Dell S2721DGFA vs Cooler Master GM27-FQS

Caspianlake

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bakü
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i5 12400F - Asus Dual Mini RTX 3060 Ti - 2x8GB Kingston Fury Beast 3200mhz - Samsung 980 1TB - Corsair HX750 80+ Platinum - MSI H610M-B - Corsair 4000D - ID SE 214 XT - Dell S2721DGFA.
@Saint Lucia Hocam, ikisi de yaklasik ayni fiyata, ikisi de cok benzer ozelliklere sahip. Hangisini onerirdiniz? Ben Cooler Master'dan yanayim ama emin degilim. Ne dersiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dell için 7400₺ olarak gördüm. Kesinlikle seçebilirsiniz. Nanoips paneli çok kaliteli. Renkler canlı sadece yabancı kaynakta bulunan ayarlar ile stok ayarları değiştirin. En başarılı oyuncu monitörü konumunda gösterilmişti.

Dell için 7400₺ olarak gördüm. Kesinlikle seçebilirsiniz. Nanoips paneli çok kaliteli. Renkler canlı sadece yabancı kaynakta bulunan ayarlar ile stok ayarları değiştirin. En başarılı oyuncu monitörü konumunda gösterilmişti.
Biliyorum hocam, ama GM27-FQS de yeni cikan bir monitor. AUO AHVA IPS panele sahip, renkleri Dell kadar canli olan cok guzel bir monitor. O yuzden ikisi arasinda karar vermek zor.

Biliyorum hocam, ama GM27-FQS de yeni cikanbir monitor. AUO AHVA IPS panele sahip, renkleri Dell kadar canli olan cok guzel bir monitor. O yuzden ikisi arasinda karar vermek zor.

Çok arada kaldım. Dell 1 milyar renk sunuyor. Parlaklık yüksek falan fıstık zaten hakimsin birçok değere.
Beni Rtings incelemesi biraz düşündürdü. Dell S2721DGF Review
Koyu temada yani siyahlarda çok yermişler. Kullandığım fakat gece fırsatım olmadı. Bu seni etkiler mi bilemiyorum.

Cooler Master ise onca monitör gördüm 100-150 çeşit aralarında top 3'e girecek tasarıma sahip. Renkler güzel, kaliteli hissettiriyor, Premium bir yapısı var. Var oğlu var kısaca.

Ama bilemiyorum. Dell ıskalasını hiç bozmamış bir firma. Düşük bütçeden tut her sekmentte var olan monitörleri var. Gönlüm Dell diyor, gözlerim ve beynim CM diyor.
@Cooler Master Türkiye monitörden oldukça eminler. Biraz konuşma fırsatımız oldu.
CM ağır basıyor yalan yok. Sinerji mağazasına yakın mısın?

Çok arada kaldım. Dell 1 milyar renk sunuyor. Parlaklık yüksek falan fıstık zaten hakimsin birçok değere.
Beni Rtings incelemesi biraz düşündürdü. Dell S2721DGF Review
Koyu temada yani siyahlarda çok yermişler. Kullandığım fakat gece fırsatım olmadı. Bu seni etkiler mi bilemiyorum.

Cooler Master ise onca monitör gördüm 100-150 çeşit aralarında top 3'e girecek tasarıma sahip. Renkler güzel, kaliteli hissettiriyor, Premium bir yapısı var. Var oğlu var kısaca.

Ama bilemiyorum. Dell ıskalasını hiç bozmamış bir firma. Düşük bütçeden tut her sekmentte var olan monitörleri var. Gönlüm Dell diyor, gözlerim ve beynim CM diyor.
@Cooler Master Türkiye monitörden oldukça eminler. Biraz konuşma fırsatımız oldu.
CM ağır basıyor yalan yok. Sinerji mağazasına yakın mısın?
Maalesef hocam Canakkaledeyim.
Dell deki siyah sorunlarindan haberim var, ama 10 bit renk de guzel gozukuyor. Tabii Uzay oyunlari oynuyorum o yuzden siyahlar cok onemli ama IPS de bu zor. VA smearing yuzunden hic bakmadim zaten. En ideal durumda LG C2 OLED olurdu(5 yil burn in garantili bulmustum), ancak maalesef.

Acikcasi yine kararsiz kaldim. 10 bit vs 8 bit ne kadar fark eder?

Maalesef hocam Canakkaledeyim.
Dell'deki siyah sorunlarindan haberim var, ama 10 bit renk de guzel gozukuyor. Tabii Uzay oyunlari oynuyorum o yuzden siyahlar cok onemli ama IPS de bu zor. VA smearing yuzunden hiç bakmadim zaten. En ideal durumda LG C2 OLED olurdu(5 yil burn in garantili bulmustum), ancak maalesef.

Açıkçası yine kararsiz kaldim. 10 bit vs 8 bit ne kadar fark eder?

Spesifik bir kullanıcı oluyorsun. İşin zor. VA'ya hiç girme. Konumuz dahi olamaz. Gözlerin bozulsun istemem.
LG C2 OLED mükemmel bir televizyon. MediaMarkt'ta incelemiştim. Fakat 20K bütçe hayal oluyor.
8 bit 16 milyon renk sunarken 8 bit + FRC (10 bite denk geliyor) 1 milyar renk sunuyor. Haliyle gördüğün yeşil, mavi, kırmızı (örnek bunlar) daha doğru oluyor. Daha canlı -gerçekçi renk görüyorsun. Fakat 10 bit için DP ve HDR aktif etmek lazım. Bildiğim kadarıyla 120Hz üstü desteklemeyebilir.
Fakat normal kullanıcı bu arada farkı kolay kolay anlayamıyor. Ben bunu çoğu kişiye sordum ve fark pek hissetmediler. Yine de alışınca 10 bit farklı geliyor göze hitabı daha iyi.
Yine de ağırlıklı oyun oynayan biri için bu tercih meselesi olmaz. Daha çok grafik tasarımcıları ilgilendiren bir mesele.

Spesifik bir kullanıcı oluyorsun. İşin zor. VA'ya hiç girme. Konumuz dahi olamaz. Gözlerin bozulsun istemem.
LG C2 OLED mükemmel bir televizyon. MediaMarkt'ta incelemiştim. Fakat 20K bütçe hayal oluyor.
8 bit 16 milyon renk sunarken 8 bit + FRC (10 bite denk geliyor) 1 milyar renk sunuyor. Haliyle gördüğün yeşil, mavi, kırmızı (örnek bunlar) daha doğru oluyor. Daha canlı -gerçekçi renk görüyorsun. Fakat 10 bit için DP ve HDR aktif etmek lazım. Bildiğim kadarıyla 120Hz üstü desteklemeyebilir.
Fakat normal kullanıcı bu arada farkı kolay kolay anlayamıyor. Ben bunu çoğu kişiye sordum ve fark pek hissetmediler. Yine de alışınca 10 bit farklı geliyor göze hitabı daha iyi.
Yine de ağırlıklı oyun oynayan biri için bu tercih meselesi olmaz. Daha çok grafik tasarımcıları ilgilendiren bir mesele.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu kaynaga gore 165hz 10 bit destekliyor hocam.
Cooler Master tasarim olarak cok hosuma gidiyor, ama S2721DGFA da 10 bit ozelligi ile cezbediyor bilemedim.
Ama Dell LG panel sonucta, clouding RTINGS deki arkadaslarinki gibi fazla olursa, sanarim yine CM den yanayim. Onu da arastirayim ama AUO panellerde IPS glow ne alemde.

1669111621189.png

@Saint Lucia Hocam soyle bir cevap aldim r/monitors de.

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu kaynaga gore 165Hz 10 bit destekliyor hocam.
Cooler Master tasarim olarak cok hosuma gidiyor, ama S2721DGFA da 10 bit ozelligi ile cezbediyor bilemedim.
Ama Dell LG panel sonucta, clouding RTINGSdeki arkadaslarinki gibi fazla olursa, sanırım yine CM'den yanayim. Onu da arastirayim ama AUO panellerde IPS glow ne alemde.

Doğru kablo ile 165 Hz desteği verebilmiş. İlk yıllar bu destek yoktu. Teknoloji işte gelişiyor bak kaçırmışım mesela.
AUO bir şirket. Acer ve BenQ birleşiminden doğmuş ve ürettikleri panellerin genel adı aynı zamanda. Piyasadaki en iyi panelleri üreten firmaların başında geliyorlar.
Acer monitörlerde yüksek derecede IPS glow gördüm. Özellikle düşük bütçe olanlarında. BenQ ise TN panellerin zirvesi olarak zaten ünvanını koruyor.
Yani AUO panel kaliteli bir panel fakat IPS Glow ihtimali yüksek bir olay. He ne derece olur bilemiyorum fakat olacaktır.
-Cevabı hemen inceliyorum.

Edit: Evet baştan sona okudum. Biraz haklı biraz haksız. Cooler Master piyasada yeni var olmuş bir firma değil. Bir ürün çıkartırken elinde tüm ar-ge ile çıkartıyor. Gelişmiş markalarda bu "yeni ürün" mevzusu çok yara almaz.
Evet çok fazla kullanıcıya ulaşmadı haklısın. Bu yüzden feedback meselesi zayıf. Forumda bir kişi aldı. O da aktif değil aldığından beri. Uzun kullanım deneyimi olmadan ürünü bilemiyorsun.
Zaten Dell'in önde olma sebebi bu. Göz kamaştırıcılığa bir kenara bırakıp görev adamı olan Dell tercih etmek gerek diyorsun sen. Katılıyorum. @Caspianlake

Son düzenleme:
Zaten Dell'in önde olma sebebi bu. Göz kamaştırıcılığa bir kenara bırakıp görev adamı olan Dell tercih etmek gerek diyorsun sen. Katılıyorum. @Caspianlake
Tamam hocam. Dell i alacagim o zaman. Cok tesekkurler yardim icin. Iyi gunler dilerim. 😄

1669114258051.png

Hocam tekrar dusundum de Cooler Master daha iyi gelmeye basladi simdi.😅

Bu Dell i veren firma hic icime sinmedi. Kullanilmis urun, iade sorunlari vs. cok var diyorlar.

@Saint Lucia

Son düzenleme:

Geri
Yukarı