Deprem için hazırlık yaptınız mı?

Japonya, çok sık ve şiddetli depremlerin olduğu bir ülke ama ölüm oranları oldukça düşük.

Neden biliyor musunuz? Çünkü Japonya'da islam yok, liyakat var. Halkın %62'si inançsız.
Hiçbir şey yapmayıp her şeyi yaradana yormak ne kadar kolay.
Kader`e inanma, iman esaslarının en önemlilerindendir. Çünkü imanın diğer şartlarına sağlam olarak inanmak da, kadere inanmaya bağlıdır. Meselâ kadere inanmayan, Allah`ın herşeyi bilebileceğine de inanmamış olur. Ya da tersinden söylersek, Allah`ın herşeyi bilebileceğine inanan kadere de inanmış olur.

Bakın konudan bağımsız kader muhabbeti burada da dönmüş. Bizim halkımız tevekkül denen kavramı ne zaman anlayacak cidden çok merak ediyorum. Allah'a inanın veya inanmayın orası sizin bileceğiniz iş ama ne olursa olsun hak etmediğiniz bir şeyin karşılığını bekleyemezsiniz. Sınava hiç çalışmayan bir öğrencinin sınav başlamadan 5 dakika önce dua etmesi onu çok sıkı bir Müslüman yapmaz değil mi? Çok basit bir örnek. Cidden kelimeleri bağlayamıyorum artık konuyu da uzatmak istemem ama sizden ricam zaten zor günlerden geçiyoruz, bu kadar basit şeyleri tartışmaya gerek bile yok, lütfen.

Bakın konudan bağımsız kader muhabbeti burada da dönmüş. Bizim halkımız tevekkül denen kavramı ne zaman anlayacak cidden çok merak ediyorum. Allah'a inanın veya inanmayın orası sizin bileceğiniz iş ama ne olursa olsun hak etmediğiniz bir şeyin karşılığını bekleyemezsiniz. Sınava hiç çalışmayan bir öğrencinin sınav başlamadan 5 dakika önce dua etmesi onu çok sıkı bir Müslüman yapmaz değil mi? Çok basit bir örnek. Cidden kelimeleri bağlayamıyorum artık konuyu da uzatmak istemem ama sizden ricam zaten zor günlerden geçiyoruz, bu kadar basit şeyleri tartışmaya gerek bile yok, lütfen.
Hocam zaten kader diye söyleyip sorunları konuşmuyoruz sanmayın. Bakın benim yorumuma. Ben diyorum ki zaten sıkıntılı ve hesap vermek zorundalar malzemeden çaldıkları ve insan hayatı karşılığında para kazandıkları için. Ama kader denen olay da var.

Arkadaşın dediği bir bakıma doğru. Kader de bu işin içerisinde ama liyakatsizlik Türkiye'de olan bir şey siz de haklısınız. Kaderinde varsa ekmek almaya giderken bile ölebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı