Dell G5 SE Ani CPU kullanımı artışı ve FPS düşüşü

witewob762

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, yaklaşık 2 hafta önce Dell G5 SE bilgisayarını satın aldım. Şu ana kadar bir sorun yoktu fakat dünden beri bilgisayarı açtığımda bilgisayar boştayken bile (oyun oynamazken, bir şey izlemezken) CPU birden %100 kullanıma çıkıyor ve FPS'de devasa bir düşüş oluyor. Yeniden başlattığımda çözüldü sandım ama oyuna girince tekrar yaptığını fark ettim. Sizce bunu nasıl düzeltebilirim? Bilgisayar mı hatalı? Daha önceki bilgisayarlarımda hiç yaşamamıştım bunu. Sizce ne yapmalıyım? Windows 11'den kaynaklanıyor olabilir mi? Ayrıca ekran bazen aniden siyah olup geliyor, buna göz kırpma deniyor sanırım. Bu neden olabilir acaba?

Sürüm: Windows 11

CPU: AMD Ryzen 7 4800H with Radeon Graphics

GPU: AMD Radeon(TM) RX 5600M Series

Tüm sürücüler güncel.

Son düzenleme:
Windows eski bir ekran kartı sürücüsünü otomatik yüklemiş olabilir.
Önce çipseti, ardından fabrika ayarı işaretli şekilde ekran kartı sürücüsünü kur. Kurulumdan sonra wushowhide ile AMD sürücülerini gizle.

Önce çipseti, ardından fabrika ayarı işaretli şekilde ekran kartı sürücüsünü kur. Kurulumdan sonra wushowhide ile AMD sürücülerini gizle.
Teşekkür ederim bunu deneyeceğim
Ayrıca ekran bazen aniden siyah olup geliyor, buna göz kırpma deniyor sanırım. Bu neden olabilir acaba? Attığınızla bir alakası olabilir mi?

Son düzenleme:
@witewob762 Sürücü yüklerken bu şekilde olabilir. Standart kullanımda sık yaşıyorsanız farklı bir nedeni olabilir. BIOS ve VBIOS güncellediniz mi ayrıca?
VBIOS muhtemelen günceldir ancak yine de yapmayı deneyin.
Evet BIOS güncel ve diğer tüm sürücüler de güncel hepsine baktım. En azından öyle sanıyorum.

Ekran kartının sürücü versiyonu kaç? Adrenalin'de sağ üstte yazar. İstersen temiz kurulum da yapabilirsin, stok halde gerekli gereksiz birçok programla geliyor. Çoğu Dell yazılımı gereksiz. Hatta bende hiçbiri kurulu değil. Notebook Fan Control ile fanları manuel veya fan eğrisi ile kontrol ediyorum, modelinde RGB klavye varsa sadece AWCC'yi kurman yeterli. Bunun dışında global bir grup var, istersen oraya da katılabilirsin. Fazlasıyla işe yarar konu var.

@witewob762 Adrenalin sürücüsü güncel mi peki? Şu şekilde gözükür:

1647616936740.png

Windows Update'i kapatıp yaptım. Aynı sonucu verir mi?
@witewob762 Adrenalin sürücüsü güncel mi peki? Şu şekilde gözükür:

Eki Görüntüle 1335714
Evet güncel 22.3.1 durum güncel diyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı