Dell Inspiron15 3878 cihaza RAM ve SSD eklenirse oyun FPS'i artar mı?

Enzbrlk

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba iyi günler benim elimde Dell Inspiron15 3878 var ve üzerinde 4 GB RAM var. İşlemcisi i5 5200u. Ben buna 8 GB RAM ve SSD eklemek istiyorum. Oynadığım tek oyun FM23 yani grafikten çok veri tabanlı bir oyun. RAM ve SSD eklesem performansı atar mi oyunun?
Tek slot olduğu için Kingston 8 GB 1600MHz DDR3 notebook SO-DIMM RAM.
SSD için de;
Crucial BX500 240GB 3D NAND 540MB-500MB/s SATA 3 2.5" SSD CT240BX500SS1.
Bunu düşündüm, yardımcı olur musunuz?

Merhaba iyi günler benim elimde Dell Inspiron15 3878 var ve üzerinde 4 GB RAM var. İşlemcisi i5 5200u. Ben buna 8 GB RAM ve SSD eklemek istiyorum. Oynadığım tek oyun FM23 yani grafikten çok veri tabanlı bir oyun. RAM ve SSD eklesem performansı atar mi oyunun?
Tek slot olduğu için Kingston 8 GB 1600MHz DDR3 notebook SO-DIMM RAM.
SSD için de;
Crucial BX500 240GB 3D NAND 540MB-500MB/s SATA 3 2.5" SSD CT240BX500SS1.
Bunu düşündüm, yardımcı olur musunuz?
FPS pek fark etmez çift kanal RAM olmayacağı için.

SSD ve RAM bilgisayarı rahatlatır ama oyunların yüklenme süresini kısaltıp, RAM'in yetersiz geldiği anlarda yaşanan takılma/donma durumunu düzeltmenin ötesinde oyuna etkisi olmaz.
Oyunu oynatan ekran kartının ve işlemcinin gücüdür.

Her durumda bir an önce ikisini de dediğiniz gibi değiştirin, 4 GB bugün için düşük bir kapasite ve SSD en hızlı HDD'den 4 kat hızlı çalışacaktır.

SSD'nin FPS değerine etkisi olmaz. Oyunun açılışı ve ara yüklemeleri hızlanır. Eğer oyun akarken arka planda yükleme yapıyorsa HDD gecikmesine bağlı küçük takılmalar SSD kullanımı ile kaybolmuş olur. RAM takviyesinin bu senaryoda kesinlikle faydalı olacağını düşünüyorum. FM gibi bir oyunda nasıl olur bilmiyorum ama 4GB RAM'in güncel oyunculukta yeri yok artık.

SSD olarak PNY CS900 modeline bakmanı tavsiye ederim. Kontrolcüsü biraz daha kaliteli ve garanti olarak da üstün(100TBW vs 80TBW).

Tek slot var ama makinada maalesef

Grafikten çok veritabanli oyun ya safyalar günler daha hızlı ilerler mi acaba?
Evet daha hızlı ilerler SSD olduğu için. Örnek olarak GTA 5 açılırken HDD ile 1 dakikada açılır ama SSD ile 30 saniyede en azından benim laptopta böyle.

Oyun kısmını unutun. Zaten 8 GB RAM'e upgrade edin. Ayrıca SSD'siz bilgisayar kullanmayın. Değiştirin konforun hızın tadını çıkartın. Eziyet etmeyin kendinize HDD ve düşük RAM'le.

Geri
Yukarı