Deprem çantası için radyo vs telsiz

just chillin

Hectopat
Makaleler
2
AFAD'ın sitesinde pilli radyo yazıyor ama pilli telsizle arasında kaldım. Sizce hangisi daha işlevsel? İkisini birden alacak bütçem yok.
Bir de o tarz durumlarda yetkililer telsiz konuşmalarını dinliyor mu? Bilgisi olan varsa yazarsa güzel olur.

Çok büyük çoğunluktaki telsizlerin içerisinde aynı zamanda FM radio özelliği var. El telsizlerinin çalışma bandı VHF/UHF olduğu için ve analog sinyal ilettikleri için (dijital telsizler hariç) yetkililer veya diğer amatör telsizciler tarafından duyulabilir. Kesinlikle telsiz daha iyi bir seçim.

Çok büyük çoğunluktaki telsizlerin içerisinde aynı zamanda FM radio özelliği var. El telsizlerinin çalışma bandı VHF/UHF olduğu için ve analog sinyal ilettikleri için (dijital telsizler hariç) yetkililer veya diğer amatör telsizciler tarafından duyulabilir. Kesinlikle telsiz daha iyi bir seçim.
Ben de öyle düşünmüştüm ama sanırım amatör telsizcilik daha emek isteyen bir konu. Bununla ilgili Murat Şen deprem çantası videosunda "Merdivenden kaymak sizi ne kadar itfaiyeci yaparsa telsiz tuşuna basmak o kadar amatör telsizci yapar" tarzı bir cümle kullandı.

Bir de sanırım Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün yaptığı sınavla amatör telsizci belgesi almak gerekiyormuş.

Son düzenleme:
Amatör telsizcilik belgesi alırsanız kesinlikle telsiz.
Analog ya da DMR telsiziniz olmasa bile size verilen çağrı kodu ile Echolink üzerinden telefondan tüm dünya ile görüşebilirsiniz ancak internet bağlantısı olamayan yerler için Analog telsiz bulundurmak faydalı olur.

3-4 bin bütçeye çıkanlar için de DMR telsiz tavsiye ederim, bu telsizler hem Digital (3G-4G) hem de analog frekans üzerinden dinleme, gönderme yapabiliyor.

Afet durumlarında amatörlerin yaptığı bağlantılar sayesinde kapsama alanı çok genişliyor.
Şu an mesela analog telsiz ile İstanbul’dan afet bölgesi ile görüşebiliyorum.

Amatör telsizcilik belgesi alırsanız kesinlikle telsiz.
Peki bu amatör telsizcilik belgesini alma süreci nasıl işliyor? Sınava nasıl hazırlanmak gerekiyor ve ne derece zorluğu oluyor sınavın? Sınava hazırlık dönemi yaklaşık ne kadar sürüyor? Çok soru sordum bu sorular için rehber hazırlarsanız tadından yenmez.

Peki bu amatör telsizcilik belgesini alma süreci nasıl işliyor? Sınava nasıl hazırlanmak gerekiyor ve ne derece zorluğu oluyor sınavın? Sınava hazırlık dönemi yaklaşık ne kadar sürüyor? Çok soru sordum bu sorular için rehber hazırlarsanız tadından yenmez.
Ehliyet sınavı gibi yılda birkaç defa sınavı oluyor. A-B-C sınıfları var bu da sınavda aldığın puana göre değişiyor.
E-başvuru yaptıktan sonra 130 TL sınav ücretini yatırıyorsun ve belirtilen tarihte MEB'İN E-sınav merkezinde sınava giriyorsun. A-B ve C olmak üzere 2 başvuru şekli var. C belgesine başvurursan en az 60 alman lazım ama 100 de alsan C alıyorsun. A-B'ye başvurursan en az 70 alman lazım. 60-74 Puan B sınıfı,75 ve üstü A sınıfı belge alır. A-B sınıfına başvurmak daha mantıklı.

500 soruluk bir soru bankası var her yıl o sorulardan 50 tanesini soruyorlar. 3-4 gün ezberlersen rahat geçersin ama sonradan eğitim videolarını izleyip öğrenmeni tavsiye ederim.

Soru bankasını internetten bulabilirsin.

Geri
Yukarı