Dell laptop açılmıyor

cpt.efedgn

Decapat
Daha fazla  
Merhaba dostlar. Dell Inspiron 15 Gaming 7567 modeli dizüstü bilgisayar kullancısıyım. Bugün başıma, başlıkta yazan olay geldi ancak olayı açıklamadan önce önemli olabilecek peşinen bir bilgi vermek istiyorum: Bilgisayarımın pili bundan yaklaşık 1 yıl önce şişti ve bozuldu, mevcut modelde kronik problemlerden biri bataryaymış ve piyasada orijinal batarya bulamayacağım için ve o dönem servise gidemeyeceğim için batarya değişimini erteledim. Dönem dönem Dell menşeli uygulamalar bana güç ve pil uyarıları veriyordu ancak açıkçası pek aldırış etmiyordum, zira bilgisayar takır takır çalışıyordu fişe bağlıyken.

Lakin bugün, yatağımda uzanmış şekilde laptopa bakarken (batarya hâla yok, fişe bağlı) dizimle adaptörü yanlışlıkla çıkardım. Bu durum pili olmadan laptop kullanan bir garip canlı olarak sık sık başıma gelir ve tekrar takar, çalıştırırdım.

İşte tam da bu noktada, fişi geri takmama rağmen bilgisayar çalışmadı. Herhangi bir yanık kokusu, veya farklı bir ses gelmedi. Güç tuşuna basıyorum, güç tuşunda ufak bir LED var ve yaklaşık 5-10 saniye bu LED yanıyor ancak bu süreçte ne klavye ışıklandırması ne de ekran herhangi bir tepki vermiyor, anlayacağınız güçten yoksunlar, hatta donanımlardan herhangi bir ses de gelmiyor. Daha sonra LED kendi kendine sönüyor.

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam içini açıp bakmanızı öneririm çünkü eğer oraya zarar geldiyse laptop daha çöp olur.
Hocam güvendiğim bir bilgisayarcıya bıraktım, bakıp gün içinde dönecekmiş. Ben kendisinin durumu çözeceğinden umutlu değilim ama fikir verir diye tahmin ediyorum. Muhtemelen resmi servislik bir durum söz konusu, oradan da çözüm mümkün değil veya ekonomik değil dönüşü alırsak (olabilir çünkü bilgisayar neredeyse 7 yılını doldurdu, ama canavar gibiydi canım god of war, rdr2'yi falan 60fps'e yakın oynatıyordu :(...) bu ekonomik durumda mecburen yeni bilgisayara yöneleceğim gibi görünüyor. İlginiz için teşekkürler, yeni bir fikir geliştirirseniz lütfen bilgilendirin <3

Buradan da Dell'in İnspiron serisinden gaming laptop alacak arkadaşlara ufak bir bilgilendirme, özellikle benim modelim dönemin en iyi performans veren gaming cihazlarından briyidi ve güncel oyunları dahi çok sağlam çalıştırıyor. O dönem için fiyatı da çok iyiydi. LAKİN bu serinin (güncel modellerinde durumu bilmiyorum) muhtemelen kronik bir GÜÇ sorunu var. Sadece fişe takılı durumdayken veya bataryalı iken değil, genel olarak bir güç problemi mevcut. Ben satın alırken bu konuda herhangi bir bilgi yoktu özellikle türkçe kaynaklarda, daha sonra konuşulmaya başlandı. Göz önünde bulundurun lütfen.

Güncelleme geçeyim dedim. Bilgisayarcı şaşırtıcı şekilde sorunu çözdü. RAM'le ilgili dedi ama açıkçası ben tam bağdaştıramadım. Bir daha benzer bir sorun olursa RAM değişikliğini önerdi.

Son düzenleme:
Hocam güvendiğim bir bilgisayarcıya bıraktım, bakıp gün içinde dönecekmiş. Ben kendisinin durumu çözeceğinden umutlu değilim ama fikir verir diye tahmin ediyorum. Muhtemelen resmi servislik bir durum söz konusu, oradan da çözüm mümkün değil veya ekonomik değil dönüşü alırsak (olabilir çünkü bilgisayar neredeyse 7 yılını doldurdu, ama canavar gibiydi canım god of war, rdr2'yi falan 60fps'e yakın oynatıyordu :(...) bu ekonomik durumda mecburen yeni bilgisayara yöneleceğim gibi görünüyor. İlginiz için teşekkürler, yeni bir fikir geliştirirseniz lütfen bilgilendirin <3

Buradan da Dell'in İnspiron serisinden gaming laptop alacak arkadaşlara ufak bir bilgilendirme, özellikle benim modelim dönemin en iyi performans veren gaming cihazlarından briyidi ve güncel oyunları dahi çok sağlam çalıştırıyor. O dönem için fiyatı da çok iyiydi. LAKİN bu serinin (güncel modellerinde durumu bilmiyorum) muhtemelen kronik bir GÜÇ sorunu var. Sadece fişe takılı durumdayken veya bataryalı iken değil, genel olarak bir güç problemi mevcut. Ben satın alırken bu konuda herhangi bir bilgi yoktu özellikle türkçe kaynaklarda, daha sonra konuşulmaya başlandı. Göz önünde bulundurun lütfen.

Güncelleme geçeyim dedim. Bilgisayarcı şaşırtıcı şekilde sorunu çözdü. RAM'le ilgili dedi ama açıkçası ben tam bağdaştıramadım. Bir daha benzer bir sorun olursa RAM değişikliğini önerdi.
Sorunu çözdüğünüze sevindim hocam.

Geri
Yukarı