Deniz fobisi nasıl yenilir?

Denize girsin de, yapacağı en ufak bir panikten kramp girsin, sonra debelensin dursun.

Denize girmek hayat memat işidir. Deniz öldürmez, panik öldürür.

Bende fobi yok, ama yosunlardan ben tiksiniyorum. 5-10 metre derinliğe dalabiliyorum. Ama yosun değince midem bulanıyor. Çocukluk travması var bende. Küçükken zehirli bir yosunun üstüne oturmuşum. Her yerim yanmış. Kabarmış falan. Belki de ondandır.

Bir zamanlar profesyonel yüzücülük yapsam da ben de korkuyorum. Hep havuzda yüzerdim. Denizde yosunlar olsun kayalar olsun hayal gücüm geniş olduğu için büyük nesneleri balina vb. şeylere benzetirdim. Yüzerken altımda bunları görünce nefesim kesilirdi. Şuan az biraz azalsa da hala devam ediyor.

Merhaba değerli forum üyeleri, yaklaşık 5 senedir deniz fobim var ve bir türlü atlatamıyorum. Az önce Subnautica diye bir oyun aldım, onu bile oynayamadım. 5 sene önce ilk defa kendi başıma denize girdiğimde, ablam yosunlu alanlara gitmiyordu ve yosunlu alanlardan korkuyordu. Ben de bilinçaltıma yosunlu bölgelerin korkutucu alanlar olduğunu kazıdım ve 5 senedir atlatamıyorum. Denize eskiden bir nebze girebiliyordum ancak şimdi hiç giremiyorum (yosun olmasa bile). Derin alanlarda yüzüyorum ancak deniz gözlüğü ile dibini görmem lazım. Teknelerden herkes atlarken ben atlayamıyorum mesela. Bu durum beni korkutuyor çünkü yarın öbür gün bir gemi batarsa ne yapacağım diye düşünüyorum. Ölsem de kıyıya yüzemem, yüzsem de kıyıya çıkamam çünkü altımda olan yosunlardan korkarım. Sizin böyle bir fobiniz var mı? Atlattıysanız nasıl atlattınız?

Hem memleketten dolayı hem de 20 yıllık tüplü dalgıç hocası olarak şunu söylemem gerekir ki ilk zamanlarda korkunu yenmek için kendini güvende hissettiğin yerlere gitmelisin. Bu güvenli yerler ise senin beline kadar ki kısımlar muhakkak kumlu olacak. Çünkü sen denizin dibini gördüğün sürece sürpriz bir şey olmaz ayrıca biraz yüzmek için çalışınca en ufak bir endişe de ayağa kalkıp ayakların yere değeceğini bildiğin için bu sana cesaret verir. Ondan dolayı asla belini geçen yerlere başlangıçta gitme. Tekne iskele gibi yerlerden sakın atlama önce senin denize güvenmen gerekiyor ondan sonra sen bahsettiğin yerlere gidebilirsin.

Geri
Yukarı