Dell Latitude 5420 laptop ilk açılışta internete bağlanmıyor

Sertaç Binli

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Bilgi Teknolojileri (IT)
Son 1-2 haftadır enteresan bir problem yaşıyorum.

Geçen haftaya kadar Windows 11 kullanıyordum, son 1 haftadır ise Windows 10'dayım.

Sorunum şu:
Evde birçok internet bağlantısı olan cihaz var ve hiçbir cihazda problem yaşamazken, Dell Latitude 5420 laptopımda bilgisayarı sıfırdan açtığımda, Windows Wi-Fi ağına bağlı görünüyor ancak internete çıkmıyor (bağlı ancak internet yok uyarısı var). Yaklaşık 4-5 dk bekledikten sonra kendi kendine normale dönüyor ve internete bağlanıyor.

Enteresan olan şu ki, Windows 11 kullanırken bu sorunu yaşamaya başlayınca, Windows 11'in azizliği olabilir diyerek temiz bir kurulum ile Windows 10'a döndüm. Döndükten sonra 2-3 gün hiç sorun yaşamadım ve düzeldiğini düşündüm. Ancak şimdi aynı sorunu Windows 10'da da yaşamaya başladım.

Belli ki kullandığım bir uygulama veya sürücü bu soruna neden oluyor ancak tespit edemiyorum.

İleri seviye bilgisi olan arkadaşlar, Event loglar üzerinden bu duruma neyin sebep olduğunu tespit etmemde yardımcı olabilir mi?

Bende de ona yakın bir hata var, sadece FN ve F2 tuşuna (benim PC de öyle) internet açılıyor. Bu yolla açıp kapatır mısınız?

İnternet driverini güncellemeyi ya da kaldırıp tekrar yüklemeyi deneyin.

Advanced System Care, u bit uninstaller gibi programlarla PC'yi tarayıp sorun var mı diye bakın.

Bende wifi için herhangi bir kısayol tuşu bulunmuyor. Kaldı ki sorun zaten wifi ayarının kapalı olması da değil. Wifi açık, evimin wifi ağını görüyor ve bağlı ancak internete çıkmıyor bir süre.

Cihazın tüm sürücüleri güncel, hem manuel olarak direk resmi Dell sitesinden indirip denedim, hem de direk Dell'e ait Dell Assist Support uygulaması ile sürücüleri tarattığımda güncel sürümü kullandığımı söylüyor.

Sistemde herhangi bir zararlı bulunma olasılığı çok düşük, çünkü Windows 11'den Windows 10'a döndükten sonra bayram tatili nedeniyle bilgisayarı zaten 1-2 defa açıp maillerime bakıp kapattım. Ne herhangi üçüncü parti bir uygulama indirdim, ne de riskli bir web sitesine erişim sağladım.
Konuyu hortlatmak zorunda kalacağım ancak bu garip sorunum hala devam ediyor. Son mesajımdan sonra tekrar sıfır ve temiz bir kurulum ile Wİndows 11'e geçtim ve aynı sorun yine 2-3 gün sonra tekrar görülmeye başladı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı