Dell Inspiron 1520 CPU Yükseltmesi Sonrası Performans Sorunu

TechUser

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar,

Dell Inspiron 1520 eski bir dizüstü bilgiyarım var. Üzerinde Intel Core 2 Duo T7500 model işlemci, 4 GB RAM, 320 GB HDD mevcut idi. Ben de RAM max. seviyede olduğu için işlemci yükseltsem bir tık performans alabilir miyim diyerek Intel Core 2 Duo T9300 alıp taktım. FSB hızı vs anakartıma uyumlu fakat bilgisayar ilk açıldığında ürün standart Dell sürümü değil gibi bir uyarı çıktı. Yoksay deyip açtım ama kullanırken takılmalar oluyor, eskiye göre zaman zaman performans düşüşü mevcut ve çoğu zaman aynı performansta. Bench testlerine göre de %30 bir performans artışı gözüküyor belirli alanlarda. Kodlama yaparken debug aşamasında da pek bir fark yok. Örneğin C kodunu derlemesi aynı süreyi alıyor. Ya da devre tasarımı yaparken. Sebebi ne olabilir?

İnternette BIOS modlama gibi bir şeyler okudum ama anlamadım. Bir tavsiyeniz var mı?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    95,5 KB · Görüntüleme: 63
İşlemci sıcaklığını kontrol ettin mi? BIOS güncel mi? Aldığın hata görseli?

BIOS son sürüm A09'da, aldığım hatanın görselini paylaşmam tam mümkün değil gibi deneyeceğim. Özellikle görev yöneticisini açtığımda anlık donuyor görev yöneticisi pencere kenarında (Yanıt Vermiyor) yazıp biraz bekleyince düzeliyor ve o kadar ilginç ki açıldıktan sonra görev yöneticisi uygulamalarda kendini yanıt vermiyor olarak gösteriyor bir süre. Dosya Gezginini açınca geç açılıp pencere içi boş ve "Üzerinde Çalışılıyor..." yazısı karşılıyor gibi. Bu tarz şeyler var. T7500'de böyle olmuyordu.

Sıcaklık takılma görselleri ekte.
HDD ve toucpad yanyana touchpad arada tıklamıyordu. Şimdi o bölge ısınmış hiç fare hareketide yok. HDD sıcaklık testinde Cpu'dan yukarda bu bölgede bir arıza olabilir mi? HD Tune testi temiz çıktı.

Dosya Ekleri

• dosyalar açılırken.jpg
    dosyalar açılırken.jpg
    35,9 KB · Görüntüleme: 61
  • sıcaklık.JPG
    sıcaklık.JPG
    43,9 KB · Görüntüleme: 73
  • yöneti1.jpg
    yöneti1.jpg
    40,9 KB · Görüntüleme: 52
  • yöneti2.JPG
    yöneti2.JPG
    26,8 KB · Görüntüleme: 68
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı