DenizBank "debit tran name" kesintisi nedir?

Atill00

Hectopat
Merhaba yaklaşık DenizBank hesap işlemlerinde 9 tane yurt dışı sanal post ödemesi alınmış ve isim de "debit tran name" yazıyor.
Hesapladım, 510TL para çekilmiş toplamda. Ben bu paramı nasıl alabilirim neyin nesidir bu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki mahkemeye vs çağırırlar mı?
Yok, tüketici hakem heyetinde mahkemeye gitmenize gerek yok. Ama şöyle bir şey olabilir, sonuç ne olursa olsun kaybeden tarafın 15 gün içinde itiraz etme hakkı var. Eğer tüketici hakem heyetinin kararına itiraz edilirse mahkeme tüketici mahkemesine sevk edilir. Ve tüketici mahkemesinde kaybeden taraf siz olursanız, karşı tarafın avukatı varsa avukat ücretini, dosya masraflarını yani bütün ücreti siz ödersiniz. Bu da 5-6 binden aşağı olmaz. Yani kaybederseniz korkmayın, kazanırsanız korkun. Eğer kazanırsanız karşı tarafa itiraz hakkı doğar ve itiraz ederse ve tüketici mahkemesinde kazanırsa bütün masraflar size kalır. Eğer tüketici hakem heyetinde kaybederseniz hiçbir masrafı siz ödemezsiniz sadece paranız kalır.

Yok, tüketici hakem heyetinde mahkemeye gitmenize gerek yok. Ama şöyle bir şey olabilir, sonuç ne olursa olsun kaybeden tarafın 15 gün içinde itiraz etme hakkı var. Eğer tüketici hakem heyetinin kararına itiraz edilirse mahkeme tüketici mahkemesine sevk edilir. Ve tüketici mahkemesinde kaybeden taraf siz olursanız, karşı tarafın avukatı varsa avukat ücretini, dosya masraflarını yani bütün ücreti siz ödersiniz. Bu da 5-6 binden aşağı olmaz. Yani kaybederseniz korkmayın, kazanırsanız korkun. Eğer kazanırsanız karşı tarafa itiraz hakkı doğar ve itiraz ederse ve tüketici mahkemesinde kazanırsa bütün masraflar size kalır. Eğer tüketici hakem heyetinde kaybederseniz hiçbir masrafı siz ödemezsiniz sadece paranız kalır.
anladım peki karşı taraf mahkemeye taşırsa ve ben kaybedersem kaç paraya meal olur

Anladım peki karşı taraf mahkemeye taşırsa ve ben kaybedersem kaç paraya meal olur.

Bu tür durumlarda Tüketici Hakem Heyeti'nden lehinize karar gelirse çoğunlukla karşı taraf Tüketici Mahkemesine gitmez. Özellikle DenizBank gibi büyük kurumsal bir firmanın böyle bir yol izleyeceğini düşünmüyorum. Zaten bankaların yaptığı bu tür kesintilerin sonucu genelde tüketici lehine bir karar ile sonuçlanıyor ve banka bunun bilincinde. Dolayısıyla Hakem Heyeti süreci lehinize sonuçlandıktan sonra paranız hesabınıza iade edilir. Kaldı ki bence buna bile gerek kalmayacak, bankanın müşteri hizmetleri ile iade sağlayabileceğinizi düşünüyorum.
Olumsuz senaryoda, Hakem Heyeti kararından sonra karara itiraz edip dosyayı mahkemeye taşıyacak olsalar bile dava değeri hesabınızdan çekilen toplam 510 TL olduğu için pek bir masraf çıkmaz fakat dediğim gibi bu çok düşük bir olasılık.

@BurakPalabiyikkk arkadaşın tahminen söylediği 5 bin TL sizin olayınız açısından çok yüksek bir miktar, böyle bir masraf çıkması mümkün değil.

Bu tür durumlarda Tüketici Hakem Heyeti'nden lehinize karar gelirse çoğunlukla karşı taraf Tüketici Mahkemesine gitmez. Özellikle DenizBank gibi büyük kurumsal bir firmanın böyle bir yol izleyeceğini düşünmüyorum. Zaten bankaların yaptığı bu tür kesintilerin sonucu genelde tüketici lehine bir karar ile sonuçlanıyor ve banka bunun bilincinde. Dolayısıyla Hakem Heyeti süreci lehinize sonuçlandıktan sonra paranız hesabınıza iade edilir. Kaldı ki bence buna bile gerek kalmayacak, bankanın müşteri hizmetleri ile iade sağlayabileceğinizi düşünüyorum.
Olumsuz senaryoda, Hakem Heyeti kararından sonra karara itiraz edip dosyayı mahkemeye taşıyacak olsalar bile dava değeri hesabınızdan çekilen toplam 510 TL olduğu için pek bir masraf çıkmaz fakat dediğim gibi bu çok düşük bir olasılık.

@BurakPalabiyikkk arkadaşın tahminen söylediği 5 bin TL sizin olayınız açısından çok yüksek bir miktar, böyle bir masraf çıkması mümkün değil.
QNB Finansbanktan benzer bir durum yaşadım. Davaya sebep 300 lira gibi bir ücretti 2021 Kasımda. Tüketici hakem heyeti benim lehime karar verse de itiraz edip tüketici mahkemesine taşıdılar ve kaybettik. 3 bin liraya yakın masraf ödedik.

Bu tür durumlarda tüketici hakem Heyeti'nden lehinize karar gelirse çoğunlukla karşı taraf tüketici mahkemesine gitmez. Özellikle DenizBank gibi büyük kurumsal bir firmanın böyle bir yol izleyeceğini düşünmüyorum. Zaten bankaların yaptığı bu tür kesintilerin sonucu genelde tüketici lehine bir karar ile sonuçlanıyor ve banka bunun bilincinde. Dolayısıyla hakem heyeti süreci lehinize sonuçlandıktan sonra paranız hesabınıza iade edilir. Kaldı ki bence buna bile gerek kalmayacak, bankanın müşteri hizmetleri ile iade sağlayabileceğinizi düşünüyorum.
Olumsuz senaryoda, hakem heyeti kararından sonra karara itiraz edip dosyayı mahkemeye taşıyacak olsalar bile dava değeri hesabınızdan çekilen toplam 510 TL olduğu için pek bir masraf çıkmaz fakat dediğim gibi bu çok düşük bir olasılık.

En pahalı tutan şey avukat ücreti olur büyük ihtimalle. Toplam 5 bin civarı diye tahmin ediyorum.

Teşekkür ederim konuştuğumda bana harcama itiraz formu geldi forumu doldurdum Word'den düzenliyerek mail yoluyla yükledim bugün
İlk başta düşük belki eskiden olup unuttuğum abonelikler sandım lakin 3 günde bir 20 80TL 155TL olunca durum karışık olduğunun farkına vardım şikayet vardan deniz bank debit kart denilen şikayetler okudum umarım çok bekletmezler u durumdan dolayı bankaya güvenim sarsıldı.

Geri
Yukarı