Dell inspirion 5537 laptop FPS arttırma

Memati Başi

Hectopat
Daha fazla  
Kısaca sistem özelliklerim.
Laptopum Dell inspirion 5537.
Intel i5 4200U 1.6GHz yanında da 2.3 GHz yazıyor( biri bunun ne anlam geldiğini de açıklasa iyi olur )
AMD Radeon R9 200X series.
4 GB RAM.
SSD yok.
Acıkcası iyi bir sistemim yok fakat malum karantina evde canımız sıkılıryor oyunlarda FPS artırmak için ne yapmalıyım?
(Şimdilik SSD veya RAM alma gibi bir şansım yok)
Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM sıkıntı yaratacaktır. Günümüz için çok düşük bir miktar. Hizmetler' den Windows Search hizmetini devre dışı bırakabilirsiniz. Eğer kendinize güveniyorsanız Antivirüs yazılımlarını devre dışı bırakabilirsiniz.

Intel i5 4200U 1.6GHz yanında da 2.3 GHz yazıyor( biri bunun ne anlam geldiğini de açıklasa iyi olur )
Nerede yazdığını söyleseydin keşke. TurboBoost ile erişeceği maksimum frekans olabilir.

RAM sıkıntı yaratacaktır. Günümüz için çok düşük bir miktar. Hizmetler'den Windows Search hizmetini devre dışı bırakabilirsiniz. Eğer kendinize güveniyorsanız antivirüs yazılımlarını devre dışı bırakabilirsiniz.

Nerede yazdığını söyleseydin keşke. Turboboost ile erişeceği maksimum frekans olabilir.

Bilgisayarımdan özellikler bölümüne girdiğimde 1.6GHz'ın yanında 2.3 GHz diyor.
Ek Açıklama 2020-04-20 224205.png

Intel resmi sitesinde Intel i5 4200U max. turbo frekansı 2.6Ghz olarak gözüküyor. Seçebileceğin maksimum taban hızı olabilir o zaman. En azından, kendi bilgisayarıma baktığımda standart taban hızı (2.7Ghz) ve yükseltilmiş (tam tanımını bilmiyorum, sanırım tüm çekirdeklerde alabileceğin maksimum frekans) taban hızı (2.9Ghz) olarak gözüküyor.

Cevabın için teşekkür ederim fakat anlıyacağın üzere bu konulara yabancıyım bana daha sade bir şekilde anlatır mısın?

Cevabın için teşekkür ederim fakat anlıyacağın üzere bu konulara yabancıyım bana daha sade bir şekilde anlatır mısın?
Peki. TurboBoost Intel' in işlemci hızını gerektiği zamanda normal hızının üzerine aşırtmasını sağlayan bir teknoloji. Eğer işlemci hızın (atıyorum) 3.0Ghz ise ve TurboBoost teknolojisi bulunuyorsa gerektiği zamanlarda bu hız yükseltilebilir (3.5 gibi hızlara çıkar örneğin) ancak bu işlem genelde işlemcideki diğer çekirdekleri kapatır ve tek çekirdekte çalışır. Sende 1.6Ghz' nin yanında gözüken 2.3Ghz ise Turbo hızı değil, çünkü Intel' in sitesine göre turbo hızın 2.6Ghz olmalı. Tahminimce, bu hız çekirdekleri devre dışı bırakmadan çıkabileceğin en yüksek hız oluyor, hem turbo boost' un aksine birden fazla çekirdeği kullanabiliyorsun, devre dışı bırakmak zorunda olmuyorsun.

Normalde açıktır, BIOS üzerinden açıp kapatılabilir. Ciddi çekirdek isteyen yazılım kullanmıyorsanız ve cihaz çok ısınmıyorsa da kapatmanıza gerek yoktur. Bilmiyorsanız BIOS' un ne olduğunu internetten araştırabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı