Dereceli oyunlar neden oynanır?

Yer
EV
LoL, CS, Valorant veya diğer derece içeren oyunlar neden çok seviliyor sizce?

Örneğin ben de LoL'ü çok severim, karakterleri ve karakterlerin seslendirmelerini ama hiç rank kasmak için oynamadım.

Bana hep daha üst dereceye çıkmaya çalışmak çok saçma geliyor. (Maddi kazancı olan kişileri hariç tutuyorum tabii -esporcular, yayıncılar-)

Clash of Clans mesela, az önce forumda gördüm, yani duvarları bir üst seviyeye çıkarmanın ne zevki var? Karşıdaki rakip daima senin gibi kuvvetli olacak, kasmanın mantığı ne o zaman? İlk sıraya gelirsen o ayrı tabii.

Bence hikayesi olan oyunlar (CoD, Mafia, AC serisi, Far Cry) daha popüler olmalı ama diğer dereceli oyunların nedense hiçbir mantığını göremiyorum. CS oynamayı hiç düşünmedim ve görünce hikayeli oyunlar kadar heyecanlanmıyorum çünkü bana hiçbir şey vadetmediğini düşünüyorum. Yani ne yapacağım, CS oynarken kill alıp daima aynı seviyedeki rakipler mi oynayayım? (kutu düşürme olayları maddi yönden olduğu için yine ayrı tutuyorum.) LoL oynamamın sebebi en azından hem görsel, hem de çok çeşitli efektlerin olması. Sizin düşünceleriniz neler peki?
Konuyu kimse bunu oynamasın diye açmadım, kimsenin oyun zevkine de karışamam. Sadece düşüncelerinizi merak ettim.

Bir CS oyuncusu olarak rekabeti sevdiğim için oynarım. Bir de motor çalıştıran Ruslar için :D hikayeli oyunların Online modu olsa da sarmaz çünkü herkes hikayesi için alıyor. En fazla 1 sene sonra kapanır gider. Ama sadece Online barındırsa tutunabilirler.

O oyunlar hep aynı. Maça giriyorsun. Maçta olanlar değişiyor ama o kadar. Sana senin ulaşmak isteyeceğin bir hedef sunmazsa oynamazsın. Derece de burada devreye giriyor.

Sadece oyunlarda olan bir şey değil ki. En basitinden satranç. Hatta Elo sistemi oradan gelir. Onun dışında ülkemizde popüler olduğu için futboldan örnek vereyim. Süper Lig niye var? Niye 11 adam toplayıp Fenerbahçe'nin karşısına çıkamıyorum? Millet kendinden kötülerle vakit kaybetmek istemiyor. Bu sayede en iyiler hak ettiği değeri görüyor. Hem de kendi aralarında karşılaşıp formda kalıyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı