Denetimli Klasör Erişimi Nedir?

efew0

Decipat
Makaleler
2
Yer
Kocaeli
Denetimli klasör erişimini açınca aşağıdaki hatayı veriyor. Bende bu yüzden kapattım, kapalı tutmam bir sorun yaratır mı? Gerekli bir şey mi?

Ekran görüntüsü_20230123_000534.png

1674473327655.png

Fidye yazılımlarına karşın koruma sağlar. Klasördeki dosyalara yetkisiz müdahaleyi engellemek amacıyla geliştirilmiş. Önemli dosyalarınız için açık konumda olması önemli.

Hocam ilgili klasöre erişmek isteyen uygulama (görseldeki) bildiğiniz bir uygulama ise Eylemler seçeneğinden izin verin, sonraki aksiyonlarda sadece ilgili uygulamaya izin verecektir diye düşünüyorum.

Denetimli klasör erişimine yalnızca kişisel bilgilerinizin yer aldığı özel bir klasörü ekleyin. Sistem klasörlerini eklemeyin. Örneğin verilerinizin bir yedeğini alın ve "Yedekler" adında bir klasör açın, bunu denetimli klasörlere ekleyin. Bu sayede fidye saldırısına maruz kalsanız bile bu klasördeki verilere zarar gelmeyecek. Bunu sistem klasörlerine uygularsanız sistemin çalışmasına etki edip işlemleri askıya alabilir.

Denetimli klasör erişimine yalnızca kişisel bilgilerinizin yer aldığı özel bir klasörü ekleyin. Sistem klasörlerini eklemeyin. Örneğin verilerinizin bir yedeğini alın ve "Yedekler" adında bir klasör açın, bunu denetimli klasörlere ekleyin. Bu sayede fidye saldırısına maruz kalsanız bile bu klasördeki verilere zarar gelmeyecek. Bunu sistem klasörlerine uygularsanız sistemin çalışmasına etki edip işlemleri askıya alabilir.
Fidye yazılımı gireceğini pek düşünmedim ve kapattım zaten sadece kullnıcı profillerine erişebiliyordu. PC'dede öyle aman aman bilgilerimi saklamıyorum zaten. Komple kapattım çünkü başka uygulamalarda da hata veriyordu.

Fidye yazılımı gireceğini pek düşünmedim ve kapattım zaten sadece kullnıcı profillerine erişebiliyordu. PC'dede öyle aman aman bilgilerimi saklamıyorum zaten. Komple kapattım çünkü başka uygulamalarda da hata veriyordu.
En mantıklısı, bunun yerine güvenilir bir AV çözümü kullanmak daha doğru. Kişisel bilgilerinizi ve önemli dosyalarınızı da şifreli USB belleklerde veya 2FA aktif edilmiş bulut hesaplarınızda saklayabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı