Ders çalışamamak

Sadece zevk için yaşamak da anlamsız. Sevgili sınav döneminde çok güzel motivasyon da olabiliyor ama bu arkadaş bunu başaramamış. Ne diyelim biz? Aslansın, kralsın yaparsın mı diyelim?
Zevkten bahsetmiyorum. Bizim ders çalışmak, sınav kazanmak olarak benimsediklerimiz, hep tepemizdeki başkalarının hayal etmemizi istediği şeyler. Neyi hayal edeceğimize yukarıdakiler karar veriyor. Eğitim sisteminin kökünden hatalı olduğu konusunda hemfikiriz diye düşünüyorum. İşte bu bozuk sisteme karşı birisi çıkıp da "Kral çıplak." demezse yukarıdakiler bize bu "hayal"leri satmaya devam eder, karşı çıkan olmadığı için.

Okulda hirs yapip yarim saat oynayayım çalışacağım. Yarim saat bakayim calisacağım bu sefer deyip yenek yiyeyimde oyle calisayim diyorum 2 saat hem video izleyip hem oyalaniyorum ve aksam olmuş ta daa.

Hayat senin hayatın. Bugününün refahını düşünerek gelecekteki refahından vazgeçiyorsun. Sevgilin de büyüyecek, hiçbiriniz aynı yaşlarda kalmayacaksınız. Evlenmek istediğinde yuva kurduğunda gecelekteki refah seviyen önemli olacak. Herkes iyi bir iş ister ancak çok az insan buna sahip olur. Çocuk gibi değilde olgun birisi gibi düşünmenin ve yaşamanın zamanı gelmedi mi?

Sevgilinden ayrıl.

Ehem ehem o kadar da değil - benim gibisin şu an sınava çalışmam gerek yarın matematiğim var ama ben buradayım. Açıkçası biraz irade gerekiyor bir an gaza geldiğinde telefonu kapat at bir yere yani bir şekilde elinden çıkarmaya çalış (açık açık söylemek gerekirse birine şifre koydur falan😅)
@Joey BadaSSs ayrılmak istemiyorsan telefon kullanmayı bırak. Aynı okuldaysanız eğer okuldayken görüşürsünüz sadece. Akşam da sadece derse odaklanırsın.

Ayrılmasın ya demeyin aklı karışmasın üzer sadece benim düşüncem bu.
Hayat senin hayatın. Bugününün refahını düşünerek gelecekteki refahından vazgeçiyorsun. Sevgilin de büyüyecek, hiçbiriniz aynı yaşlarda kalmayacaksınız. Evlenmek istediğinde yuva kurduğunda gecelekteki refah seviyen önemli olacak. Herkes iyi bir iş ister ancak çok az insan buna sahip olur. Çocuk gibi değil de olgun birisi gibi düşünmenin ve yaşamanın zamanı gelmedi mi?

Dediklerinde genel olarak haklısın fakat kısa vadede sevgilisinden ayrılması hele bir de üzülmesi ona yararı olacağını pek sanmıyorum. İşler yoluna girdiğinde uzun vadede kendi hür iradesi ve mantığı ile gerekli şey neyse onu yapabilir bu sevgili konusunda.Ayrıca onu çok rahatsız ediyorsa bende sizin gibi düşünürüm buda not olarak kalsın kısacası zaten gerçekten seviyorsa ztn ders çalışmasına engel olmaz

Son düzenleme:
Kendine günlük hedefler belirle ve bunları bitirmeden molalar dışında masadan kalkma. Molalar da "bir el oyun atayım" tarzında olmasın. Günlük hedeflerden kastım ise kendine haftalık bir program oluştur ve her ders için belli bir soru sayısı belirle. Ben dershanede o gün hangi ders işlenmişse o gün onun konu tekrarını yapıp testini çözüyorum, hafta sonu ise o hafta sorun yaşadığım dersleri günlere paylaştırıyorum. Dinamik bir program her zaman daha iyidir.
Ben de aynı durumdaydım, şu zamana kadar ödevler haricinde üç dört test ancak çözmüş biriyim fakat bu yöntemle kendimi alıştırdım, geçen ay günlük 70-80 soru çözerken günlük 150-200 soru çözüyorum şu sıralar. Bir süre sonra alışkanlık oturuyor zaten.

Zevkten bahsetmiyorum. Bizim ders çalışmak, sınav kazanmak olarak benimsediklerimiz, hep tepemizdeki başkalarının hayal etmemizi istediği şeyler. Neyi hayal edeceğimize yukarıdakiler karar veriyor. Eğitim sisteminin kökünden hatalı olduğu konusunda hemfikiriz diye düşünüyorum. İşte bu bozuk sisteme karşı birisi çıkıp da "Kral çıplak." demezse yukarıdakiler bize bu "hayal"leri satmaya devam eder, karşı çıkan olmadığı için.
Öyle, ben de farklı bir şey düşünmüyorum. Ama bu gidişatı değiştirmek için de kuru kuru "kral çıplak" demesi de bir işe yaramaz. Elinde bir halt yoksa ezilip gidecek. "Kral çıplak ulan" diye hayata giriş yapan insanları da gördüm hayatımda. Şimdi hayatta kalma, ay sonu mücadelesi veriyor birçoğu. Başarılı olan da yok mu? Var tabii.

Yaptırımı yok normal, kendine ders çalışmadığın günlerde yaptırım koyacaksın o zaman dersini de çalışırsın, telefona da bakarsın. Yoksa böyle kısır döngü de heba olup gidersin.

Kendini zorlaman lazım başı gelince devamı da geliyor zaten. Bazen göğsünün ortasına öküz oturur gibi olur daralırsın kusacak gibi olursun ama başını zor bela da olsa getirince devamını getirirsin.

Geri
Yukarı