Deprem konutları için ödeme alınacak

SUSAMLI ÇUBUK

Hectopat
Makaleler
1
Fazla bir şey yazmaya gerek yok, görsel anlatiyor.

20230221_094617.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Anladığım kadarı ile DASK'ı olanlar ev alacaklar yani bence iyi bir olay. Elbette giden canları getirmez bu durum. Felaketin bilançosundan bağımsız olarak DASK'ı olan ve evleri yıkılan depremzedeler fark ödemesi kadar tutarı zaten sigortadan temin edebilirler. Bu noktada tek kaybı mal mülk olan halkın zararını devlet karşılıyor sigortalılar ise bir eve daha sahip olabilirler isteklerine göre.

Para oradaki halka aktarılsın oradaki mağdur kesim bir nebze nefes alsın da ne olursa olsun.

Anladığım kadarı ile Dask'ı olanlar ev alacaklar yani bence iyi bir olay. Elbette giden canları getirmez bu durum. Felaketin bilançosundan bağımsız olarak Dask'ı olan ve evleri yıkılan depremzedeler fark ödemesi kadar tutarı zaten sigortadan temin edebilirler. Bu noktada tek kaybı mal mülk olan halkın zararını devlet karşılıyor sigortalılar ise bir eve daha sahip olabilirler isteklerine göre.

Para oradaki halka aktarılsın oradaki mağdur kesim bir nebze nefes alsın da ne olursa olsun.

Nesi iyi olay ben anlayamadım. 20 yıldır ödenen vergilerin yanında geçen gün toplanan milyarlarca liralık yardım var. Hala insanlar yardım toplamaya devam ediyor. Devlet gelmiş %40'ını sen vereceksin diyor. Bunun neresi iyi. Suriye'de suriyelilere kurulacak şehir için Avrupa yardım etmezse ne olacak sorusuna gerekirse tüm masrafı biz üstleniriz diyordu kendileri. Kendi vatandaşının bu kadar bile değeri yok mu?

Objektif olmak gerekirse normal bir durumda tüm konutları devlet karşılaşacak olursa milyar dolarlar gider. O yüzden bir kısmını oturacak kişinin ödemesi bence doğru.

Lakin şunu atlamak istemiyorum, yapılan binlerce binaya imar izni veren devlet, izin verdiği binalar yıkılınca da hepsini karşılaması gerekir. Yıkılacak binaya izin veriliyorsa bunun sorumlusu bellidir.

Objektif olmak gerekirse normal bir durumda tüm konutları devlet karşılaşacak olursa milyar dolarlar gider. O yüzden bir kısmını oturacak kişinin ödemesi bence doğru.

Lakin şunu atlamak istemiyorum, yapılan binlerce binaya imar izni veren devlet, izin verdiği binalar yıkılınca da hepsini karşılaması gerekir. Yıkılacak binaya izin veriliyorsa bunun sorumlusu bellidir.

Objektif ben olamıyorum maalesef. Milyarlarca dolar deprem vergisi ödedik.

Üzerine evimizi sigortalattık. DASK olmadan devlet hizmet bile vermedi. Eee şimdi bir de para mı isteyecek.

Yok öyle!

Nesi iyi olay ben anlayamadım. 20 yıldır ödenen vergilerin yanında geçen gün toplanan milyarlarca liralık yardım var. Hala insanlar yardım toplamaya devam ediyor. Devlet gelmiş %40'ını sen vereceksin diyor. Bunun neresi iyi. Suriye'de suriyelilere kurulacak şehir için Avrupa yardım etmezse ne olacak sorusuna gerekirse tüm masrafı biz üstleniriz diyordu kendileri. Kendi vatandaşının bu kadar bile değeri yok mu?
Sadece Hatay'da zarar 45 Milyar Dolar gibi tahmin ediliyor ki bu şimdiye kadar verdiğimiz vergilere eş bir miktar. O vergiler depremden sonra halka beleş ev verilsin diye değil kentsel dönüşüm ve yapı denetimini desteklemek için toplandı. Onlar da yapılmadı yerine imar barışı ile üzerine para alındı vatandaştan bilinçsiz vatandaşta bunu kendi rızası ile yaptı sonra tüm bu paralar para başka yerlere aktarıldı şimdi senin sigaradan benzinden verdiğin vergiyle tekrardan oraya yaşam alanı götürülmeye çalışılıyor ki o paralar bile tekrardan orayı eski haline getirmeye yetmeyecek burada sadece sübvanse söz konusu.

Yani bu acziyette bile yüzde 60 sübvanse iyi. 20 yılda senin verdiğin vergi ile başka adamı zaten ev sahibi yapamaz devlet sen paranı vakfetmedin hizmet taahhüt karşılığı verdin. Suriyeliler örneği de çok saçma olmuş aradaki zarar ziyan farkı kıyas bile edilemez. Bak ben Elbistan'lıyım benim memleketim diye gideceğim bir toprak kalmadı burada savunmuyorum sadece kağıt üzerinde mantıklı bir olay olan olmuş biten bitmiş bundan sonra böyle bir adım atılması gerekiyordu. Ha böyle bir adım atılması o paraların çalınması ve kamuoyunun bilinçlendirilmemesi gibi hususlarda hesap sorma hakkımız olduğu gerçeğini değiştirmez. Seçimi bekliyoruz.

Geri
Yukarı