İğne Fobisi Nasıl Yenilir?

• Konuyu başlatan BilgisayarMeraklısı
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 22B
B

BilgisayarMeraklısı

Ziyaretçi
Merhaba arkadaşlar, ben iğne korkusundan kan tahlili yaptıramıyorum. Nasıl yenerim korkumu? İğne yapılışını bile izleyemiyorum. Sizce nasıl geçer bu korku? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Bende korkuyordum yaptırdım eninde sonunda. İğneye bakmayacaksın, yanındaki biriyle sohbet edeceksin anlamadan yapılıyor bile.

Benim hayatım boyunca 20 den fazla kan aldırmışımdır ama hala kan aldırırken minik bir korku oluyor. İçinden bir şarkı söyle. Ben iğneye bakıyorum ama sen bakmayabilirsin. Çok kısa sürüyor zaten. Arı sokmasından daha az acıyor.

İğneye bakmayın. Başka şeyler düşün o anda. Alan çok uzatmazsa işlemi zaten sıkıntı yaşamazsın.

Laboratuarda öğrenciyken bizi kan alma yerine göndermişlerdi şahsen ben çok korkardım çünkü küçükken damarlarım ince diye habire patlatıp dururlardı kan alırkende ben alamazdım ama sonra cesaret edip almaya başladım hemde gayet ciddi bir şekilde sende ordakilere ricada bulunabilirsin damarlarım ince uzman biri alabilirmi diye emin ol bir kere doğru dürüst alınca korku filan kalmıyor.

Yaşın küçük ise normaldir ama bunu kendi başına düşünmemen ve normal birşeymiş gibi düşünmen lazım. İğne ile korkunu bastırarak yapman lazım. Örneğin iğne vururken kendini olabildiğince serbest bırakman lazım. Kendini sıkarsan kolunu oynatıesan o kadar çok canın yanar. Kan almakta aynı şey çükü alırken değil sadece iğne sokulduğunda canın yanar. Sokarke bir anda kendini boşa sal serbest bırak ve 1/3 sn farklı birşey hayal et. O anda zaten olan olmuş olur :) Yaş büyüdükçe korkun azalır.

Yeni konular

Geri
Yukarı