Deprem şiddeti tablosu ne kadar doğru?

4:17 depremi Gaziantep Şehitkamil ilçesinde ve 7,4 büyüklüğünde (17km derinlik) meydana geldi, ondan 3 dakika sonra 7,8 Pazarcık depremi (7
5km derinlik) vurdu. Bunu Ahmet Ercan'da söyledi bildirimleride var
Hocam zaten depremin bu kadar uzun sürmesinin nedeni depremin hemen ardından çok büyük artçıların yaşanması. Deprem bittikten hemen sonra 6 dan büyük 3 deprem olmuş

Hocam zaten depremin bu kadar uzun sürmesinin nedeni depremin hemen ardından çok büyük artçıların yaşanması. Deprem bittikten hemen sonra 6 dan büyük 3 deprem olmuş
Kesinlikle katılıyorum hocam, muhtemelen faylar birbirine girdi. Resmi olarak neden geçmiyor bu iki büyük ayrı deprem onuda anlamış değilim.

Bildiğim kadarıyla en büyük yıkım Hatay'da oldu. Ayrıca bazı yerlerde yıkımın, merkez üssünden daha fazla olması gayet normal.
Sağlam yapıya bağlı hepsi, bakın Kahramanmaraş'ta 50 senelik temelsiz kolonsuz mahallelerde bir tane yıkım yok. Yıkımı geçtim hasar dahi yok bunun zeminlede alakası yok çünkü mahalle tam eski doldurulmuş bı derenin üstüne kurulmuş.

Büyüklük depremin çıkarıldığı enerjinin birimidir bunu coğrafya dersini güzel dinleyen herkes bilir. Kahramanmaraş, depremi 11 gibi hissetti diyorlardı ne kadar doğrudur bilemem. İl ilçe yakınlığı önemli bu arada pazarcık depremi hatayı yıktı geçti, ama ekinözü depremi hatayı çok fazla etkilemedi tam tersi Ankara'ya kadar vurdu.

Öncelikle geçmiş olsun, bende kahramanmaraşlıyım. Hatay'daki kamera kayıtlarını ve Kahramanmaraş'taki kayıtları incelediğimde aralarında dağlar kadar fark var, hataydaki kayıtlarda deprem sağ sol vuruyordu, maraştaki kayıtlarda ise aşağı yukarı vuruyord.

Dostum sen şaka mı yapıyorsun kamera kayıdı diyorsun marasta asagi yukari vuruyor diyorsun cahilliğinin farkındasın hatayda ilk dakikada sağa ve sola vurdu sonra hafifledi bitti sandık sonra birden aşağı yukarı vurmaya başladı hataylı olarak söylüyorum ve hataydaki fay hatlarını incelesen yazdığın şeylerden utanırsın.

Geri
Yukarı