Depresyon ile nasıl başa çıkıyorsunuz?

talhaca

Hectopat
Makaleler
1
Yer
yok kızım marstayım şuan
Selamlar, iyi geceler. Umarım herkes iyidir. Bu kategorideki son başlıklara bakınca yalnız olmadığımı fark ettim. Konuyu zaten biliyorsunuz. Türk mizahının bir parçası haline gelmesi ile pek ciddiye alınacağını düşünmüyorum. Ama iki haftadır sürekli yalnızlık ve gelecek kaygısı, beni çok yormaya başladı. Her zamanki gibi bilgisayarda vakit geçiremiyorum. Sosyal medya sarmıyor. Günlerce iş aradım ama bulamadım. Şu an da tek yaptığım, sürekli olarak yorgun hissetmek ve yatağıma uzanmak. Bu yazıyı yazmamın sebebi ise, bunu birileri ile paylaşarak bir nebze de olsa rahatlamak. Yani seni seven insanların olmadığını düşünmek, birisiyle samimi bir sohbet edememek bayağı yorucu. Bunun üstüne, ailenin istek ve ihtiyaçlarını yetiştirebilecek bir ekonomiye sahip olmamaları. Ülkede her gün başka saçmalığın gündem olması ile haberlere de bakmamak gerek. Çok fazla düşününce, inandığın dini ve ölümü de içine katıyorsun. Üstüne bir de "ergen indie şarkıları" da eklenince, "hah ben depresyona girmişim" diyebiliyorsun. İki haftadır bu durumu çekiyorum ama bir türlü adına "deprasyon" diyemedim. Ailem ile konuşmak istemiyorum. Konuşunca ciddiye almadıklarını ve basit ergen problemleri olduğunu, gözlerinden anlayabiliyorum. Maalesef ülkemde sessizce "deprasyon" dahi geçiremiyorum. Geçen son ses arabalar, yan sokaktaki düğün; kalabalık aile evindeki bağrışma...

Yazarken dahi iki üç kere arkama yaslanarak uzun bir "of" çekiyorum. Sadede gelmek gerekirse, siz "deprasyon" ile nasıl başa çıkıyorsunuz? Konuşacak birileriniz var mı?

Bolca sevgiler :)

belki de birkaç güzel sene sonrası bu konuya bakıp: "ne ergenlik geçirmişim be!" diyeceğim. Ama inanın şu an çok yoruyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar, iyi geceler. Umarım herkes iyidir. Bu kategorideki son başlıklara bakınca yalnız olmadığımı fark ettim. Konuyu zaten biliyorsunuz. Türk mizahının bir parçası haline gelmesi ile pek ciddiye alınacağını düşünmüyorum. Ama iki haftadır sürekli yalnızlık ve gelecek kaygısı, beni çok yormaya başladı. Her zamanki gibi bilgisayarda vakit geçiremiyorum. Sosyal medya sarmıyor. Günlerce iş aradım ama bulamadım. Şu an da tek yaptığım, sürekli olarak yorgun hissetmek ve yatağıma uzanmak. Bu yazıyı yazmamın sebebi ise, bunu birileri ile paylaşarak bir nebze de olsa rahatlamak. Yani seni seven insanların olmadığını düşünmek, birisiyle samimi bir sohbet edememek bayağı yorucu. Bunun üstüne, ailenin istek ve ihtiyaçlarını yetiştirebilecek bir ekonomiye sahip olmamaları. Ülkede her gün başka saçmalığın gündem olması ile haberlere de bakmamak gerek. Çok fazla düşününce, inandığın dini ve ölümü de içine katıyorsun. Üstüne bir de "ergen indie şarkıları" da eklenince, "hah ben depresyona girmişim" diyebiliyorsun. İki haftadır bu durumu çekiyorum ama bir türlü adına "deprasyon" diyemedim. Ailem ile konuşmak istemiyorum. Konuşunca ciddiye almadıklarını ve basit ergen problemleri olduğunu, gözlerinden anlayabiliyorum. Maalesef ülkemde sessizce "deprasyon" dahi geçiremiyorum. Geçen son ses arabalar, yan sokaktaki düğün; kalabalık aile evindeki bağrışma...

Yazarken dahi iki üç kere arkama yaslanarak uzun bir "of" çekiyorum. Sadede gelmek gerekirse, siz "deprasyon" ile nasıl başa çıkıyorsunuz? Konuşacak birileriniz var mı?

Bolca sevgiler :)

belki de birkaç güzel sene sonrası bu konuya bakıp: "ne ergenlik geçirmişim be!" diyeceğim. Ama inanın şu an çok yoruyor.
Depresyonda olduğunu sürekli kendine hatırlatırsan ufaktan bir kısır döngü başlar. Bu yüzden sana tavsiyem bu depresyonun kaynağını bulmalısın. Mesela gelecek kaygısı ve yalnızlık. Bunların çözümü nasıl olur? Gelecek kaygısı dediğin şey herkes de olan bir şey. Kurtulmanın yolu ise boş boş yatakta uzanmak değil de gidip kendine bir şeyler katmaktan geçer. Bunu yaparsan arkanda güveneceğin bir dayanağın olur ve sağlam özgüven sahibi olursun. Dayanağın ve kendine güvenin olunca kendi kendine dersinki "Ben donanımlı bir insanım ileride şunu şunu yaparım, aç kalmam." Sağlam özgüvenin olunca ne olur peki? İnsanlarla güzelce sohbet edebilirsin. Donanımlı olduğun konulardan bahsedersin, rahat olursun. Biriyle konuşurken gözlerini karşı tarafa dikersin. Unutma ki yeni tanıştığın birisi senin nasıl biri olduğunu tanışmadan sonraki birkaç dakika içinde çözer. Bu yüzden karşı tarafa kendini çok iyi tanımlamalısın. Buraya kadar bunları yaptın diyelim ama halen depresyondasın. O zaman ne olacak? Hemen söyleyeyim. Özgüven dediğin şey hep eklemekle olmaz. Bazı çürük elmaları beyninden çıkarmalısın. Örneğin herhangi bir bağımlılık özgüvenin kırılmasına sebep olur ya da bazı kötü alışkanlıklar. Bu çürük elmaları da sen kendin belirleyip atacaksın. Seni senden daha iyi bilen kimse yoktur. Bu yazdıklarım kendi naçizane düşüncelerimdir. Zaman senin, hayat senin her şeyi iyileştirmekle kötüleştirmek senin 2 tane elinde.

Benim en verimli olduğum zamanlar hafif depresif olduğum zamanlar. Bir şeyler öğrenmeye veya üretmeye çalışın veya meditasyon ve spor yapın.

Geri
Yukarı