Dell INSPIRION N5110 Laptop Performans Sorunu

Kemall

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar bilgisayarımın modeli Dell Inspirion n5110 2012 haziranda almıştım.
  • İşlemci: Intel Core İ5-2450M 2.50 GHZ X 4
  • RAM: 6GB
  • Ekran: GeForce GT 525M
  • HDD Kasitesi: 750GB
  • HDD Hızı: 5400RPM
  • Vram: 1GB
Yanılmıyorsam nVidia ekran kartının yanında bir de AMD ekran kartı var. Sıkıntım şu bilgisayarın performansı çok düşük harddiskin 500 GB'ı boş. 6 GB RAM var fakat Battlefield 3 gibi yeni olmayan bir oyunu dahi 800*600 çözünürlük tüm ayarlar low olmasına rağmen akıcı olarak çalıştıramıyor sürekli donmalar kasmalar vs. Bu sadece BF3 için geçerli değil LOL Dota2 gibi oyunları da ancak low özelliklerde çalıştırabiliyor. Bilgisayarın internette gezinirken normal olarak kullanırken bir sıkıntısı yok fakat bilgisayarımdan olması gereken verimi alamadığımın düşüncesindeyim. Bilgisayarımın yanarcasına ısınıyor birkaç defa açıp fanını temizledim fakat pek bir fark oluşturmadı. Hatta klavyenin sol altındaki tabaka kalkmaları oluştu. Bilgisayarımı performans test eden programlarla test ettiğimde Ekran kartı olarak GTX980'in 30'da biri performans söz konusu idi. 800*600 grafikte bir uzay gemisi animasyonunda %99 CPU %60 RAM kullanımı ve 13 FPS alabildim. GPU sıcaklığı ise 93°C idi. Veya bilgisayarın fanının bir kenarı 5 santimetre civarı. Bilgisayar kurulumu videolarına baktığımda yeni fanların yanında epey bir küçük kalıyor. Merak ettiğim şey ise neden böyle düşük performans aldığım. Bilgisayarımın özelliklerinin çok kötü olduğunu düşünmüyorum. Gerçekten öyle mi? Yoksa verim alamama şeklinde bir sorun mu söz konusu? Bilgisayarımı bir defasında 1 metre yüksekten düşürmüştüm ekranı tutan 2 yerden birisi kırılmış tamirci değiştirmişti. Plastik bir parça ile değiştirdiği için zamanla hasar aldı sanırım orası şuan çürük. Bilgisayarımın performansını yükseltmek için yapabileceğim bir şey var mı? Yoksa bilgisayarımın özellikleri mi yeterli değil? Soğutucu veya vb. bir şey durumu çözer mi? Bilgisayar ısınmadan önce de performansı pek iyi değil. Şimdiden teşekkür ederim.
Detaylı özelliklere bu linkten bakabilirsiniz bu bilgisayara yakın özellikler.
Dell Inspiron 5110 Intel Core i5 2430M 2.4GHZ 6GB 750GB Fiyatı

Maalesef Dell'in en berbat serisini satın almışsın. O notebook'un ömrü biraz kısadır. 6-7 ay sonra ısınma ve performans düşüklüğü sorunu göstermeye başlar. Önlem almayıp temizliğini yapmazsanız cihaz hasar görür ve ısınma sorununun önüne geçemezsiniz. Şu an aynı cihazdan bende de var ve bir tanesini de çöpe atmak zorunda kaldım aynı sorundan.

Sağlam bir bilgisayarcıya götür. İşini iyi yapan birisi olsun mümükünse. Fanlarını ve fan filitrelerini temizlet. Termal macunu mutlaka yenilet. Windows 10 Home veya Pro kur ve sürcülerini donanım kimlikleri ile web sitelerinden güncelle.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı