Depresyonu aşamamak ve buna bağlı sağlık sorunları yaşamak

özgün deniz

Kilopat
Makaleler
1
Hayatımın hiç beklemediğim bir döneminde hiç beklemediğim bir insan tarafından yalnız bırakıldım, olayı dramatikleştirmeye gerek yok olabilir böyle şeyler herkes insan. Daha sonrası depresyon süreci, iştah bozuklukları vb. olaylar oldu klasik. Ancak sorun şu ki ilk günden beri o değişik ruh halini hiç aşamıyorum.

Psikiyatriste gittim citoles ve atarax yazdı 2 ay boyunca kullan dedi faydasını göremedim. Bu süreçte sağlığımda ciddi anlamda bozulmalar oluşuyor. Öncelikle çok hızlı yoruluyorum ciddi anlamda kalbimin zayıfladığını hissediyorum. Bunu ruhsal anlamda söylemiyor gerçekten fiziksel anlamda bunu hissediyorum.

Eklem bölgelerimde, el ve ayaklarımda, kafa ve kulaklarımın arkasında, yüz ile burun birleşme bölgesinde ağrılı, acılı ve rahatsız edici düzeyde kaşıntılı şişlikler/ödemler oluşuyor. 3 eğitim araştırma hastanesi gezdim alerji değil dediler. Aile hekimime sık sık gidiyorum ondan da yardım alıyorum o bunun psikolojik olduğunu söylüyor.

Ödem oluşmaması ve oluşanların da geçmesi için atarax ve bilaxten adlı ilaçları kullanıyorum ancak dikkat dağınıklığı, sürekli uyku hali gibi yan etkileri oluyor. Kullanmazsam da ayaklarım şiştiği için yürüyemiyorum.

Devletimiz sağ olsun ülkede nitelikli hekim ve psikolojisi bozuk olmayan insan bırakmadığı için psikiyatri randevusu alamıyorum. Alabildiklerim de 2-3 ay sonrasına oluyor. O da devlet hastanesi değil İzmir Eşrefpaşa Hastanesi'nde (belediyenin hastanesi).

Bu tarz durumlardan geçip aşabilen arkadaşlardan, konuyla ilgili bilgisi olan sağlık çalışanlarından bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çekinme, utanma. Bundan normal bir şey yok.

Çekinme utanma vs. yok. Psikolojik destek almaya çalışıyorum ama dediğim gibi çalışıyorum. Devlet kısmında zaten hiçbir şey düzgün değil psikiyatr ilaç yazıp gönderiyor. Psikolog da zaten 15 dakika.

Özele gittim bu ikisi için psikolog 10 randevu denedim 700 liradan 7000 lira tuttu. Anlık rahatlatıyor. Kullandığı teknikler gerçekten uyuşturuyor ancak akşamına yine aynı halde oluyorsun. Psikolog işe yarayan bir şey gerçekten ama 6-7 ay gidebilsem yarar bir şey. Takdir edersiniz ki çoğu kişide bu para yok.

Psikiyatr'a da aile hekimim acil ilaç takviyesi almamı söylediği için özelde gittim ona da 1000 civarı bir tutar ödedim. İlaçları yazdı ancak şişlikleri geçirmek harici ilaçlar da bir işe yaramadı. En azından ben hissetmedim.

Spor için vaktim yok ama vakit ayırmaya çalışacağım. Şu an beni en çok korkutan şey bu ödemlerin kalpteki bir sorunla ilgili olabileceği. Çünkü gerçekten kötü hissediyorum (Fiziksel). Doktora gittim bir sıkıntı yok dedi.

Spor için vaktim yok ama vakit ayırmaya çalışacağım. Şu an beni en çok korkutan şey bu ödemlerin kalpteki bir sorunla ilgili olabileceği. Çünkü gerçekten kötü hissediyorum (Fiziksel). Doktora gittim bir sıkıntı yok dedi.
Farklı doktor denedin mi? Hepsi sorun yok diyorsan, psikolojik bir şeyde olabilir. Sonuçta insanlar ister istemez kötü ruh halindeyken fiziksel olarak da (özellikle göğüste) kötü hissetmeye meyillidirler. O yüzden mümkün. Ek olarak psikolojik problemler fiziksel olarak vücuda vuruyor da olabilir, saç dökülmesi, egzama vb vb...

Hayat şartların da önemli senin ki nasıl bilmiyorum ama çoğu şeyi yapıp yapamayacağını etkiliyor, bir sınırlayıcılığı oluyor ister istemez.
Naçizane fikrim bir şeyleri başarmaya odaklanarak yaşa. Hedefler koy kendine. Asla o eski sen olma. Bundan 1 sene sonra farklı biri olmaya çalış asla yerinde sayma.
Bu belli bir zaman aralığı içerisinde yeni bir dil öğrenmek olabilir, yeni bir yetenek olabilir yemek yapmak, enstrüman çalmak, resim yapmak gibi, kitap okumak olabilir, hangi tarz seviyorsan romanlar okuyabilirsin, spor yapmak, mekik barfiks şınav çekmek ve sınırlarını arttırmak olabilir. Tabi bunları yaparken çok yüksek hedefler koyma koyacaksan da parçalara böl belli bir zamanda şu aşamada olmalıyım gibisinden. Motiveni kaybetmemiş olursun hem.
Bence böyle zamanlar da kişinin kendini geliştirmesi ve sosyalleşmesi çok faydalı. Ayrıca bütün gün bütün ay 4 duvar arasında kalma...

Benim için oldukça zor benzer bir dönemden geçtim. Sana tavsiyem kafanı oldukça meşgul tut oturup düşünmek için fırsatın olmasın. Bu süreçte bana en iyi gelen şeyleri senin için sıralıyorum dostum umarım iyi olursun, ben psikoloğa falan gitmedim kuzenlerin ricası üzerine internetten rastgele bir uzman bulup online terapi aldım faydası olmadı diyemem.

1) Aile ile vakit geçirmek **
2) Arkadaşlar ile bol bol buluşup etkinliklere gitmek **
3) Spor
4) Yeni bir alanda uzmanlık elde etmeye çalış hobi gibi (yazılım öğrenmek vs) veya bir oyuna başla.
5) Dizi, film, kitap izlemek & okumak
6) Terapi

Benim için oldukça zor benzer bir dönemden geçtim. Sana tavsiyem kafanı oldukça meşgul tut oturup düşünmek için fırsatın olmasın. Bu süreçte bana en iyi gelen şeyleri senin için sıralıyorum dostum umarım iyi olursun, ben psikoloğa falan gitmedim kuzenlerin ricası üzerine internetten rastgele bir uzman bulup online terapi aldım faydası olmadı diyemem.

1) Aile ile vakit geçirmek **
2) Arkadaşlar ile bol bol buluşup etkinliklere gitmek **
3) Spor
4) Yeni bir alanda uzmanlık elde etmeye çalış hobi gibi (yazılım öğrenmek vs) veya bir oyuna başla.
5) Dizi, film, kitap izlemek & okumak
6) Terapi
Ben de depresyondayım. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim ancak spor depresyon için ne gibi fayda sağlayabilir ki? Egolu spor hocalarından azar işitip modum daha da düşecek, bir de üzerine para vereceksin. Sağlık problemlerimden dolayı ağır kaldırmamam, çok çömelmemem, fazla ayakta durmamam gerekiyor.

Spordan kasıt illa ki spor salonuna gidip gelmekse bence saçma, öyle değilse yürüyüş bile spordan sayılıyorsa zaten yürüyorum ben. Hiç gitmediğim sokaklara giriyorum, kimi zaman yolu uzatırım. Yokuş çıkmaya çalışırım.

Arkadaş bulamıyoruz ki buluşup konuşalım. Bence en iyisi terapi, hobilerle uğraşmak ve aile.

Yeni konular

Geri
Yukarı