Deprem sonrası süreçte ne oluyor?

seffabullut

Centipat
Daha fazla  
Hiç bu kadar büyük deprem görmediğim için merak ediyorum. Deprem oldu. İnsanlar şuan nerede kalıyor ya da bundan sonra nerede kalacaklar? Devlet tarafından oralara tekrar binalar yapılıp eski sahiplerine veriliyor mu?

Hiç bu kadar büyük deprem görmediğim için merak ediyorum. Deprem oldu. İnsanlar şu an nerede kalıyor ya da bundan sonra nerede kalacaklar? Devlet tarafından oralara tekrar binalar yapılıp eski sahiplerine veriliyor mu?

Devletin temin ettiği alanlarda veya okul cami ve güvenli olan yerlerde - benim bildiğim ev için deprem sigortası yapıldığında tekrardan yapılıyor diye biliyorum umarım bir an önce düzelir olay yerinde olanlara tekrardan geçmiş olsun.

Evi sağlam kalan akrabası ya da başka şehirlerde akrabası olanların büyük kısmı akrabalarına gidecek. Akraba akraba dolaşıp epey bir süre misafir kalacaklar. Bazı kişiler her şeye rağmen risk alıp binalarında kalmaya devam edecek.

Bu imkana sahip olmayan on binlerce kişi çadır kentlerde aylarca yaşamak zorunda kalacak.

Enkaz kaldırma çalışmaları ve son ölüm sayılarının hesabı haftalarca devam edecek, sonrasında ayakta kalsa da hasarlı binaların yıkımına geçilecek. Bu kısım yıllarca sürüyor, İzmir'de bile neredeyse 2.5 yıldır hâlâ boşaltılmış ve yıkılacağı günü bekleyen binalar var. Bu kadar geniş ölçekte bunun kaç yıl süreceğini hesapla.

Ondan sonra yine bu çakal müteahhitler devreye girecek, çoğu binayı onlar yapacak yine yollarını bulacaklar... Devlet kendi yaptığı binaları birkaç yılda kurayla dağıtır ama mağdur olacak yine on binlerce kişi kalacak. Çoğu bir daha ev alamayıp kirada ve bazıları muhtemelen başka şehirlerde hayatlarına devam edecek. Psikolojileri de çok uzun süre düzelmeyecek.

Sırf benim hatırladığım dönem içinde bu filmi Adana, Gölcük, Düzce, Van ve İzmir'de daha önce gördüm. Böyle giderse torunlarım da görmeye devam edecek...

Son düzenleme:
Gördüğüm kadarıyla arabası olanlar köye kaçıyor ya da araçlarında bekliyor. Okul camii gibi yerlerde kalanlar var ama oralarda bayağı dolu genelde yer bulamazsın. Bunun dışında parkta ateş yakarak kalıyorlar.

Bu imkana sahip olmayan on binlerce kişi çadır kentlerde aylarca yaşamak zorunda kalacak.
Burayı sormuştum işte. Olayın sıcaklığıyla biraz gündem oluyor ama sonrası hiç gündem olmuyor. Tabii ki en önemlisi can. Cana geleceğine mala gelsin ama birçok kişide başka bir yerde kalma imkanı yoktur. Hele ki çocuklar için daha kötü. Umarım bunlar da konuşulur ve göz ardı edilmez.

Gördüğüm kadarıyla arabası olanlar köye kaçıyor ya da araçlarında bekliyor. Okul camii gibi yerlerde kalanlar var ama oralarda bayağı dolu genelde yer bulamazsın. Bunun dışında parkta ateş yakarak kalıyorlar.
Hocam demek istediğim şuandan ziyade daha sonrasıydı. Tüm şehri baştan inşa etmeye çalışmak yıllar alır gibi geliyor. O yıllar içinde nerede barınacak insanlar?

Yeni ev alacak bütçesi olmayanlar belirsizlik yaşıyor.

Burayı sormuştum işte. Olayın sıcaklığıyla biraz gündem oluyor ama sonrası hiç gündem olmuyor. Tabii ki en önemlisi can. Cana geleceğine mala gelsin ama birçok kişide başka bir yerde kalma imkanı yoktur. Hele ki çocuklar için daha kötü. Umarım bunlar da konuşulur ve göz ardı edilmez.

Hocam demek istediğim şuandan ziyade daha sonrasıydı. Tüm şehri baştan inşa etmeye çalışmak yıllar alır gibi geliyor. O yıllar içinde nerede barınacak insanlar?
Sonrasını ben de bilmiyorum.

Yeni ev alacak bütçesi olmayanlar belirsizlik yaşıyor.
Tam da bunu soruyorum işte. 3000 bina yıkıldı deniyor. En kötü 20-30 bin daire çıkar. Bu insanların yarısı bile bu ekonomide o evleri tekrar satın alamaz. Hatta kiralık dahi oturamayabilirler. En fazla 1 ay konuşulacak sonra yine herkes her şeyi unutacak ama bu kadar insan nerede kalacak?

Ben olanı söyleyeyim: Şanslıysanız arama kurtarma ekibinin geldiği ilk yerde olursunuz ve yine şanslıysanız sesinizi duyarlar sizi çıkarırlar. Çıkardıktan sonra da ayrı bir dert başlar daha çadırlar kurulmamıştır ve hala insanları çıkarmaya çalışıyorlardır. Siz de onlarla eğer fiziki durumunuz el veriyorsa bir yere kadar arama-kurtarmaya katılırsınız, vermiyorsa zaten sağlık hizmeti için bekliyor yahut hastanedesinizdir. Sonra çadırlar kurulur, şanslıysanız uyduruk tulumlardan alırsanız yok değilseniz ve bulabilirseniz battaniyeleri üst üste koyar yatarsınız. Yağmur başlarsa da sabah yarı suyun içinde uyanırsınız ve birkaç gün böyle gider. Ondan sonrası bölgedeki duruma göre ya prefabrik kurulur ya da ilgili yerlere bir kısım sevk olur ama illa açıkta kalanlar olur onlar da çadırda devam eder. Kısaca merak edecek bir şey yok. Merak etmek yerine yardım edin.

Sonrasını ben de bilmiyorum.
Sonrasını yetkililer de bilmiyor. Gölcük depremi büyük yıkıma yol açtı ama tek ve biraz daha ufak bir depremdi bugünkü depremlerin yanında, yıkım alanı daha dardı. Düzce için de bu geçerli. 7.9'luk Erzincan depremi zamanında nüfus ve ekonomik külfet şimdikinin yanında çok daha az kalıyordu.

Bu defa 1 değil aşırı yıkıcı 2 deprem, ardından yıkıcı olma potansiyeline sahip birkaç deprem oldu ve zayıflamış binalar için hâlâ tehdit yaratan 4 üzeri onlarca deprem oluyor. Bu defa yıkımın çapı öncekilere göre daha geniş, en az 10 şehre yayılmış durumda. Bundan ekonomik çıkış nasıl olabilir? Ülkenin ekonomik gücü ortada, büyük zorluklar yaşanacak gibi görünüyor.

Bir de bu depremlerden sadece birinin İstanbul'da olduğunu düşün, işte onun sonucunu herkes biliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı