp tekrar dene.

Olmaz ise:i3-4005U İşlemci 0.80 GHz Sabit Kalması
Benzer şekilde Throttlestop da deneyebilirsin.
Pil ayarlarını yüksek performansa aldığın için işlemci üst frekansta şarjda iken. O şekilde olmasını istemiyorsan dengeli moda alabilirsin. Açılışta çalışan uygulamalar içinde Dell'in o yazılımı da var ise onu disable edip sistemini tekrar başlatıp tekrar dene.

Olmaz ise:i3-4005U İşlemci 0.80 GHz Sabit Kalması
Benzer şekilde Throttlestop da deneyebilirsin.
Pil ayarlarım şuan da Dengeli olarak seçili. Dengeli modda da aynı Yüksek Performansta da. Dengeli mod olmasına rağmen şarjda en yüksek frekansta, pilde en düşük frekansta çalışıyor. Açılışta çalışan uygulamaların hepsini kapatıp denesem de herhangi bir yararı olmadı ne yazık ki. Attığınız konuyu inceledim, Intel Processor Diagnostic programını kurdum ve test ettim. Pilde test ettim bu arada. Sonuçlar bu şekilde:
1.jpg

i3-4005U İşlemci 0.80 GHz Sabit Kalması

Bu konu da anlattığım şey belki işinize yarayabilir.
Konuda ki yazınızı inceledim fakat en başta attığınız link ne yazık ki çalışmıyor.

Yanlış anlaşılma olmasın dengeli modda ve fişte iken en üst frekansta mı diyorsun? Evet ise fişte iken tekrar kontrol eder misin batarya modunu?
Dengeli modda ve fişte iken işlemci 3800 - 3900 MHz hızında çalışıyor. Fişi çekince yani batarya ile çalışmaya başlayınca da en düşük frekans olan 798 MHz hızına düşüyor. Bu olay hem dengeli modda hemde yüksek performans modunda yaşanıyor.
İndirdim ve çalıştırdım. Bilgisayarı fişten çekerek çalıştırdığımda önce böyle bir hata ile karşılaştım:
1.jpg

Daha sonra fişe taktım ve tekrar çalıştırınca çalıştı. Sonra test etmek için fişten çekip bir kez daha açmaya çalıştım programı ve açıldı. Fakat şöyle bir şey dikkatimi çekti. Sağ alt tarafta bulunan -görsel de gözüküyor zaten- Current Limit Throttling ve Power Limit Throttling kısımları Yes konumuna gelip gidiyor.
asdfasdfa.png

Son düzenleme:
Sanki BIOS ile ilgili bir sorunmuş gibi geldi bana. KoçSistem'e bir mail atın isterseniz.
Bu bana gelen üçüncü bilgisayar. İlk ikisi Dell 7577 idi ve farklı sorunlardan dolayı değişime gitti. En son bir üst model olan Dell G5 adlı cihazı gönderdiler. Ben sorun yaşamaktan, bilgisayarı servise göndermekten gerçekten bıktım.

BIOS'a girin,
Dynamic Platform and Thermal Framework u bulun ve giriş yapın(Gelişmiş/Advanced Settings de bulabilirsiniz)
Thermal sensor devices'i bulun ve kapatın. Eğer kapalı ise açın, F10 ile kaydedip çıkın.

Windows'a geçin ve XTU yu tekrar açın. Sırası ile aşağıda ki işlemleri yapın.

>Turbo boost Power Time Window'u 1 saniye arttırın.
>The Turbo Boost Power Max'u biraz arttırın.
Kaydedin ve Restart atın.

Bunlar olmaz ise Aygıt ve Yöneticisinde Dynamic Platform and Thermal Framework u bulun ve kaldırın. Restart atın, akabinde sürücüyü indirin. Sonra bunu indirin. Kurulum sonrası tekrar Restart edip açın.

Bunlar olmaz ise artık yeni bir batarya ile denemek işe yarayacaktır.

BIOS'a girin,
Dynamic Platform and Thermal Framework u bulun ve giriş yapın(Gelişmiş/Advanced Settings de bulabilirsiniz)
Thermal sensor devices'i bulun ve kapatın. Eğer kapalı ise açın, F10 ile kaydedip çıkın.

Windows'a geçin ve XTU yu tekrar açın. Sırası ile aşağıda ki işlemleri yapın.

>Turbo boost Power Time Window'u 1 saniye arttırın.
>The Turbo Boost Power Max'u biraz arttırın.
Kaydedin ve Restart atın.

Bunlar olmaz ise Aygıt ve Yöneticisinde Dynamic Platform and Thermal Framework u bulun ve kaldırın. Restart atın, akabinde sürücüyü indirin. Sonra bunu indirin. Kurulum sonrası tekrar Restart edip açın.

Bunlar olmaz ise artık yeni bir batarya ile denemek işe yarayacaktır.
BIOS'a girdiğimde her yere baktım fakat bahsettiğiniz ayarları bulamadım. Windows'ta yapmamı istediklerinizi yaptım, zaten ekran görüntüsünde görürsünüz hangi değerlere getirdiğimi. Fakat herhangi bir değişiklik ne yazık ki olmadı. Ekran görüntüsünde ki değerler pille çalışırken ki değerlerdir. Bu arada şöyle bir şey fark ettim. Program üzerinde stres testi yaptığımda işlemci frekansı hemen 0.80GHz olarak sabitleniyor ve Power Limit Throttling kısmı aktifleşiyor. Zaten pildeyken de ara ara 2 saniyede bir aktifleşip kapanıyordu orası. Tahminimce ve gördüğüm kadarıyla işlemci hızlanmaya çalışırken Power Limit Throttling aktifleşip işlemciyi frenliyor. Fakat neden yapıyor bilemiyorum.
q.png

Bu arada Yüksek Performans moduna alınca hızlandı gibi frekans. Bu seferde 1.30 - 1.60GHz civarlarında dolanıyor. Ara sıra 0.80GHz oluyor ama gene çıkıyor. Bu seferde Current Limit Throttling kısmı aktifleşiyor.

2018-08-03.png

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı