Depremde en üst katta olmak

sabaholmadan

Centipat
Daha fazla  
Bir arkadaşım bina yıkılsa dahi en üst katın yaşama şansının çok yüksek olduğunu söyledi, bunun doğruluk payı nedir? Ben çok merak ediyorum.

Yana direkt 90 derece devrilen görmedim ben. Acıyla devrilirler. O durumda tüm katlar eşit benim gözümde.

Üst katta olmak hayatta kaldığında ilk kurtarılan olmak demek. Ama aynı zamanda bina yıkılırken en çok ivmeyi hissedecek de olmak demek. Alt kattakiler ölmediyse muhtemelen vücutlarına bir şey carpmamistir. Adam 3 metre zemine düşerken sen 15 metre zemine düşüyorsun.

Yine bu sebeple çatı kısmı da bu ivmeden etkilendiği için taşıyacak üst katlara sahip olmasa bile önceden gidenlerin etkisi ile o da yıkılır.

Bu yüzden kolon kesilen düzgün binaların sadece ilk katı çökerken diğer binalar sırayla kat kat çöküyor. Bina sabitken en çok yük ilk katta. Deprem etkisi ile ilk kat kolonları patlıyor. Bina bir anda 3 metre düşüyor. Düşmeden gelen kuvvet ile sabitken dayanabilme ihtimali olan ikinci kat kolonu patlıyor. Bu şekilde devam ediyor.

Çoğu bina "pancake collapse" şeklinde çöktüğü için en üst kattakiler tabiki çok çok daha şanslı. Hele direkt beton çatı kısmı yerine lambiri çatı ise. Ben çatı katıyım ve beton çatı yok üstümde mesela.

Geri
Yukarı