Dell Inspiron 7577 Undervolting

Daha fazla  
Yaklaşık 1 sene önce Dell Inspiron 7577 modeli oyuncu bilgisayarı aldım. Ancak aldığımdan beri GPU'nun sıcaklık değerleri iyi olsa da CPU'nun sıcaklığı 90-100 dereceden düşmüyor. 100 dereceyi görüyor genellikle.

Bir süre önce turbo boost özelliğini kapattım ve sıcaklıkta belli bir düşüş oldu ancak hala daha neredeyse aynı değerlerde. Undervolting yapmayı düşünüyorum ancak aklımda bazı sorular var:
  1. Zararlı mıdır?
  2. Yapmam garanti kapsamından çıkmama sebep olur mu?
Çoğu kişi yararlı olduğunu söylüyor ancak garanti konusunda kimse bir şey söylememiş.

Undervolting yapıp üstüne turbo boost aç diyenler bile var.

Ayrıca, Undervolting için hangi programı önerirsiniz?

Teşekkürler.

Undervolt 7700HQ'yu bende 95C'den 80-85C'ye kadar düşürmüştü. 7700HQ biraz fazla ısınan bir işlemci.
  1. Zararlı değil aksine işlemciyi daha düşük voltajda çalıştırdığınız için yararlıdır. Zaten fazla undervolt yapıp voltajı gereğinden fazla düşürürseniz de mavi ekran alırsınız ve işlemci varsayılan ayarlara döner.
  2. Donanıma bir zarar vermediğiniz için garantiyi etkileyeceğini sanmıyorum.
Ayrıca bilgisayarınızın altı boş olsun hava alsın gerekirse 2 kaşıkla bile ayak yapabilirsiniz. Program olarak da Intel XTU (Intel Extreme Tuning Utility) veya Throttlestop öneririm.

Undervolt zararlı değil aksine faydalıdır. İşlemcinin gereğinden fazla voltaj(elektrik) almasını engeller. Garanti kapsamı dışında çıkarmaz. Çok fazla voltajı düşürürseniz mavi ekran alıp bilgisayara reset attırırsınız ve yeniden başladığında en son stabil voltaja geri döndürür bilgisayar kendini.
Undervolt yapıp turbo boost açın tabii ki. Ve ThrottleStop kullanın program olarak. Fakat her şeyden önce çok iyi bir termal macunla, tercihen Thermal Grizzly Kryonaut ya da Cooler Master Mastergel Maker, yenileme yapın. Termal macun yenilemesi + undervolt 75-80 derecelere çok rahat düşürür.

Undervolt zararlı değil aksine faydalıdır. İşlemcinin gereğinden fazla voltaj(elektrik) almasını engeller. Garanti kapsamı dışında çıkarmaz. Çok fazla voltajı düşürürseniz mavi ekran alıp bilgisayara reset attırırsınız ve yeniden başladığında en son stabil voltaja geri döndürür bilgisayar kendini.
Undervolt yapıp turbo boost açın tabii ki. Ve ThrottleStop kullanın program olarak. Fakat her şeyden önce çok iyi bir termal macunla, tercihen Thermal Grizzly Kryonaut ya da Cooler Master Mastergel Maker, yenileme yapın. Termal macun yenilemesi + undervolt 75-80 derecelere çok rahat düşürür.

Sanırım kasayı açmak garanti kapsamından çıkartıyor bilgisayarı. Emin olmadığım için fiziksel çözümlere gitmedim.

Sanırım kasayı açmak garanti kapsamından çıkartıyor bilgisayarı. Emin olmadığım için fiziksel çözümlere gitmedim.
Garantiye gönderin, onlar yapsınlar macun yenileme işlemini. Dediğim iki macundan birini alıp bilgisayarla birlikte Dell servisine gönderin, gönderdiğiniz macunla yenileme ve temizlik istediğinizi yazın bilgisayarla birlikte göndereceğiniz bir kağıda. Dell servisi çok iyidir. Sonrasında -100mv'den başlayıp yavaş yavaş artırarak stabil değeri bulursanız belirttiğim sıcaklıklarda kullanırsınız.

Garantiye gönderin, onlar yapsınlar macun yenileme işlemini. Dediğim iki macundan birini alıp bilgisayarla birlikte Dell servisine gönderin, gönderdiğiniz macunla yenileme ve temizlik istediğinizi yazın bilgisayarla birlikte göndereceğiniz bir kağıda. Dell servisi çok iyidir. Sonrasında -100mv'den başlayıp yavaş yavaş artırarak stabil değeri bulursanız belirttiğim sıcaklıklarda kullanırsınız.

Böyle yaptıklarını bilmiyordum. Çok teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı