Depolama amaçlı 1 TB M.2 SSD önerisi

Makaleler
110
Merhaba,

Sistemimde 2 adet M.2 gen 4 ve 1 adet gen 3 portu bulunuyor. Şu an gen 4 portlarına 2 adet 970 EVO SSD takılı ancak bunların kapasitesi yetersiz geliyor.

Depolama amaçlı, gen 3 ve uzun ömürlü olacak, uygun fiyatlı 1 TB M.2 SSD arıyorum. Piyasada birden fazla güzel görünen model olduğundan, buraya sormak istedim. Özellikle @BerkayZ87 tavsiyelerinizi merak ediyorum.

İyi bir fırsat denk gelirse sistem diskimi, gen 4 1 TB bir diske de geçirebilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uygun fiyattan kastınız ne kadar oluyor bilmiyorum ancak her bütçeden öneri bırakayım, sonra değerlendiririz.

KC3000 > KC2500 ≥ Exceria Plus > Exceria

İş görür ancak dosya transferi çok yapacaksan üzer. SLC Size'ı sadece 22 GB.

SLC size ile alakalı önceki Konuda'da bahsetmiştiniz çok etkiler mi?

En büyük dezavantajı SLC size'ının çok küçük olması. 1 TB modeli için 22 GB SLC size var. Yani bu şu demek, 22 GB yazma işleminden sonra SSD, kağıt üstünde yazan değeri sunamıyor.

KC3000 de ideal gözüktü, bu modeli başka konularda da görmüştüm. 970 EVO 500'ün yerine sistem diski olarak tercih edilir mi sizce? Aktif olarak büyük dosya transferleri için kullanıyorum bilgisayarı.
Tercih edilebilir. PCI-e 4.0 olduğu için daha efektif olacaktır. Bu arada 970 EVO'nun da SLC Size'ı 500 GB model için 22 GB.

KC3000'in kaç dakikada kaç GB veri yazdığına dair bir performans testi;

1673102110462.png

SLC size ile alakalı önceki konuda da bahsetmiştiniz çok etkiler mi?
Dosya transferlerin yavaş olur sadece, bunun dışında genel SSD çalışma performansında bir kayıp yaşamazsın.

Son düzenleme:
Tercih edilebilir. PCI-e 4.0 olduğu için daha efektif olacaktır. Bu arada 970 EVO'nun da SLC Size'ı 500 GB model için 22 GB.

KC3000'in kaç dakikada kaç GB veri yazdığına dair bir performans testi;

Eki Görüntüle 1625829

Dosya transferlerin yavaş olur sadece, bunun dışında genel SSD çalışma performansında bir kayıp yaşamazsın.

SLC sadece yazma hızına mı etki ediyor yani? Okuma hızı ve genel olarak oyunların/programların/windowsun çalışma-açılma sürelerinde oynama olmayacak yanlış anlamadıysam SLC hakkında pek bilgim yokta :D

Geri
Yukarı