Deprem çantasında neler olmalı?

Denizius124

Femtopat
Daha fazla  
Kendime ve aileme deprem sonrasında hayatta kalmamızı sağlamak için bir deprem çantası hazırlamayı düşünüyorum kendi hazırladığım listeyi sizinle paylaşmak istiyorum farklı düşünceler benim için çok değerli ülkemizde bireysel silahlanmaya izin verilseydi net aşağıdaki listeye bir silah eklerdim fakat ne yazık ki izin verilmiyor.
1- 50-60lt arası su geçirmez bir çanta.
2-ilk yardım kiti.
3-kişisel ilaçlar ve bol bol ağrı kesici.
4-outdoor, askeriye için üretilen günlük yemek paketleri.
5- güçlü bir düdük.
6-pil kullanan el radyosu.
7- kaliteli ve her çeşitten bol miktar pil.
8- güçlü bir el feneri ve yanına daha güçsüz yanacak ama daha uzun süre yanacak bir ışık kaynağı (tercihen bulabilirsem ikisini de hem şarj hem pil opsiyonu olanlardan tercih etmeyi düşünüyorum)
9- böcek sivrisinek kovucu spreyler.
10- 8-10 saat arası sıcaklık veren ısıtıcı pedlerden.
11- termal battaniye.
12-kaliteli bir bıçak.
13- biber gazı.
14-powerbank
15- fiyatını bilmiyorum ama küçük çok az yer kaplayan çadırlar varmış onlardan eklenebilir.
Ek olarak o büyüklüktekli dağcı çantalarının etrafı da kullanılabileceği için bulabildiğim en az yer kaplayan ve en işime yarayacak (yazlık ve kışlık termal giysiler )
Sizin önerileriniz benim için değerli.

Kendime ve aileme deprem sonrasında hayatta kalmamızı sağlamak için bir deprem çantası hazırlamayı düşünüyorum kendi hazırladığım listeyi sizinle paylaşmak istiyorum farklı düşünceler benim için çok değerli ülkemizde bireysel silahlanmaya izin verilseydi net aşağıdaki listeye bir silah eklerdim fakat ne yazık ki izin verilmiyor.
1- 50-60lt arası su geçirmez bir çanta.
2-ilk yardım kiti.
3-kişisel ilaçlar ve bol bol ağrı kesici.
4-outdoor, askeriye için üretilen günlük yemek paketleri.
5- güçlü bir düdük.
6-pil kullanan el radyosu.
7- kaliteli ve her çeşitten bol miktar pil.
8- güçlü bir el feneri ve yanına daha güçsüz yanacak ama daha uzun süre yanacak bir ışık kaynağı (tercihen bulabilirsem ikisini de hem şarj hem pil opsiyonu olanlardan tercih etmeyi düşünüyorum)
9- böcek sivrisinek kovucu spreyler.
10- 8-10 saat arası sıcaklık veren ısıtıcı pedlerden.
11- termal battaniye.
12-kaliteli bir bıçak.
13- biber gazı.
14-powerbank
15- fiyatını bilmiyorum ama küçük çok az yer kaplayan çadırlar varmış onlardan eklenebilir.
Ek olarak o büyüklüktekli dağcı çantalarının etrafı da kullanılabileceği için bulabildiğim en az yer kaplayan ve en işime yarayacak (yazlık ve kışlık termal giysiler )
Sizin önerileriniz benim için değerli.
Üzülerek söylemeliyim ki daha çok kendinizi savunacak şeylere ağırlık vermeniz gerek...

Üzülerek söylemeliyim ki daha çok kendinizi savunacak şeylere ağırlık vermeniz gerek...
ülke şartlarında sizce komando bıçağı tarzı bir bıçak ve kaliteli bir biber gazından daha iyi ne olabilir sadece av tüfeği alınabiliyor deprem anında av tüfeği ile dışarıya çıkmak onun mermisini almak ne kadar rahat olabilir

Şubat depreminde Hataydaydım. Kesinlikle her eve lazım. Ben hazırlıklı gittiğim halde orada rezil oldum.

Belli başlı malzemeler var koyulması gereken. Onları saymama gerek yok.
Kesinlikle nakit para bulundurun.
Antibiyotik ve ağrı kesici. Su. Mama tarzı beslenme ürünleri. Termal battaniye. Kamp bıçağı olsun. Çakmak olsun. Su olabildiğince çok olsun. Hazır kurulan çadırlar olsun evde. Profil fotosunda olan gibi olabilir. Radyo olsun. Turnike bulundurun. Eğer astım vb hasta iseniz sürekli alınması gereken tüm ilaçlar olsun.
Umarım bir daha öyle bir felaket yaşanmaz. Tekrardan Allah rahmet eylesin kalanlara sabır versin.

Şubat depreminde Hataydaydım. Kesinlikle her eve lazım. Ben hazırlıklı gittiğim halde orada rezil oldum.

Antibiyotik ve ağrı kesici. Su. Mama tarzı beslenme ürünleri. Termal battaniye. Kamp bıçağı olsun. Çakmak olsun. Su olabildiğince çok olsun. Hazır kurulan çadırlar olsun evde. Profil fotosunda olan gibi olabilir. Radyo olsun. Turnike bulundurun. Eğer astım vb hasta iseniz sürekli alınması gereken tüm ilaçlar olsun.
Umarım bir daha öyle bir felaket yaşanmaz. Tekrardan Allah rahmet eylesin kalanlara sabır versin.
yanıtınız için teşekür ederim ben bizzat böyle bir durum yaşamadım umarım allah kimseye yaşatmaz ama yaşayanların deneyimleri gelecek için çok değerli yanıtınız için sağolun

Bana neden beğenmedim attınız? Siz benim olduğum yerden daha kötü bir yerdeymişsiniz. Duymadığınız görmediğiniz olay kaldı mı?

Bana neden beğenmedim attınız? Siz benim olduğum yerden daha kötü bir yerdeymişsiniz. Duymadığınız görmediğiniz olay kaldı mı?
savunma için neler eklenebilir

Bilgili birine benziyorsunuz el feneri için kaç lümen önerirsiniz tavsiye ettiğiniz marka model var mı, orta az derece ışık verecek sadece ortam aydınlatması için kullanılabilecek bir ışık da önerebilir misiniz?

Son düzenleme:

Sağlıkçı olarak oradaydım ben. Evet bayağı kötü şeyler gördüm yaşadım.
Silah vb şeyler olmaz. Ki zaten tabanca alamazsın. Tüfek alırsan alırsın. Deprem anında kimse dışarı pompalı ile çıkmaz.

Bilgili birine benziyorsunuz el feneri için kaç lümen önerirsiniz tavsiye ettiğiniz marka model var mı, orta az derece ışık verecek sadece ortam aydınlatması için kullanılabilecek bir ışık da önerebilir misiniz?

Önereyim hocam.

@Denizius124
Çantanın alanı kısıtlı ben kafa lambası dışında şunu satın alıp gittim. Enkaz içinde çok işime yaradı.

IMG_20240406_003258.jpg

Şimdi neden bu derseniz küçük hafif ve iş görüyor. El feneri olarak ucuz ve basit olanı bu. Amaç hayatta kalmak orada.
Daha uzun menzil derseniz ben kamp vs kullanıyorum. Ürün nereden baksan 10 yıldır var ve hala sağlam. Su vs dayanıklı ve metal olduğu için sağlam. Çok taş vs çarptı boyası çizildi o kadar.
Evet kamp için güzel el fenerleri var ama bu deprem çantası için.

IMG_20240406_003450.jpg

Daha sonra bunun aynısından aradım bulamadım. Şundan aldım.

IMG_20240406_003640.jpg

Gold kama kadar olmasa da memnun etti.
Evet bir 750 lümen 500 lümen fener olsa tadından yenmez ama değmez hocam inanın. Alan aydınlatması için küçük ışıldak bakın. Benim vardı ama kaybettim gaz lambası gibi LED ışıldağım vardı. O tarz bir ürün önerebilirim. Deprem çantası için öyle marka 2 3 bin liralık fenerlere gerek yok hocam. Zaten can derdinde olunca iş çok başka oluyor.
Ne kadar aşırı küçük LED'i olsa da çok iş görüyor.

IMG_20240406_005128.jpg

IMG_20240406_005043.jpg

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı