Dell S2721DGF 2K 165Hz monitör incelemesi

Çok bölgeli aydınlatma olmayınca HDR yalan oluyor zaten. O işin ucuzu yok malesef.

Çok bölgeli aydınlatma olmayınca HDR yalan oluyor zaten. O işin ucuzu yok malesef.
Aynen öyle. HDR diyebilmemiz için ortalama kontrast değerleri 20.000 civarı olması gerekiyor daha aşağısı olabilir fakat bu arkadaşımızın ballandırarak anlattığı monitörde ki kontrast(Sözde HDR ile 900 civarı) değeri ile olacak iş değil. Zaten yerel karartma sadece 8 köşede var. bütün ekranı ayrı ayrı yerel karartma ile donatmaları gerekiyor. Ve son olarak da en az 1000 Nit parlaklığı olması gerekiyor. Ha bu demek değil ki monitör kötü. Sadece HDR bir satış taktiği olarak kullanılmış.

Hocam aynı monitörden aldım S2721DGF olanından cok guzel monitör. Fakat bilgisayari kapattigimda monitorun sqg alt kisminda bulunan beyaz isik var ya o sanki uyku modundaymis gibi yanip sonuyor. Nicin oyle oluyor bilhiniz var midir? Uykuya almisim gibi belli araliklarla yanip sonuyor oysaki hiç yanmamasi gerek. Monitor acikken dd hep beyaz yaniyor onda bir problem yok

@tufanatasoy farklı bir monitör kullanıyorum bende de aynı durum söz konusu. Bilgisayar kapansa bile monitör açık oluyor. Monitörü de kendi tuşundan kapatmanız gerek.

E monitörü kapatmazsanız standby moda geçer ve beyaz ışık yanıp söner. Tamamen sönmesi için tuşa basıp kapatmanız gerekiyor.

E monitörü kapatmazsanız standby moda geçer ve beyaz ışık yanıp söner. Tamamen sönmesi için tuşa basıp kapatmanız gerekiyor.

Hocam ben hiç dikkat etmemiştim ışığın orası butonluymuş. Ben de OSD tuşlariyla ugrastim hep. Ilk kez monitor aldim acemilige verelim

Dediginiz gibi stand moddaydi gece 12'den beri bir problem cikarir mi hocam. Zaten hep kapatacağım artik.

Bu monitörden bende aldım fakat arkadaşın dediği gibi siyahlar siyah vs alakası yok. Bırakın monitörde siyah denen bir şey yok. Işık sızması var artık normal midir tam olarak bilmiyorum ama rahatsız edecek seviyede. Türkçe dil desteği yok bilmeyenler için ayar yapma olayı gerçekten zülüm. Bir kullanıcı çıksa da şu monitörün detaylı ya da hangi ayarlarda en iyi oranı veriyor. Siyahı siyah gören arkadaşlar nasıl ayar yapmışta bize de bir bilgi verseler çok makbule geçer.

Buda size bahsettiğim örnek. monitör sorunlu mu acaba.

Son düzenleme:
Aynı monitörden ben de aldım. Bende de buna benzer durum var ama senin fotoda gösterdiğin kadar değil. Yani karanlıkta bu foto gibi görmüyorum. Telefon çekimi çok yanıltıyor olduğundan çok fazla aydınlık gösteriyor. Eğer gözünle gördüğün fotodaki kadar değilse mesele yok.

Bir de ilginç durumlar gözlemledim. Ekranın büyüklüğünden olsa gerek, tamamen siyah arka planda parlamanın olduğu tarafın hizasından bakarsam o parlama yok oluyor ama bu sefer başka köşeden parlama beliriyor. Fakat monitöre bakış mesafesi uzadıkça hepsi komple azalıyor. Dediğim gibi ekran büyüklüğüyle alakalı diye düşünüyorum. 1 metre mesafeden nerdeyse tatminkar. İkinci husus ise ister yakından ister uzaktan bak HDR yi açınca siyahta ciddi iyileşme oluyor ve bunların hepsi ciddi oranda azalıyor. Ama HDR yi açınca bu sefer parlaklığa müdahale edemiyoruz kısmak isteyince kısamıyoruz.

Dediğim gibi gözünün gördüğü fotodaki gibi değilse sorun yapma kullan. Başka ıps monitör bundan farklı olmayacak. Dünya para verip yeni laptop aldım onun da ekranı böyle.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…