Dell S2422HG monitör İncelemesi

Teknik Özellikler
- VA panel.
- 1500r kavis.
- 1080p 165Hz 1ms MBR/4 ms GtG.
-350 cd/m2 parlaklık.
-2X HDMI 2.0
-1X Display Port 1.2
1X 3.5mm output

Mağaza ve Kargolama Süreci

ürünü n11/Techburada mağazası üzerinden 1479TL gibi bir fiyata satın aldım. Aldığım gün kargoya verildi 1.5 gün içerisinde İstanbul'dan Denizli'ye elime ulaştı cihaz. Aras Kargo ile hasarsız ve sıkıntısız bir alışveriş yaptım.

Kutu İçeriği

1 adet güç kablosu ve 1 adet DP kablosu ve monitörün kendisi çıkıyor kutunun içinden. En azından HDMI koyulabilirdi kutu içine.

Girişler/ Kablo kalitesi/ Malzeme kalitesi

girişler ayakla paralel biçimde dik şekilde konumlanmış. Girişler tam oturup sağlam duruyor. HDMI ve DP portlarını denedim bir sıkıntısı yok. Güç kablosu da aynı şekilde yerine tam oturuyor ve bir gevşeklik söz konusu değil.

Kabloları kalın sağlam plastikten üretilmiş. Düzgün kullanıldığında bir problem yaratacağını düşünmüyorum. Masam yüksek ve kasam alçakta olmasına rağmen kablolar, monitörün en yüksek durumunda bile fazlasıyla yetiyor.

Malzeme kalitesi orta+ diyebiliriz. Ayak ve yükselte kolunun içi tamamıyla metal. Üstünde sert kaliteli plastik var.
Monitörün alt çerçevesi biraz daha yumuşak fakat arka panel gene sert plastik. Neden böyle yapmışlar anlam veremedim ama ucuz ve dandik hissetirmiyor.

monitör sallanıyor mu? Yukarı aşağığıya rahat oynuyor mu? Tilt yeterli mi?

Hayır monitör sallanma yapmıyor. Ayağının altıgen şeklinde ağır olması ve monitöre sağlam şekilde monte olduğu için çok ufak düzeyde. Kesinlikle başarılı.
Yukarıya ve aşağıya indirmek/kaldırmak sıkıntılı ya da ucuz hissettirmiyor. Yüksekliği yeterli ve alçak konumda da masayla sıfır oluyor neredeyse.
Tilt olarak öne 15 derece gibi bir miktarda eğilirken, yukarıya doğru yaklaşık 35 derecelik bir açısı var. Gayet yeterli.

Teknik özellikleri hakkında.

Anti-glare kaplaması
: 3H sertiğindeki kaplama kesinlikle parlamayı başarılı şekilde engelliyor. Perdeler tamamen açık ve parlak bir ortamda herhangi bir parlama görmedim. Curved monitörler genelde ışığı bir köşeden alınca yansıtırlarmış tüm ekrana ama öyle bir sorun yaşamadım gayet başarılı buldum.
Black uniformity test: Siyahlar derin ve koyu. Herhangi bir parlama ya da ışık dağılım problemi yok. Testlerini yaptım.
Renkler doygun ve canlı. Siyahlar koyu ve karanlık. Yüksek Kontrast'da problemsiz.
Ghosting: Ghosting bir miktar var. Ama OverDrive ile neredeyse sıfıra indiğini söyleyebilirim. OverDrive kullanmasanız bile rahatsız, farkedilebilecek bir düzeyde değil.
Dead pixel: Kesinlikle yok.
G-Sync: NVIDIA Denetim Masası üzerinde açık görünmesine rağmen çalışmıyor. Alacaklar var ise dikkat etmeli.
Curved 1500r? monitör kıvrımlı. İlk Curved monitörüm değil o yüzden bir problem yaşamadım. Ben daha çok seviyorum oyunlarda daha derin hissetiriyor bana. Işık sızması gibi bir problemi de yok.

Son yorum:
arkadaşlar bence fiyatını sonuna kadar hak eden bir monitör. Alırken çok tereddüt etmiştim incelemesi olmadığından ötürü ama herhangi bir sıkıntı ve problem ile karşılaşmadım genel olarak.
1500 lira gibi bir fiyata bu ergonomide ve bu performansta fazla bir seçenek olduğunu şahsen ben düşünmüyorum.
Sonuç olarak Dell'de köklü bir firma zaten. 3 yıl garantiye ek olarak ölü piksel garantisi de veriyorlar. İlerleyen zamanlarda uzun kullanım deneyimlerimi de ekleyeceğim.
Ama genel olarak son kez toplarsak çerçevesiz, 165Hz, 1ms, VA panel, sıkıntısız bir monitör.
Buraya kadar okuyup vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.
Aklınıza takılan ya da sormak istediğiniz bir kısım varsa yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiği kadar.​

Dosya Ekleri

• dellmonitor.jpg
    dellmonitor.jpg
    405,4 KB · Görüntüleme: 1.851
  • dellmonitor.jpg
    dellmonitor.jpg
    160,4 KB · Görüntüleme: 1.743
  • dellmonitor3.jpg
    dellmonitor3.jpg
    140,3 KB · Görüntüleme: 1.582
  • dellmonitor4.jpg
    dellmonitor4.jpg
    185,9 KB · Görüntüleme: 1.373
  • dellmonitor5.jpg
    dellmonitor5.jpg
    234,3 KB · Görüntüleme: 1.304
  • dellmonitor6.jpg
    dellmonitor6.jpg
    160,1 KB · Görüntüleme: 1.254
  • dellmonitor7.jpg
    dellmonitor7.jpg
    86 KB · Görüntüleme: 1.275
  • dellmonitor8.jpg
    dellmonitor8.jpg
    160,9 KB · Görüntüleme: 1.317
  • dellmonitor9.jpg
    dellmonitor9.jpg
    154,2 KB · Görüntüleme: 1.258
  • dellmonitor10.jpg
    dellmonitor10.jpg
    163,2 KB · Görüntüleme: 1.213
  • dellmonitor11.jpg
    dellmonitor11.jpg
    166,8 KB · Görüntüleme: 1.498
  • dellmonitor12.jpg
    dellmonitor12.jpg
    98 KB · Görüntüleme: 1.160
  • dellmonitor13.jpg
    dellmonitor13.jpg
    110,8 KB · Görüntüleme: 1.331
Son düzenleyen: Moderatör:
Monitör bugün elime ulaştı. Fakat ne yazık ki mağaza bana kutusu açık bir ürün yolladı. Tam tahmin ettiğim gibi de ölü pikselli çıktı. Derhal iade işlemi başlattım. N11 üzerinden Techburada mağazası bana bu rezil deneyimi yaşatmış bulunmakta. İnsanların iş ahlakı midemi bulandırıyor. Ölü piksel sebebiyle iade edilen bir ürünü belki anlamaz diye düşünerek insanlara satmaya çalışmanız iğrenç bir durum.

Bunun yanında ürünü 1-2 saat deneyimleme fırsatı da buldum. Ürün son derece şık ve güzel lakin kendi eski monitörümün ayarları dolasıyla mı bilmiyorum renkler bana çok hafif soluk geldi standart ayarlar ile %85 parlaklık %75 kontrast değerleriyle beyazlar da bir tık sarımsı gözüktü gözüme. Önereceğiniz bir ayar var mıdır bunu düzeltebilmem için

Süreç nasıl sonuçlandı merak ediyorum ben de ışık sızması ve ardından beliren ölü pikselden kaynaklı değişime yolladım stok olduğu halde, stok yok diyerek değişim talebimi reddeden arkadaşa da buradan selam, şu an 3. günü ve yokuşa sürmeye devam ediyorlar ama peşini bırakmayı düşünmüyorum inat ettim para iadesi almayacağım, değişimi seve seve yapacaklar.

Süreç nasıl sonuçlandı merak ediyorum ben de ışık sızması ve ardından beliren ölü pikselden kaynaklı değişime yolladım stok olduğu halde, stok yok diyerek değişim talebimi reddeden arkadaşa da buradan selam, şu an 3. günü ve yokuşa sürmeye devam ediyorlar ama peşini bırakmayı düşünmüyorum inat ettim para iadesi almayacağım, değişimi seve seve yapacaklar.
İçime kuşku düştü. Acaba sorununuz satıcı ile mi yoksa ürün ile mi?

İçime kuşku düştü. Acaba sorununuz satıcı ile mi yoksa ürün ile mi?

Öncelikle ışık sızması ve birkaç sorundan ötürü mağazaya değişimin münkün olup olmadığını sordum bana talep oluşturup ürünü iletmem koşuluyla değişimin yapılacağını söyledi. Her şey mükemmel gidiyor talebimi oluşturdum monitörü eksiksiz bir şekilde paketleyip gönderdim, ardından bana verilen takip numarasını kendilerine bildirdim. Ertesi gün monitör kendilerine ulaşmış sabah uyandığımda kontrol etmek için talebime baktım bir de ne göreyim talep ret; stokta yok. 😂 girdim Akakçe'ye bakıyorum +25, 50 stok ve güncel stok bilgileri, neyse mağazayı aradığımda yanlış anlaşılma olduğunu ve ürünümün yenisiyle değişeceğini söyledi ve talebe yanıt vermemem gerektiğini kendilerinin tekrar düzenleyip talep durumunu onay olarak güncelleneceklerini söyledi, ben de biraz olsun rahatladım oh be başım ağrımadan kurtulacağım sanırım diyerek hiç bakmadım 5-6 saat kadar. Olaylar burada polemiğe dönmeye başlıyor, dün mağazaya soru sor kısmından değişim ürünümün durumunu sordum ve yazdıkları cevap ürün kargoya verildi sistemden görüntüleyebilirsiniz şeklindeydi fakat ne talep güncellenmiş ne de kargo bilgisi var bunun üzerine mağazayı aradım ve yanlış bilgilendirme olduğunu söyledi kendisi bizzat ilgileneceğini ve ürünün çıkışının aynı gün yapılacağını belirtti ama tahmin edeceğiniz üzere yine vermemişler, neyse bu sabah kendileriyle görüşmenin beni bir adım dahi ilerletmediğini farkedince N11 destek hattını aradım, sorunumu olduğu gibi anlattım ve operatör mağazayı aramasını isteyip istemediğimi sordu ben de istediğimi belirttim, kendisi yaptığı görüşmenin sonunda mağazanın talebimi onayladığını ve stoğa bu sabah girdiğini*** belirtmesini istemişler kendisinden, kargoya da bugün verileceğini söylemişler ayrıca ama yine hüsran saat 3-4 derken şubeler kapandı hala bir güncelleme yok işin kötü tarafı bu sefer gerçekten stoklar azalmış ve araya hafta sonu girecek yarın da halledemezsem pazartesi süreç başa dönecek gibi duruyor, durum bu şekilde umarım süreç isteğim doğrultsunda sonuçlanır.
Bu 4 günlük süreçte soru ve sorunlarımı hep özel olarak iletmeye çalıştım kendilerine sırf firmanın itibarı zedelenmesin muhtemel satışlarına etki etmesin diye kötü bir profil çizmek istemedim, görünen o ki sesimizi çıkarmazsak harekete geçmeyecekler ben de bundan dolayı hakem heyetine başvurumu yaptım ve başvurumun onayını beyan eden form ile Şikayetvar'da herkese açık bir şekilde paylaştım. Sanırım bu olaydan sonra hızlanır.

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@LaMorte bakın hocam benim dediğim olay bu. 50 FPS de Super Fast mode böyle oluyor başka oyunda denemedim. Fast mode de geçiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

165 Hz de Super Fast mode böyle.

Bu da 165 Hz de MPRT mode. İlk videoya biraz benziyor ama ondan daha az olmasına karşın smearing biraz fazla

Aldığımız FPS değerine göre ayarlama yapmak gerekli. Videolar umarım anlaşılırdır.

Bunu izlemiştim. Her cihazda açılmayacağı söylüyordu. İncelemedeki arkadaşta sanırım d.p ile bağlanmış fakat çalışmamış yine de emin olmak için sormak istedim başka d.p ile bağlanıp çalıştırabilen var mı diye. Bir yorumda görmüştüm sanırım d.p kabloları arasında da gsync için uyumlu veya uyumsuz olanlar varmış.

Bunu izlemiştim. Her cihazda açılmayacağı söylüyordu. İncelemedeki arkadaşta sanırım d.p ile bağlanmış fakat çalışmamış yine de emin olmak için sormak istedim başka d.p ile bağlanıp çalıştırabilen var mı diye. Bir yorumda görmüştüm sanırım d.p kabloları arasında da gsync için uyumlu veya uyumsuz olanlar varmış.
Hocam displayport kablosu ile gsync açamadım. Ayarlarda açık olduğunu gösteriyor ama nvidia cep saati destinde açılmıyor. Kesin bilgi olarak kabul edebilirsiniz çok uğraştım çünkü.
Ama Amd Freesync Premium destekliyor.

Geri
Yukarı