Depo olarak kullanılan HDD MBR mi GPT mi olmalı?

arda511

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Bilgisayarımda 120 GB SSD ve 1 TB HDD bulunmakta. UEFI sistem kullandığım için SSD'yi GPT olarak kullanıyorum. Yedekler, oyunlar, fotoğraflar vs. için HDD'yi kullanıyorum. İlk aldığımda ben bunu GPT olarak biçimlendirdim. Fakat Disk Yönetimi'nde 129 MB Ayrılmamış bölüm oluştu. Birleştirmek istediğimde Dinamik diske dönüştürüleceğini söyledi. Pek bilgim olmadığı için iptal ettim. Sizce bu yedekler vs. için kullandığım ana disk olmayan HDD'yi nasıl kullanmalıyım? Dinamik diske dönüştürürsem ne fark olur? MBR olarak mı kullanmalıyım? Bu tarz 120 GB SSD + 1 TB HDD ikilisi kullananlar nasıl kullanıyor?

Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
O kadarlık alanı boşuna ellemene gerek yok. Dinamik disk hiç format atılmayacaksa kullanışlı bir bölüm yönetimi şekli fakat eğer format atıyorsan o bölüme herhangi bir dosya atmaya kalktığında karşına zırt pırt yönetici izni istiyor ve yönetici olarak çalışmayan programlar dosya okumaktan öteye gidemiyor ki asıl problemde orada patlak veriyor.

Peki GPT olarak mı kalsın MBR'e mi dönmeliyim? Birde 129 MB'lık alan niye oluşmuştur? Normalde eski kullandığım 320 GB'lık diskte bir bütün halinde oluşmuştu biçimlendirme yaptığımda.

Peki GPT olarak mı kalsın MBR'e mi dönmeliyim? Birde 129 MB'lık alan niye oluşmuştur? Normalde eski kullandığım 320 GB'lık diskte bir bütün halinde oluşmuştu biçimlendirme yaptığımda.
Format ekranında HDD'yi SSD'den önce biçimlendirdi iseniz boot sektörünü önce oraya açıyor. Oda UEFI sistemlerde yaklaşık olarak 128 - 129MB'lık yere denk gelmekte.

Ek olarak GPT, MBR'den daha yeni, daha hızlı, daha tutarlı ve bozulma riski daha az olan dosya tipidir. Bu sebeple sadece Vista SP2 ve üzeri sistemler okuyup, Windows 7 ve üzeri sistemler yazabilir. Ayrıca W8 ve üstü ana kurulu disk MBR, GPT fark etmeksizin GPT diskleri okuyup, yazabilir. Windows 7 GPT okur yazarlığı sadece sistemin kurulu oldupu disk
GPT ise geçerlidir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı