Demirtaş, Yeşil Sol Partinin logosunu paylaştı "Ne olduğunu bilmeyen kalmasın, lazım olacak" dedi

90'larda Özgürlük ve Dayanışma Partisi vardı. Türkiye'deki sosyalist hareketlerin birarada olduğu parti. İçinde onlarca fraksiyon bulunuyordu. Zamanla hepsi ayrıldı.
2007'ye geldiğimizde içerde sadece şimdiki Sol Parti adındaki partiyi kuran hizipçi yapı ile şimdiki Yeşil Sol Parti'yi kuran ÖSH (Özgürlükçü Sosyalist Hareket) kalmıştı. 2008'e girerken ÖSH de partiden ayrıldı.
CHP'nin dibe vurduğu yıllardı. Oradan umudunu kesen sosyal demokratlar, Alevi hareketleri, sendikal hareketler birarada yeni bir geniş kitle partisi kurmak için çalışmalara başladılar. HDP'nin şimdiki Eş Başkanı Mithat Sancar ve eski Eş Başkanı Sezai Temelli ile milletvekili Saruhan Oluç ve Terzi Fikri (Fikri Sönmez)'in oğlu Naci Sönmez de bu çalışmalarda başroldeydi.
Partinin adı da belli oldu: EDP (Eşitlik ve Demokrasi Partisi)
Çalışmalar tamamlanmak üzereyken CHP'de Baykal depremi yaşandı. Kemal Kılıçdaroğlu genel başkanlığa oynayınca bu yeni partiye gelen sosyal demokratlar, sendikal hareketler ve Alevi hareketleri CHP'ye yöneldiler.
EDP, yine yoluna devam etti. Ama tabi kopan geniş kitlelerden sonra pek büyüme şansı olmadı.
EDP ile Yeşiller Hareketi birleşti. Partinin adı Yeşil Sol Gelecek Partisi oldu.
Ta ÖSP döneminden beri HDP'ye destek veren hareket son birkaç seçimde HDP ile seçime girip birkaç milletvekili de çıkardı.

Partinin önceki logosunu biliyorsunuz değil mi?

Eki Görüntüle 1701527

Şimdi bir toparlamak gerek: HDP'nin kapatma davası 11 Nisan tarihinde gerçekleşmeyecek. Bu tarihte HDP'den sözlü savunma alınacak. Bu savunmadan sonra şak diye parti kapatılması söz konusu değil. Bu açıdan sürecin seçim sonrasına kalacağı görülüyor. He bunlar Anayasa Mahkemesi'nin teamülleri üzerinden sözünü ettiğim durumlardır. Hukuk dışı bir durum yaşanır mı? Bilemiyorum ama 11 Nisan tarihini bir netleştirmek istedim.

Şimdi benzer tabandan oluşan partileri kısaca ele alırsak CHP-DSP, MHP-İYİ, AKP-Saadet-Refah gibi birden fazla oluşumu belirtebiliriz. Bu partiler döneme göre değişmiş, gelişmiş ya da aynı görüşte olabilirler ama çıkış noktalarında benzer düşünceler yer almaktadır. HDP'nin öncesinde de DEP, HADEP, DEHAP, ÖTP, DTP, BDP gibi farklı oluşumları bu ülkede görmüştük. Nitekim HDP şu an aktif şekilde siyasi hayatına devam ediyor ve ondan sonrasında da taban bağı olan partilerin kurulması olağandır.

Tartışmaya gerek yok dersek o zaman burası forum olmaktan çıkar. Mesela ben konu açayım ve istediğim her konuda bir şeyler diyeyim, boyut katan yorumlar gelsin ama dikkate almayayım. Çok makul olmaz. Konunun temelinde taban bağı bulunan iki partinin seçim ve seçimden sonraki süreçte izleyeceği yol var. Burada temsil edilen bir Kürt seçmen varsa haliyle yönelimi de dikkate almak gerekecektir. Bu anlatılmış ve paylaşılmış.

Not: Yeşil, sarı, kırmızı renkleri zaten Kürt kökenli partiler için uzun süredir önem arz ediyor. Kendileri açısından tarihi bir anlamı da var. Bu tabana mensup partilerde de renk ve isim kullanımları görülen bir şeydir.
Partinin önceki logosunu tabi ki biliyorum değiştirdiklerini yazdım zaten okumadınız mı? İlk mesajımda zaten davanın 11 Nisanda olacağını ve HDP'nin sözlü savunmaya hazırlandığını belirtmiştim. Sonradan yanlışlıkla 11 Nisanda karar belli olacak demişim orası benim hatam kararın 11 Nisanda olmayacağını biliyorum hatam için kusura bakmayın anlık dalgınlık. Onun dışında söyledikleriniz hakkında konuşacaksak evet dediğiniz doğru süreç seçim sonrasına kalabilir. Ama HDP aday çıkarmak konusunda şu an için sıkıntıda ve eğer ki partinin kapanması onanırsa Yeşil Sol Parti ile bir sorumluluk alma durumu oluşacak. Artık ittifak mı oluşur kendi aralarında işler oradan mı yürütülür veya aralarında bir anlaşmaya mı varılır orasını bilemeyiz. Ama Demirtaş'ın bugün ki tweeti bu durumu gösteriyor ve Yeşil Sol Partinin sözcülerinin açıklamasına bakacak olursak HDP için bir kriz söz konusu ve bu krizi mahkeme kararına bağlı olarak Yeşil Sol Parti ve HDP arasında bir çözüm olacak. Bu nedenle yedek demek doğru olmaz ama her türlü mahkeme kararına karşılık veya herhangi bir krize karşılık Yeşil Sol Parti HDP için hazır durumda Demirtaş'ın bugün ki tweeti de bu birlikteliği onaylamış gibi bir şey. Tartışmaya gerek yok derken onu kast etmemiştim tabi ki istediğiniz yerde istediğiniz konuyu tartışabilirsiniz özellikle böyle bir forumda tabi ki tartışabilirsiniz el sizin göz sizin akıl sizin ben bir şey demiyorum. Ama bu konu için her iki partinin de açıklamasına bakacak olursak HDP'de bir kriz olursa iki partinin birbirini destekleyeceği kesin tabi ki hangi konuda olacak onu bilemeyiz ama iki parti arasında bir bağ olacağını eğer sürece uymayan bir sorun olursa Yeşil Sol Partisinin elini taşın altına koyacağı bir gerçek. Yoksa hiçbir siyasi çıkıp şu partiyi gözünüzün önünde bulundurun lazım olacak demez. Belli ki HDP cephesine lazım bir parti.

Partinin önceki logosunu tabi ki biliyorum değiştirdiklerini yazdım zaten okumadınız mı? İlk mesajımda zaten davanın 11 Nisanda olacağını ve HDP'nin sözlü savunmaya hazırlandığını belirtmiştim. Sonradan yanlışlıkla 11 Nisanda karar belli olacak demişim orası benim hatam kararın 11 Nisanda olmayacağını biliyorum hatam için kusura bakmayın anlık dalgınlık. Onun dışında söyledikleriniz hakkında konuşacaksak evet dediğiniz doğru süreç seçim sonrasına kalabilir. Ama HDP aday çıkarmak konusunda şu an için sıkıntıda ve eğer ki partinin kapanması onanırsa Yeşil Sol Parti ile bir sorumluluk alma durumu oluşacak. Artık ittifak mı oluşur kendi aralarında işler oradan mı yürütülür veya aralarında bir anlaşmaya mı varılır orasını bilemeyiz. Ama Demirtaş'ın bugün ki tweeti bu durumu gösteriyor ve Yeşil Sol Partinin sözcülerinin açıklamasına bakacak olursak HDP için bir kriz söz konusu ve bu krizi mahkeme kararına bağlı olarak Yeşil Sol Parti ve HDP arasında bir çözüm olacak. Bu nedenle yedek demek doğru olmaz ama her türlü mahkeme kararına karşılık veya herhangi bir krize karşılık Yeşil Sol Parti HDP için hazır durumda Demirtaş'ın bugün ki tweeti de bu birlikteliği onaylamış gibi bir şey. Tartışmaya gerek yok derken onu kast etmemiştim tabi ki istediğiniz yerde istediğiniz konuyu tartışabilirsiniz özellikle böyle bir forumda tabi ki tartışabilirsiniz el sizin göz sizin akıl sizin ben bir şey demiyorum. Ama bu konu için her iki partinin de açıklamasına bakacak olursak HDP'de bir kriz olursa iki partinin birbirini destekleyeceği kesin tabi ki hangi konuda olacak onu bilemeyiz ama iki parti arasında bir bağ olacağını eğer sürece uymayan bir sorun olursa Yeşil Sol Partisinin elini taşın altına koyacağı bir gerçek. Yoksa hiçbir siyasi çıkıp şu partiyi gözünüzün önünde bulundurun lazım olacak demez. Belli ki HDP cephesine lazım bir parti.
Değiştirdiklerini yazdığınızı okudum. Yalnızca çıkış logosuyla sonrasındaki logo arasında farklılık bulunduğunu belirtmek istedim. Nitekim konu içerisinde de aynısını falan denilmiş, BDP'den beri Kürt kökenli partilerde logo yakınlığı oluyor. Ona değinmek istedim.

HDP'nin kendi adayıyla seçime gireceği yönünde beyanları olmuştu ama o dönem 6 masada kimin aday olacağına dair bir belirsizlik hakimdi. İYİ'nin Mansur Yavaş çıkışı vardı ki seçim kazanılması için destekliyordum ama HDP'nin bu adaya tabanını yönlendirmesi zordu. O açıdan muhalif sol partilerle bir ittifak düşüncesi oluşmuştu. Süreç farklı boyuta taşınıp Kemal Kılıçdaroğlu aday olunca geniş muhalefet bloğunun adayına destek verip oyları böldürmemek en makul tercih olarak görüldü. Nitekim bu sürecin ilk turda bitirilme ihtimali dahi varken Doğu kökenli bir adayın HDP tarafından desteklenmesi doğaldı.

HDP seçmenini partinin kapatılması ya da güçlü olduğu bölgelerde engellenmesi durumunda CHP'ye yönlendirmek kolay olmuyor. Başkanlık seçimi için daha makul kararlar verebilirler ama taban olarak farklılık bulunduğu için temsil edilebilecek bir yapıya ihtiyaç çok olası. Çünkü siyasi arenada yalnızlaştırılmış bir parti olduğundan ötürü kendi göbek bağını kesmek zorunda olacağının farkında ve kritik bir viraja girilirken pozisyon alması gerekiyordu. Bu hususta da taban partisi olarak yakınlık kurdular.

Bu arada bu konuşmaların yapılabilmesine imkan tanıdığınız için ayrıca teşekkür ediyorum. Seçimde birden fazla faktör olduğunu bilmek önemli.

Değiştirdiklerini yazdığınızı okudum. Yalnızca çıkış logosuyla sonrasındaki logo arasında farklılık bulunduğunu belirtmek istedim. Nitekim konu içerisinde de aynısını falan denilmiş, BDP'den beri Kürt kökenli partilerde logo yakınlığı oluyor. Ona değinmek istedim.

HDP'nin kendi adayıyla seçime gireceği yönünde beyanları olmuştu ama o dönem 6 masada kimin aday olacağına dair bir belirsizlik hakimdi. İYİ'nin Mansur Yavaş çıkışı vardı ki seçim kazanılması için destekliyordum ama HDP'nin bu adaya tabanını yönlendirmesi zordu. O açıdan muhalif sol partilerle bir ittifak düşüncesi oluşmuştu. Süreç farklı boyuta taşınıp Kemal Kılıçdaroğlu aday olunca geniş muhalefet bloğunun adayına destek verip oyları böldürmemek en makul tercih olarak görüldü. Nitekim bu sürecin ilk turda bitirilme ihtimali dahi varken Doğu kökenli bir adayın HDP tarafından desteklenmesi doğaldı.

HDP seçmenini partinin kapatılması ya da güçlü olduğu bölgelerde engellenmesi durumunda CHP'ye yönlendirmek kolay olmuyor. Başkanlık seçimi için daha makul kararlar verebilirler ama taban olarak farklılık bulunduğu için temsil edilebilecek bir yapıya ihtiyaç çok olası. Çünkü siyasi arenada yalnızlaştırılmış bir parti olduğundan ötürü kendi göbek bağını kesmek zorunda olacağının farkında ve kritik bir viraja girilirken pozisyon alması gerekiyordu. Bu hususta da taban partisi olarak yakınlık kurdular.

Bu arada bu konuşmaların yapılabilmesine imkan tanıdığınız için ayrıca teşekkür ediyorum. Seçimde birden fazla faktör olduğunu bilmek önemli.
En doğru açıklama bu oldu hocam. HDP için bir kriz söz konusu parti bir yandan kapatılma tehlikesi yaşarken bir yandan aday çıkarma sıkıntısı yaşıyor. En son bir kişiye daha teklif gitmişti adını hatırlamıyorum affedin ama o kişi teklifi reddetti. Hem dediğiniz gibi bir ittifak sıkıntısı, aday sıkıntısı, partinin kapatılma tehlikesi gibi bir çok faktör işin içine girince bu tür yakınlıklar oluşur doğal. Ama işte bu yakınlık birliktelikte doğurabilir eğer ki HDP partisinin kapanması onanırsa bu birliktelik kesinleşir ve HDP oluşumu Yeşil Sol Partiye taşınır en azından benim düşüncem böyle ve yapılan açıklamalar bunu çokça destekliyor. Yani anlayacağımız HDP bir kriz yönetimi halinde ve her türlü ihtimali elinde bulunduruyor. Logo yorumunuza çokça katılıyorum o konu hakkında bir yorumum olmamıştı ama bence logo konusunda en doğru yorumu yaptınız. He sorarsanız ki çok mu umursuyorsun? Hayır. Canları cehenneme HDP'yi ben bir parti olarak görmüyorum umarım yakında devletimizde HDP'yi bir parti olarak görmez.

@OSAYİSAMUEL HDP kapatılırsa seçimden sonra yine kendi kadrosu ile yeni parti kurarlar.
Yeşil Sol Parti'nin üyeleri de delegeleri de kadrosu da farklı ve HDP'liler gelip de o yapıya karışmaz. Bu seçimlik misafir olacaklar.

İktidar HDP'yi tuzağa düşürmek istedi. 10 Nisan'da milletvekili aday listeleri kesinleşiyor. 11 Nisan'a dava oturumu koyup şah çekti.
HDP ise Yeşil Sol Parti listelerinden seçime girerek iktidarı mat etti.
Durumun özeti budur.

İktidarın bu hamlesi boşa düşünce artık HDP'nin de kapatılacağını sanmıyorum. O işin de bir amacı kalmadı yani.

@OSAYİSAMUEL HDP kapatılırsa seçimden sonra yine kendi kadrosu ile yeni parti kurarlar.
Yeşil Sol Parti'nin üyeleri de delegeleri de kadrosu da farklı ve HDP'liler gelip de o yapıya karışmaz. Bu seçimlik misafir olacaklar.

İktidar HDP'yi tuzağa düşürmek istedi. 10 Nisan'da milletvekili aday listeleri kesinleşiyor. 11 Nisan'a dava oturumu koyup şah çekti.
HDP ise Yeşil Sol Parti listelerinden seçime girerek iktidarı mat etti.
Durumun özeti budur.

İktidarın bu hamlesi boşa düşünce artık HDP'nin de kapatılacağını sanmıyorum. O işin de bir amacı kalmadı yani.
Evet hocam seçim sonrası dediğiniz şey olabilir zaten. Ama ben bu seçimi baz alarak konuştum. Bu seçim onlar için bir kriz ve bu krizi Yeşil Sol Parti ile çözecekler. Seçimden sonra ne olur bilemem ama bu seçim süresince açıklamalarda gösteriyor ki yol bu şekilde izlenecek.

Geri
Yukarı