Deniz Gezmiş kimdir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bir zamanlarda Osmanlı paşaları Kuvayı Milliye'cilere eşkıya diyordu. 🤣
Aynı durum değil ama. Birisinde devlet otoritesi yok ve halk birliği ile düşmanı yurttan atma çabası var. Diğeri ise ortada tüm devlet ve kurumlarına karşı ayaklanma ve fiili işlenen suçlar var. Hatta bir süre sonra onlar da Ankara hükumeti tarafından düzenli orduya çevrildi ve kabul etmeyenler eşkıya olarak adlandırılıp cezalandırıldı.

Aynı durum değil ama. Birisinde devlet otoritesi yok ve halk birliği ile düşmanı yurttan atma çabası var. Diğeri ise ortada tüm devlet ve kurumlarına karşı ayaklanma ve fiili işlenen suçlar var.
Neden aynı durum değil? Bence gayet benzer bir durum.
Gezmiş ve çevresi, vatansever ve ABD Emperyalizminin kuklası olan iktidara karşı ayaklanmıştır.
Bunun eleştirilecek yanları elbette olabilir, ama burada çocukça mesaj yazıp ''teröristtir'' zarttır zurttur demek mantıkdışı, bilimsellikten uzak bir tartışmadır. Kaldı ki bazı sol fraksiyonlar Gezmiş ve arkadaşlarını yeri geldiğinde eleştirir, eleştirmekten de çekinmez. O yüzden konulara sosyolojik ve bilimsellik çerçevesi içinde yaklaşmak gerek..

Son düzenleyen: Moderatör:
Neden böyle agresifleşiyorsunuz? Diğeri aşağılamaya çalıştı kaçtı, sen niye uğraşıyorsun?

İnanamıyorum attığın kaynağa bak...
Cidden tarihi onlardan mı öğreniyorsun?
Tahmin etmeliydim yahu. Kullandığın dilden, kaynaksızlığından... Seni ciddiye almak büyük bir hata, hem de başlı başına büyük bir hata. Bir de medenice tartışıyormuş.

Ne boşa kürek sallaması, boşuna dememiş Mevlana.

indir.jpg

Sonuç: Deniz Gezmiş terörist değildir. O bir halk kahramanıdır.
Sizin kafanızla, Che Guevara da teröristtir. Bu kafaya güven olmaz. Çünkü emperyalistlerin kafasıyla düşünüyorsunuz.
Bilmediğin çok şey var. Tarihi tarafsız kaynaklardan oku. Devlet tarihçilerinden ve epik tarih yazanlardan değil. Yoksa Diriliş Ertuğrul vb. dizilerle uyutulup durursunuz.

Herkes cahil değil. Buradaki %95 üye oranının senden daha bilgili olduğunu tahmin edebiliyorum. Çünkü kurduğun cümlelerle tartışma adabının hiç alakası yok. Attığın kaynaklardan 500 sayfalık Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının avukatının yazısından bahsetmemiştim ama neyse.

Vahdettin'in hiçbir şeyden haberi yoktu. Mustafa Kemal Atatürk iletişime geçmeye çalışırken İngiliz Uşağı Damat Ferit Paşa telgrafları engelliyordu zaten.
Ayrıca İngilizler olmasaydı hiç olmayacaktık ne demektir?
Türklük için kim hizmet etmişse onlara hayran olacağız tabii. Eninde sonunda anlaşılabilir bu. Şahsen sizinle tartışmak güzeldi. Biraz uykum açıldı.

Ayrıca İngiliz gemilerine binmek için mektup yazanları, ondan sonrasında vatan için kan akarken kendi kızından küçük bir kızla şatafatlı düğünler yapanları da araştırın bir zahmet. Ayrıca birisiyle tartışırken hakaret, küçümseme gibi sözcükler kullanmayın. Medeni tartışmanın ne anlama geldiğini bilmeden, ''medenice tartışıyoruz'' da demeyin.

Sevenlerinin deyimiyle kendisi devrimcidir. Mevcut hükümmeti bir takım silahlı ya da silahsız eylemler yaparak devirmeye çalışmıştır. Kendisi adam yaralamanın ya da banka soymanın ötesinde birini öldürdümü bilmiyorum ancak ortada cinayet ya da terörizm yoksa idam cezası tartışılabilir. O dönemler birçok kişi haksız cezalar aldı. Bulunduğu dönemin siyasi yapısı gereği idam cezası alması normal. Benim anlamadığım konu kendisini savunan arkadaşlar neden idam cezasına bu kadar takmış anlamıyorum. Kendisi mevcut hükümete karşı ayaklanmış ve insan gruplarını silahlı eyleme çağırmış bir "devrimci". Ben de hükümetin başında olsam kendi otoriteme böyle bir girişimi cezasız bırakmazdım.

Aynı anlama geliyor nereden baktığına bağlı olarak.
İşte bilimsellikle, hayal gücünün farkı bu.
Aynı anlama gelmiyor aslında.
Bak aynı şeyi Deniz Gezmiş için de düşünebilirsin.
Bu kadar basit her şey. Nereden baktığına bağlı.

Son düzenleme:
Sonuç: Deniz Gezmiş terörist değildir. O bir halk kahramanıdır.
Sizin kafanızla, Che Guevara da teröristtir. Bu kafaya güven olmaz. Çünkü emperyalistlerin kafasıyla düşünüyorsunuz.

Bilmediğin çok şey var. Tarihi tarafsız kaynaklardan oku. Devlet tarihçilerinden ve epik tarih yazanlardan değil. Yoksa Diriliş Ertuğrul vb. dizilerle uyutulup durursunuz.
Eğer devrimi gerçekleştirseydi halk kahramı olurdu. Başarısız olduğu için hain/terörist. Bu arada boş romantizm bırakmak gerek. Devrim ayağına ihvancı çomarların önü açılmıştır onuda atlamamak gerek.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı