Dell Inspiron N5010 hangi işlemcileri destekliyor?

Tunahan Arık

Hectopat
Dell Inspiron N5010 model dizüstü için işlemci yükseltmesi yapmak istiyorum (evet, biliyorum SSD takmak da işe yarar...). Daha önce i5-540M takmayı denedim fakat işlemci mi bozuktu anakart mı desteklemedi bilmiyorum açılmadı. En fazla hangi işlemciye yükseltebilirim bunu?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu modeli i3'ten i7 740QM'ye yükseltenler olduğunu okumuştum diye hatırlıyorum ama ısınma sorunlu bir model ve üstüne i7 gelince sıcaklık problemlerinin çok arttığını söylüyorlardı. Zaten N5010'un i7'li modelinde çift bakır soğutma, i5 ve i3 modellerinde ise tek bakır soğutma var.

i5 olabilirdi, denemişsiniz de zaten ama ısınma probleminiz yoksa, özellikle ekran kartınız tamir görmediyse işleyen sistemi bozmayın bence. Kronik sorunlu, narin model. i3 birinci nesilden i5 birinci nesle ben olsam geçmem.

Şöyle de bir konu açılmış 2015'te, görmediyseniz diye bırakıyorum:

Bu modeli i3'ten i7 740QM'ye yükseltenler olduğunu okumuştum diye hatırlıyorum ama ısınma sorunlu bir model ve üstüne i7 gelince sıcaklık problemlerinin çok arttığını söylüyorlardı. Zaten N5010'un i7'li modelinde çift bakır soğutma, i5 ve i3 modellerinde ise tek bakır soğutma var.

i5 olabilirdi, denemişsiniz de zaten ama ısınma probleminiz yoksa, özellikle ekran kartınız tamir görmediyse işleyen sistemi bozmayın bence. Kronik sorunlu, narin model. i3 birinci nesilden i5 birinci nesle ben olsam geçmem.

Arkadaşın i7 tercih etmesini pek tavsiye etmiyorum. Soğutma ve çipset uyumunda sorun çıkabilir, ayrıca BIOS güncellemesi isteyebilir. i5 serisinden bir işlemci seçse daha iyi olur. Voltaj ve tüketim değerlerini dikkate alarak.

Soket yapısı nedeni ile işlemci değiştirilebilir. Fakat tüm modelleri çalıştırır mı net bir şey diyemem.
i5, 520M, 540M, 560M, 580M tercih edilebilir.

Bu modeli i3'ten i7 740Qm'ye yükseltenler olduğunu okumuştum diye hatırlıyorum ama ısınma sorunlu bir model ve üstüne i7 gelince sıcaklık problemlerinin çok arttığını söylüyorlardı. Zaten N5010'un i7'li modelinde çift bakır soğutma, i5 ve i3 modellerinde ise tek bakır soğutma var.

Teşekkürler hocam bilgilendirme için.

Geri
Yukarı