Dell İnspiron N5010 Isınma Sorunu

naraxyn

Hectopat
Daha fazla  
Size öncelikle başımdan geçenleri, uyguladığım çözümleri ve karşılaştığım sorunu anlatmak isterim. Bilgi sahibi bir arkadaşımız yardımcı olursa sevinirim...

Dell İnspiron N5010 marka cihazım var. 7 yıllık ömründen bugüne kadar hiç bir problem teşkil etmedi. Fakat oyunda ufak bir kasma sonucu gövdesine vurduğum için ekran kartı devre dışı oldu. Formatlayıp onboard çalışınca problemin ekran kartında olduğunu anladım. Türkiye'de böyle bir problem yaşayan birini bulamadım, Hintliler tarafından yapılan tamir videolarını gördüm ve uyguladım yöntem ise şu; ekran kartı çipini çakmakla yakmak. :) :)

Canavar gibi olan dede yadigarı bilgisayarım çalışmadığı için tabi ki bu çözümü denedim ve olumlu sonuç elde ettim. Artık ekran kartını güncelleyince çalışıyor ve küçük oyunları açıyor. (Knight Online, CS 1.6 vb) Fakat şu an ısınma problemiyle karşı karşıyayım. Sosyal alemde araştırmalarım sonucu anakart ısı sensörüne dair bir bilgi bulamadım. Vakum soğutucu olmasına rağmen sistem boşta ısı değerleri çok fazla. Ekran kartı 60C, İşlemci 45C (Ekte resimde belirtilmiştir.) Her hangi bir oyuna girdiğimde ekran kartı ısı değeri 107-115 derece arasında geziyor ve voltajı azalttığı için FPS problemi ile karşı karşıya bırakıyor.
Adsız.png

Şimdi sorum şudur;
Bu ısı değerlerini belirleyen parça nerdedir? Bu sorunu nasıl fix ederim? Yorum yazan arkadaşlara şimdiden çok çok teşekkürler...
Cn-0w9pgg-0w9pgg-w9pgg-dell-inspiron-n5010-laptop-anakart-i-in-10215-1-216-0772000-gpu.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Her hangi bir oyuna girdiğimde ekran kartı ısı değeri 107-115
Bir mikro işlemciyi çakmakla ısıtmak yapılacak en magandaca yöntemdir. Bu işlem mutlaka ama mutlaka geri dönüşü olmayan hasarlar bırakır. Grafik işlemciye bu kadar yüksek ısı uyguladığınızda mikro işlemcideki SMD kapasitörlere, transistörlere ve DIE çekirdeğinin ünitelerine ciddi zararlar vermiş olursunuz. Transistör kaybı mikro işlemcinin daha fazla ısınmasına ve daha düşük performans göstermesine sebep olur. Yapılacak en son şeyi uygulamışsınız. Teknik özellikleri yüksek bir termal macun kullanarak (thermal grizzly kryonaut) ve kapsamlı bir termal bakım yaparak ısınma sorunundan bir nebze kurtulabilirsiniz. O grafik işemciden daha hayır gelmez haberiniz olsun.

Bu ısı değerlerini belirleyen parça nerdedir?
Sıcaklık sensörleri mikro işlemcilerin içerisindedir ve bu bilgiler super I/O tarafından okunur, derlenir ve raporlanır. Bu kısımlara herhangi bir müdahale gerçekleştiremezsiniz.

Bir mikro işlemciyi çakmakla ısıtmak yapılacak en magandaca yöntemdir. Bu işlem mutlaka ama mutlaka geri dönüşü olmayan hasarlar bırakır. Grafik işlemciye bu kadar yüksek ısı uyguladığınızda mikro işlemcideki SMD kapasitörlere, transistörlere ve DIE çekirdeğinin ünitelerine ciddi zararlar vermiş olursunuz. Transistör kaybı mikro işlemcinin daha fazla ısınmasına ve daha düşük performans göstermesine sebep olur. Yapılacak en son şeyi uygulamışsınız. Teknik özellikleri yüksek bir termal macun kullanarak (thermal grizzly kryonaut) ve kapsamlı bir termal bakım yaparak ısınma sorunundan bir nebze kurtulabilirsiniz. O grafik işemciden daha hayır gelmez haberiniz olsun.

Sıcaklık sensörleri mikro işlemcilerin içerisindedir ve bu bilgiler super I/O tarafından okunur, derlenir ve raporlanır. Bu kısımlara herhangi bir müdahale gerçekleştiremezsiniz.

Yalnız laptobun ısısı orda gösterildiği değerler kadar sıcak değil. Bozulmadan önce full kalitede CS.GO H1Z1 gibi oyunlar oynarken daha fazla sıcak üfürdüğünü söyleyebilirim ama şu anda o ısıya ulaşmadan fps kaybı yaşıyorum. :/ Transistör değişimini düşündüm fakat baya çetrefilli bir işlem gibi duruyor. Bu bilgisayarı film izlemeye, Pes13 atmaya kullanırız artık. :) En yakın zamanda bir masaüstü toplamak gerekiyor gibi. Değerli yorumlarınızla vakit ayırdığınız için teşekkür ederim

Hoşgeldin Onboard diyebiliriz. Harici ekran kartın epey zarar görmüş olabilir.

Grafik kartı çalışır vaziyette fakat yük bindiğinde fps kaybı yaşatıyor. Photoshop ve düşük kalitede oyunları açtığı sürece hala tam gaz ve verimli. Onboard nedense güvenli mod gibi geliyor onu kullanacağıma kaldırır çöpe atarım :D

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı