Dell G515 R7 4800H RX 5600M sistem 13.600 TL

SualpSener

Hectopat
Daha fazla  
  • Ryzen 7 4800H 8c16t işlemci
  • RX5600M 6GB VRAM ekran kartı
  • 8+8 3200mHz RAM
  • 144HZ FHD Ekran
  • 512GB NVMe m2 SSD
  • Windows 11
  • 13599 TL
F/p olarak piyasada rakipsiz oluğunu düşünüyorum. PC ihtiyacım olsa düşünmeden alırdım.
Not: Ekran kartı kaç W, MUX var mı, panel tipi ne bilmiyorum. Bilen varsa yazabilir.

Sanırsam 37mh kazım gücü vardı bunun, fiyatına göre fena bir laptop değil aslında ama onun yerine 3060 Nitro falan alınabilir.

Aldıktan sonra yapmanız gereken ilk işlem SmartShift'i RU.EFI ile ulaşılamayan BIOS ayarlarından kapamak. R7 4800H'a bildiğin güç gitmiyor. Bendeki R5 4600H, SS'e daha uygun ancak ben de kapattım. Bunun dışında RX 5600M gayet iyi, ekran kartı stok olarak 80W ancak SS açıksa işlemciden (ç)alınan güç ile 100W'a kadar çıkıyor stok halde. RTX 2060 Mobile veya RTX 3050 Ti gibi kartlara tercih edilebilir. 70W'lık bir profil ayarladığımda Time Spy grafik skorunda 6520 puan elde ettim.
95W'lık profil ayarlardığımda bu sayı 7150'ye kadar ulaştı.
Kısacası ne kadar soğutabilirseniz o kadar yüksek performans alırsınız. Ayriyeten topluluk grubu var. Yeni bir VBIOS için uğraşıyorlar. Hedef 1750MHz VRAM, 5600 XT'deki gibi. Tek sıkıntı bazı anakartların VRAM güç beslemesinde limiter(?) varmış, konuyu incelemedim ancak bakacağım. Eğer başarılı olursa stok halde şu tarz bir grafik performansı olacak:
Sıcaklıkları meh, bence alınca bi' termal macun değişimi yapın. Fabrikasyon olarak pek iyi değil. Turbo boost kapalı şekilde ekran kartını eğer 95W'a ayarlarsam 80 derece civarları, 70W'a ayarlarsam 70 derece civarları takılıyor. R5 4600H, termal macunu yenilediğim zamanlarda daha hoş sıcaklıklar veriyordu ancak şu an turbo boost açıksa 93'e vuruyor, yakında tazeleme gerekiyor anlaşılan. 6 ay oldu. Manuel fan kontrolü yapabiliyorsunuz, gireceğiniz oyunun ağırlığına göre elle fulleyebilirsiniz veya kısabilirsiniz. Ekranı WVA veya IPS olmalı. MUX switch yok maalesef. Ben uzun süre ekran bağlayarak kullandım. Yazılım tarafında da 2021 Mayıs ayından beri çıkan neredeyse her sürücüyü denedim. Herhangi bir problem yaşamadım. Zaten ne gibi bir problem yaşayacaksak, driver işte. Dell'in websitesinde yer alan herhangi bir sürücüyü kurmadıktan sonra sıkıntı çıkmıyor. MorePowerTool ile bayağı içli dışlı olmanız gerek, voltaj amper ayarlamadan stok halde kullanmak çok mantıklı değil :D Aklıma gelenler şimdilik bunlar, ekstra sorunuz varsa cevaplayabilirim.

Geri
Yukarı