Dell marka laptoplarda kapak açma ve upgrade izni

theFaceless

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Budapeşte
Daha önce forumda karşılaşmıştım bu konuyla ilgili kimisi izin veriliyor, kimisi izin verilmiyor demişti. Ben daha önce SSD yükseltmesi yapmıştım ve herhangi bir problem olmamıştı. Bu konunun açıklığa kavuşması adına Dell ile iletişime geçtim ve yazıyı aynen aktarıyorum:

Merhaba, sorunuz ile ilgili detayları paylaşıyoruz. Kullanıcıların ve teknisyenlerin müdahale edebileceği parçalar 2 kısma ayrılmaktadır. Bu parçalar fru (field-replaceable unit) teknisyenin müdahale edebileceği parçalar.

Bir diğeri de cru (customer-replaceable unit) müşterinin müdahale edebileceği parçalar. Müşterinin müdahale edebileceği parçalar içerisinde HDD/SSD ve RAM bulunmakta yani cru. Bu parçalar değiştirilerek gerekli upgrade yapılabilir fakat cihaza zarar verebilecek tüm durumlarda cihaz garanti dışı kalabilir. Bu durumdan dolayı da en azından teknik konularda bilgisi olan bir kişi ile işlemi yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Upgrade olarak eklenen parçalar cihazın garantisi dahilinde olmayacaktır. Örnek olarak sonradan taktığınız SSD disk arıza yaparsa ve bize kayıt açarsanız, konfigurasyonda normal disk olduğu için Dell normal disk yollayacaktır. Bu durumda sizin SSD diski satın aldığınız yerden değiştirmesiniz gerekecektir. Cihazda bu parçalardan hariç oluşabilecek arızalarda servis merkezine gönderilmesi durumunda sonradan eklenen parçaların belirtilmesi çök önemlidir.

Özetle cihazınızı açıp HDD/SSD ve RAM yükseltmesi yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta bu aşamada cihaza herhangi bir zarar vermemek.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı