Çözüldü Dell Xps 15 9530 laptopta render alırken CPU hızı turboya çıkamıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

dostooyevski

Hectopat
Merhaba herkese,

Yeni aldığım Dell xps 15 9530 bilgisayarımda CPU clock Speed sorunu yaşıyorum.

İşim gereği CPU bazı render alıyorum. 13900h işlemcinin Spec'lerinde top Speed 5.1 MHz olmasına rağmen ben kendi bilgisayarımda yük altında 3.6 MHz değerini geçemiyorum. Pil gücü modunu performans moduna aldım.
Eksik sürücü olmadığından da eminim (anlayabildiğim kadarıyla). Konu için Dell servisi de aradım ama pek yardımcı olamadılar. Konu hakkında bir fikri olan var mı? Bu durum anormal değil mi?

Ekte yük altıdayken CPU değerlerini koydum.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-03-05 183059.png
    Ekran görüntüsü 2024-03-05 183059.png
    228,5 KB · Görüntüleme: 15
Çözüm
Zaten yük altında maksimum Turbo frekansını alamazsınız. O çıkabildiği bir değer sadece. Render gibi işlemlerde sıcaklık kaynaklı bu durum normal. Zaten soğutması yüksek bir model değil, sıradan bir model. Soğutması güçlü olsa bile 5.1GHz görmek çok çok zor tüm çekirdekler için.
Zaten yük altında maksimum Turbo frekansını alamazsınız. O çıkabildiği bir değer sadece. Render gibi işlemlerde sıcaklık kaynaklı bu durum normal. Zaten soğutması yüksek bir model değil, sıradan bir model. Soğutması güçlü olsa bile 5.1GHz görmek çok çok zor tüm çekirdekler için.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı