Dell G5 Pildeyken İşlemci Hızı 798 MHz Sabitlenme Sorunu

Engin.

Kilopat
Makaleler
2
Dell G5 adlı cihazı kullanıyorum. Cihazı şarj aleti ile kullandığımda işlemci hızı olması gerektiği gibi 3.8 GHz ve civarlarında dolanıyor. Fakat şarj aletini çıkartınca işlemcinin bütün çekirdekleri 798 MHz hıza sabitleniyor. Ara sıra 1150 MHz ve 2.2 GHz hızlara çıkıyor fakat bu uzun sürmüyor, hemen tekrar 798 MHz hıza düşüyor. Nasıl çözebilirim bu problemi? Güç planından Yüksek Performansı seçtim ve en düşük işlemci durumunu da %100 olarak ayarladım. Cihazda ki işlemci i7 8750H.

Son düzenleme:
Çözüm
Pil ayarlarını yüksek performansa aldığın için işlemci üst frekansta şarjda iken. O şekilde olmasını istemiyorsan dengeli moda alabilirsin. Açılışta çalışan uygulamalar içinde Dell'in o yazılımı da var ise onu disable edip sistemini tekrar başlatıp tekrar dene.

Olmaz ise:i3-4005U İşlemci 0.80 GHz Sabit Kalması
Benzer şekilde Throttlestop da deneyebilirsin.
Pildeyken sistemi yeniden başlatınca herhangi bir şey değişmiyor. Yaklaşık 5 dakika oldu ama yinede şimdi sonuçları göstereyim. Buyurun:
1.jpg

Laptop üreticisine özel bir yazılım mevcut mu? Fan kontrolü vs. için.
Fan kontrolü gibi bir yazılım yok. Sadece Dell'in SupportAssist programını kullanıyorum. Programda performans ile ilgili bir yer var acaba onunla mı ilgili diye düşünmedim değil. Programın arayüzü şu şekilde:
1.jpg
2.jpg

Bu arada şarja takılı iken değerler bu şekilde:

1.jpg

1.png

Son düzenleme:
Kusura bakmayın sorununuzla ilgili değil ancak laptoptan memnun musunuz? Hem kompakt hem performans ürünü denebilir mi? Ayriyeten sıcaklık değerlerinden müzdarip oldunuz mu?
İnternet ortamında bu bilgisayarı kullanan göremedim açıkçası.

Kusura bakmayın sorununuzla ilgili değil ancak laptoptan memnun musunuz? Hem kompakt hem performans ürünü denebilir mi? Ayriyeten sıcaklık değerlerinden müzdarip oldunuz mu?
İnternet ortamında bu bilgisayarı kullanan göremedim açıkçası.
Benim cihaz bulunduğum ortamdan dolayı ısınıyor. Eğer değerler doğruysa 100 dereceyi bile gördüm fakat asla kapanmadı bilgisayar. Ama aslında genel olarak memnundum bu sorun çıkmasaydı.
Birde şöyle bir şey fark ettim. Şarj olurken en yüksek frekansta çalışıyor, pildeyken en düşük frekansta çalışıyor. Başlangıçta çalışan bütün program ve hizmetleri kapattım yine pek bir şey değişmedi.

Son düzenleme:
En düşük işlemci ayarını %100 yaptıysan muhtemelen bios ile ilgili bir problem vardır. Bios güncellemesini kontrol edebilirsin.
Bende BIOS'dan şüpheleniyorum. En son güncellemeyi yaptım zaten. Belki yanlış hatırlıyor olabilirim ama BIOS güncellemesinden sonra böyle oldu galiba. Pek emin değilim ama.
@Recep Baltaş Hocam, sizin bildiğiniz bir çözüm yolu var mı acaba?

Son düzenleme:
Pil ayarlarını yüksek performansa aldığın için işlemci üst frekansta şarjda iken. O şekilde olmasını istemiyorsan dengeli moda alabilirsin. Açılışta çalışan uygulamalar içinde Dell'in o yazılımı da var ise onu disable edip sistemini tekrar başlatıp tekrar dene.

Olmaz ise:i3-4005U İşlemci 0.80 GHz Sabit Kalması
Benzer şekilde Throttlestop da deneyebilirsin.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı