Depolama amaçlı M.2 SSD tavsiyesi

Talha455

Picopat
Daha fazla  
Bütçe önemli değil M.2 SSD tavsiyesi istiyorum. Okuma yazma hızı yüksek olup fiyatın yükselmesine gerek yok. Halihazırda kullandığım SSD 7000 okuma 6500 yazma hızına sahip, yalnızca depolama amaçlı kullanacağım.

Bütçe önemli değil M.2 SSD tavsiyesi istiyorum. Okuma yazma hızı yüksek olup fiyatın yükselmesine gerek yok. Halihazırda kullandığım SSD 7000 okuma 6500 yazma hızına sahip, yalnızca depolama amaçlı kullanacağım.

Kapasite tercihin var mı? Bir de ikinci bir M.2 yuvası var mı? Var ise hangi protokolü destekliyor(PCIe 3.0 X4 veya 4.0 X4 gibi)? Ona göre mantıklı öneride bulunalım.

Ben yine de biraz seçenek bırakayım:

Kioxia Exceria G2 1TB (9 aydır kullanıyorum. Depolama için son derece yeterli)
Kioxia Exceria Plus 1TB
Kioxia Exceria Pro 1TB (Yeni satın aldım. Yarın elime geçer muhtemelen)

Bunların 2TB sürümleri de tercih edilebileceği gibi başka markaların da güzel modelleri var. Ancak diğerleri uçuk fiyatlarda. Buradaki modellerin dezavantajı da aşırı ısınmaları. Sadece masaüstü bilgisayarlarda ve 150 lira gibi fiyata bulunabilen basit soğutucularla kullanılmasını tavsiye ederim. Onun için de bir önerim var.

Son düzenleme:
Kapasite tercihin var mı? Bir de ikinci bir M.2 yuvası var mı? Var ise hangi protokolü destekliyor(PCIe 3.0 X4 veya 4.0 X4 gibi)? Ona göre mantıklı öneride bulunalım.

Ben yine de biraz seçenek bırakayım:

Kioxia Exceria G2 1TB (9 aydır kullanıyorum. Depolama için son derece yeterli)
Kioxia Exceria Plus 1TB
Kioxia Exceria Pro 1TB (Yeni satın aldım. Yarın elime geçer muhtemelen)

Bunların 2TB sürümleri de tercih edilebileceği gibi başka markaların da güzel modelleri var. Ancak diğerleri uçuk fiyatlarda. Buradaki modellerin dezavantajı da aşırı ısınmaları. Sadece masaüstü bilgisayarlarda ve 150 lira gibi fiyata bulunabilen basit soğutucularla kullanılmasını tavsiye ederim. Onun için de bir önerim var.
ikinci bir m2 slotunu destekliyor bilgısayarım ancak Pcle 3.0 4.0 falan kac desteklıyor bılmıyorum

ikinci bir m2 slotunu destekliyor bilgısayarım ancak Pcle 3.0 4.0 falan kac desteklıyor bılmıyorum
Anakart modelini söylersen hemen tespit ederiz. Ancak yukarıda yazdıklarımın üçü de işine yarar. Sağlam modellerdir. Tek sıkıntıları deli gibi ısınmalarıdır. Onu da ucuz bir soğutucu ile halledebilirsin.

MSI B650 Tomahawk Wi-Fi
3 adet PCIe 4.0 X4 destekli M.2 yuvası varmış. Yani söylediklerimin üçünü de tam performans kullanabilirsin. Hepsi de işini görür. Fiyat olarak hangisi işine gelirse onu al. Konu açıldığından beri Pro modele tekrar zam gelmiş. Diğer ikisinden birisini al bari.

3 adet PCI-e 4.0 X4 destekli M.2 yuvası varmış. Yani söylediklerimin üçünü de tam performans kullanabilirsin. Hepsi de işini görür. Fiyat olarak hangisi işine gelirse onu al. Konu açıldığından beri Pro modele tekrar zam gelmiş. Diğer ikisinden birisini al bari.

Çok yardımcı oldun kafama takılan pek duymadım bu markayı daha bilindik markalar hakkında ne dusunuyorsun Kingston gibi Samsung gibi bir de halihazırda kullandığım SSD Kingston Fury Renegade bayağı iyi okuma yazma hızına sahip alacağım ikinci SSD bu hızı etkileyecek mı hiç hakım olmadığım konular.

Çok yardımcı oldun kafama takılan pek duymadım bu markayı daha bilindik markalar hakkında ne dusunuyorsun Kingston gibi Samsung gibi bir de halihazırda kullandığım SSD Kingston Fury Renegade bayağı iyi okuma yazma hızına sahip alacağım ikinci SSD bu hızı etkileyecek mı hiç hakım olmadığım konular.
Kioxia markası eskiden Toshiba Memory diye geçerdi. Sonra alt marka haline getirdiler. Flash bellek, hafıza kartı da üretmeye devam ediyorlar. Yani arkasında Toshiba var. Kendileri sektörün en önemli markalarından birisi ve diğer markalar için NAND tedarikçiliği yapar. Aktif olarak kullanılan bazı SSD teknolojilerinin bunların icadı olduğunu okumuştum(DRAM altenatifi HMB gibi).

Kioxia daha çok ekonomik modeller çıkarıyor. Hemen her markada olduğu gibi bunların da kötü veya bekleneni veremeyen modelleri olmuştu. Kendim kullanmadım ve detaylı araştırmadım ama 2.5" çerçeveli Exceria SATA modeli nispeten sevilmeyen ve şikayet alan bir model oldu. Ancak M.2 modelleri olarak Exceria modellerin hiçbirisinde(yüksek sıcaklık hariç) bir kusur veya yoğun şikayet görmedim. Sıcaklık olayı bunların PS5 veya laptop üzerinde kullanımında sorun çıkarabileceğini düşündürüyor. Masaüstü kullanıcılarının kasalarında iyi bir havalandırma varsa bariz daha serin çalışıyor. Eğer gerekirse basit bir heatsink ile harareti alınabiliyor. Bunun dışında olumsuz bir şeyi yok.

Samsung'da kronik sorunu olan hiçbir model yok. Kalitesinden şüphe yok. Amacına uygun model seçilirse uzun yıllar kullanılır. Ancak hemen her modelinin fazla pahalı olduğu söylenebilir. Aynı paraya başka markaya ait olan daha performanslı modeli bulabilir veya benzer seviyedeki bir ürünün muadili olanı daha uygun fiyata bulabilirsin.

Kingston da genel olarak çok başarılıdır. Doğru model tercih edilirse çok memnun eder. Örneğin sendeki Fury Renegade bunlardan birisi. Samsung 980 PRO'dan daha üstün 990 PRO'ya yakın sayılabilir. Bu konuda anılan Kioxia modellerin hepsinden üstündür. Kardeş modeli KC3000 de olumlu geri dönüşler aldı. Bizzat uzun süredir kullandığım A2000 çok memnun etmişti. Bu şekilde örnek çoğaltılır. Sadece son zamanlarda NV2 modeli pek sevilmedi. O da aktif olarak satılan en düşük modellerden olup sistem kuran, ağır işlerde kullananları üzer. Uzun ömürlü ve kararlı performans isteyenlere göre değildir. Kendisi DRAM içermediği gibi bilhassa üst kapasiteli olanlarından TLC yerine QLC hafıza kullanılmış. Bu durum kendisini daha çok depolama alanı kullanımına uygun hale getiriyor.

Diğer sorunun cevabı, disklerden birisinde arıza yoksa, sistemin kilitlenmesine falan sebep olmuyorda her disk kendi hızında çalışır. Üzerine kurulan program da el verdiği ölçüde hızlı çalışır. Üstün modelin yavaşlaması söz konusu değildir.

Not: Burada önerdiğim Exceria modeller depolama diski için fazlasıyla yeterlidir. Bilhassa Vatan bilgisayar üzerindeki Exceria Plus iyi fiyata sahip. Hatta kendisi sistem diski yapıp uzun uzun kullanabileceğin bir disk. Anakartın elverdiği için Pro olanı da alınabilir tabi.

Son düzenleme:
Kioxia markası eskiden Toshiba Memory diye geçerdi. Sonra alt marka haline getirdiler. Flash bellek, hafıza kartı da üretmeye devam ediyorlar. Yani arkasında Toshiba var. Kendileri sektörün en önemli markalarından birisi ve diğer markalar için NAND tedarikçiliği yapar. Aktif olarak kullanılan bazı SSD teknolojilerinin bunların icadı olduğunu okumuştum(DRAM altenatifi HMB gibi).

Kioxia daha çok ekonomik modeller çıkarıyor. Hemen her markada olduğu gibi bunların da kötü veya bekleneni veremeyen modelleri olmuştu. Kendim kullanmadım ve detaylı araştırmadım ama 2.5" çerçeveli Exceria SATA modeli nispeten sevilmeyen ve şikayet alan bir model oldu. Ancak M.2 modelleri olarak Exceria modellerin hiçbirisinde(yüksek sıcaklık hariç) bir kusur veya yoğun şikayet görmedim. Sıcaklık olayı bunların PS5 veya laptop üzerinde kullanımında sorun çıkarabileceğini düşündürüyor. Masaüstü kullanıcılarının kasalarında iyi bir havalandırma varsa bariz daha serin çalışıyor. Eğer gerekirse basit bir heatsink ile harareti alınabiliyor. Bunun dışında olumsuz bir şeyi yok.

Samsung'da kronik sorunu olan hiçbir model yok. Kalitesinden şüphe yok. Amacına uygun model seçilirse uzun yıllar kullanılır. Ancak hemen her modelinin fazla pahalı olduğu söylenebilir. Aynı paraya başka markaya ait olan daha performanslı modeli bulabilir veya benzer seviyedeki bir ürünün muadili olanı daha uygun fiyata bulabilirsin.

Kingston da genel olarak çok başarılıdır. Doğru model tercih edilirse çok memnun eder. Örneğin sendeki Fury Renegade bunlardan birisi. Samsung 980 Pro'dan daha üstün 990 Pro'ya yakın sayılabilir. Bu konuda anılan Kioxia modellerin hepsinden üstündür. Kardeş modeli KC3000 de olumlu geri dönüşler aldı. Bizzat uzun süredir kullandığım A2000 çok memnun etmişti. Bu şekilde örnek çoğaltılır. Sadece son zamanlarda NV2 modeli pek sevilmedi. O da aktif olarak satılan en düşük modellerden olup sistem kuran, ağır işlerde kullananları üzer. Uzun ömürlü ve kararlı performans isteyenlere göre değildir. Kendisi DRAM içermediği gibi bilhassa üst kapasiteli olanlarından TLC yerine QLC hafıza kullanılmış. Bu durum kendisini daha çok depolama alanı kullanımına uygun hale getiriyor.

Diğer sorunun cevabı, disklerden birisinde arıza yoksa, sistemin kilitlenmesine falan sebep olmuyorda her disk kendi hızında çalışır. Üzerine kurulan program da el verdiği ölçüde hızlı çalışır. Üstün modelin yavaşlaması söz konusu değildir.

Not: Burada önerdiğim Exceria modeller depolama diski için fazlasıyla yeterlidir. Bilhassa Vatan Bilgisayar üzerindeki Exceria Plus iyi fiyata sahip. Hatta kendisi sistem diski yapıp uzun uzun kullanabileceğin bir disk. Anakartın elverdiği için Pro olanı da alınabilir.

Bilgilendirdiğin için teşekkür ederim üç beş daha fazla verip KC3000 gibi bir model almayı düşünüyorum ne diyorsun?

Geri
Yukarı