Deprem için hazırlık yaptınız mı?

Son 500 deprem içerisinde İstanbul yok. Genelde büyük depremlerden önce uzun bir zaman sessizlik olur.

Olası bir İstanbul depreminde devletin hazırlıkları ekonomi yönünde olmalı diye düşünüyorum. İstanbul çökerse Türk ekonomisi çok büyük zarara uğrar. Umarım bunun önemi alınmıştır.

Hazırlık yapmadım kişisel olarak. Antalyada yaşıyorum deprem riski yok değil. İstanbulda deprem olsa ülke çok sıkıntıya girer Celal Şengöründe dediği gibi ekonominin merkezi orası.

Nasıl hazırlık yapacağız ki, 5 katlı binanın 5. katında yaşıyoruz, bina eski ve muhtemelen çürük; şehrimiz ise Türkiyenin en riskli fay hattı olan Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde.

İstanbul'un en dış bölgelerinde yaşamıyorsanız depremden sonra ne yaparsanız yapın büyük zorluklar yaşayacaksınız. Yollar kapanacak, çoğu yol yıkıntılarla geçişe imkan vermeyecek, yangınlar ve kaos çıkacak, yardımlar çok geç ulaşacak çoğu yere, günlerce deprem çantanızdaki su ve atıştırmalıklarla idare etmek zorunda kalacaksınız, tuvalet diye bir şey olmayacak.

Uzmanlar 1999 yılından beri boşuna bağırmıyordu İstanbul'u terk edin, sanayiyi başka şehirleri kaydırın diye, bunu her dediklerinde "millete korku salmaya çalışıyorlar" diye karşı çıkan akılsızlarla dolu ülke. Deprem anından kurtulsanız bile sonrasında yaşanacak kaosun tam içinde kalacaksınız.

Ben de İzmir'de zemin açısından olmasa bile şehirden kaçma açısından şanslı bir bölgedeyim. Kız kardeşimle deprem çantalarımızı aldığımız gibi arabaya atlayıp çeşme otobanına çıkışımız 2-3 dakika sürüyor. Binamız yıkılmazsa tabii.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı