Dell Inspiron 5110 RAM yükseltme

• Konuyu başlatan Triao
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 788

Triao

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar selamünaleyküm. Dell Inspiron 5110 laptopta Arch Linux kullanıyorum ve 2 slot, 4 GB olan (toplam 4 GB RAM) RAM'imi değiştirmek istiyorum ama bu aralar kafam bayağı karıştı dmidecode ile RAM ile ilgili bilgileri görüntüledim ve maximum kısmında 16 GB yazıyor sonra arkadaşa sordum RAM slotun maksimum 4 GB destekliyor dedi asıl benim kafamı karıştıran şeyde bu zaten eğer RAM slotum maksimum 4 GB destekliyorsa buna 2 slotla bakarsak 8 GB eder ama maximum capacity 16 GB gösteriyordu o zaman ne anlamı kaldı yani işte arkadaşlar sorunum bu cevaplarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Aynı modelden kullanıyorum. Kaç GB RAM desteklediğini hiç merak etmemiştim ama forumda 8 GB kullananları gördüm. 16 GB kullanana henüz rastlamadım. Araştırıp bir şey bulabilirsem yazarım.

Araştırıp geldim. En fazla 8 GB RAM destekliyormuş. 4x2 kullanabilrsin ya da şimdiki gibi 2x2.

İşlemcin sanırım 2.nesil Intel'in kendi sitesinde baktım 16 GB'ye kadar DDR3 laptop RAM destekliyor görümekte.
Anakartta muhtemelen destekliyordur anakart modelini arama kısmına winver yazarak bakabilirsin. 16 GB kadar yükseltebilirsin muhtemelen

İşlemcin sanırım 2.nesil Intel'in kendi sitesinde baktım 16 GB'ye kadar DDR3 laptop RAM destekliyor görümekte.
Anakartta muhtemelen destekliyordur anakart modelini arama kısmına winver yazarak bakabilirsin. 16 GB kadar yükseltebilirsin muhtemelen.

Üretici sayfasında doğru bilgi vardı bir zamanlar.

Bir türlü anakart hakkında bilgi bulamadım üretici sayfasında zaten yazmamışlar
Anakart model numarası: 0fxk2y.

Bir türlü anakart hakkında bilgi bulamadım üretici sayfasında zaten yazmamışlar
Anakart model numarası: 0fxk2y.

Muhtemelen 16 GB destekliyordur diye tahmin ediyorum ama bilgisayar eski olduğundan boşa masraf edersin 4+4 takıp 8 GB olarak kullanman daha iyi olur veya benim gibi 4+2 taksan bile yeter eski bilgisayar için 6gb her şeye yetiyor. O bilgisayarla zaten yüksek RAM isteyen oyunları oynayamazsın

Muhtemelen 16 GB destekliyordur diye tahmin ediyorum ama bilgisayar eski olduğundan boşa masraf edersin 4+4 takıp 8 GB olarak kullanman daha iyi olur veya benim gibi 4+2 taksan bile yeter eski bilgisayar için 6 GB her şeye yetiyor. O bilgisayarla zaten yüksek RAM isteyen oyunları oynayamazsın.

Doğru diyosun hadi RAM yetse ekran kartı, işlemci yetmez ama 16 GB olsa çok iyi olur en azından sistem rahatlar belki de eskilerden birkaç oyun açarızda bir yer 16 GB destekler diyor diğeri maksimum 8 GB diyor arada kaldım.

Muhtemelen 16 GB destekliyordur diye tahmin ediyorum ama bilgisayar eski olduğundan boşa masraf edersin 4+4 takıp 8 GB olarak kullanman daha iyi olur veya benim gibi 4+2 taksan bile yeter eski bilgisayar için 6gb her şeye yetiyor. O bilgisayarla zaten yüksek RAM isteyen oyunları oynayamazsın
pc eski olduğundan ucuza geliyor ha 8 gb ram almışım ha 16gb çok bişey farketmez

Benzer bir cihaz da ben kullanıyorum. Herhangi bir aksi durum söz konusu değilse, ram için en fazla yükseltme ölçüsünü işlemci belirler. İşlemcinin detay özelliklerinde bu belirtilir. Kullandığım dizüstü; Dell Inspiron 15R N5110. Orijinal yapılandırması; Intel i5-2410M, Samsung DDR3 1333 MHz 4 GB ram ve işlemcim 16 GB'a kadar ram destekliyor. Ben şuan Samsung'la beraber Kingston DDR3 1333 MHz 8 GB ram takılı şekilde toplam 12 GB olarak kullanıyorum. Aradan biraz zaman geçmiş ama umarım faydası olur.

Benzer bir cihaz da ben kullanıyorum. Herhangi bir aksi durum söz konusu değilse, RAM için en fazla yükseltme ölçüsünü işlemci belirler. İşlemcinin detay özelliklerinde bu belirtilir. Kullandığım dizüstü; Dell Inspiron 15r n5110. orijinal yapılandırması; Intel i5-2410M, Samsung DDR3 1333 MHz 4 GB RAM ve işlemcim 16 GB'a kadar RAM destekliyor. Ben şu an Samsung'la beraber Kingston DDR3 1333 MHz 8 GB RAM takılı şekilde toplam 12 GB olarak kullanıyorum. Aradan biraz zaman geçmiş ama umarım faydası olur.

Dostum öncelikle mesajın için teşekkürler ben RAM'i almıştım 4 GB olarak artık maksimum 8 GB olacağını düşünüyordum hiçde bilgisayarın kasasını filan açmamıştım neyse kargo geldi sonra bilgisayarcıya gittim dediki bu bilgisayarda aynı model ve aynı serino olmayan RAM'lerin hiçbiri uymuyormuş Allah'tan bende biilinen marka diye Samsung aldığımdan RAM bilgisayara girdi ve çalıştı şu anda sorunsuz şekilde kullanıyorum bu model bayağı sorunlu bir modemiş dediğine göre zaten SSD değiştirmek içinde özel kapak yok neyse bu da burada böyle bir anı olsun verdiğin bilgi içinde teşekkürler.

Geri
Yukarı