Ders Çalışamamak

DarKSaGaa

Megapat
Makaleler
21
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, başlıkta belirttiğim gibi ders çalışamıyorum çalışsam da en fazla 10 dakika. Telefona bakıyorum 5 dakika sonra onu da kapatıyorum.
25 Şubat'ta sınav var ne yapacağımı anlayamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Telefonu bırakacaksın başka odaya oturacaksın, çalışacaksın. Kendiliğinden olmuyor. Burdan size sihir yapmamızı beklemiyorsun herhalde?

Merhaba, başlıkta belirttiğim gibi ders çalışamıyorum çalışsam da en fazla 10 dakika. Telefona bakıyorum 5 dakika sonra onu da kapatıyorum.
25 Şubat'ta sınav var ne yapacağımı anlayamıyorum.

Kafanı dersi çalışmaya odaklayacaksın. Dersini geçemedikten sonra ki halini hayal ederek keşke dememek için çalışmam gerek diyeceksin. Zaten bundan sonra otomatikmen çalışmaya odaklanıyorsun. Bende çalışmıyordum senin gibi. Bende böyle bir düşünceyle yola çıktım şuan çalışabiliyorum. Ayrıca çok çalışıp kendini sıkma. Belirli bir süre çalış ve ara ver. 5 dakika gibi. Kesinlikle yazarak çalış çok etkili bir çalışma yöntemidir.Yazdıklarımı dene. Bir yerden başlaman gerek. Unutma ki çalışmazsan hiçbir şey başarılamaz ve çok üzülürsün. Şu zamanda vakit çok önemli. Sınavlardan geçemeyip okulun uzarsa vb. şeyler olursa üzülürsün.

Telefonu bırakacaksın başka odaya oturacaksın, çalışacaksın. Kendiliğinden olmuyor. Burdan size sihir yapmamızı beklemiyorsun herhalde?

Dostum neden hemen parladın anlayamadım. Olabilir böyle şeyler. Derse odaklanamama ve isteksizlik durumunu herkes yaşamıştır. Arkadaş yardımcı olmamızı istiyor. Bu gibi davranışlarını kendine sakla. Burası yardımlaşmak için açılan bir forum. İnsan rencide etmek için değil.

Dostum neden hemen parladın anlayamadım. Olabilir böyle şeyler. Derse odaklanamama ve isteksizlik durumunu herkes yaşamıştır. Arkadaş yardımcı olmamızı istiyor. Bu gibi davranışlarını kendine sakla. Burası yardımlaşmak için açılan bir forum. İnsan rencide etmek için değil.
Rencide ettiğim falan yok. Telefon yüzünden çalışamıyor işte. Telefonu bırakacak ve derse odaklanacak. Aklı telefonda olmaması lazım. Çalışmaktan başka bir yol yok.

Önce eğer çalışmazsan ne olacağını görmek için 1-2 gün asgari ücret ve altındaki çalışanların ne yaptığına bakıp senin de onlar gibi olmak isteyip istemediğini sor.
Eğer cevabın senin de öyle çalışmak istediğin yönündeyse mesajı okumayı burada bırakacaksın, çünkü bundan gerisinin sana faydası olmaz.
Eğer cevabın olumsuz yönde ise öncelikle dikkatini dağıtacak nesneleri odadan çıkar. Sonrasında ders çalışmaya başla. Ha eğer ki yine odaklanamıyor isen bir tür ders çalışma tekniği bul. Mesela benim de dikkatim dağıldığı için ben "Pomodoro Tekniği"ni kullanıyorum.

Rencide ettiğim falan yok. Telefon yüzünden çalışamıyor işte. Telefonu bırakacak ve derse odaklanacak. Aklı telefonda olmaması lazım. Çalışmaktan başka bir yol yok.
Burdaki tek etkeni telefon olarak değerlendirip, birden yükselmemek gerek. Sonuçta telefonu da 5 dakika sonra kapatıyor. Yani genel olarak bir odaklanma sorunu var. Bunun üstünde durmamız konu sahibine daha çok yardım edebilir.

Kendini hızlıca hazırlaman lazım. Çünkü sınava az bir vakit kalmış. Her şey kafanda bitiyor. Sonrasında ki kötü senaryoyu düşünüp, ona göre hareket etmelisin. Dikkatini dağıtan her şeyi bir kenara kaldırıp, sessiz bir ortamda derse odaklanman gerekiyor.

Dikkatinizi dağıtacak elektronik cihazlardan uzak durun. YouTube'ta bununla (ders calisamamak) ilgili videolar ve internette de çeşitli makaleler bulabilirsiniz.

Yaptığınız her işi gelecekte vereceği karşılığı tahmin ederek yapın. Bunu kendinize bir ilke olarak belirlerseniz hayatta nadiren hata yaparsınız birçok konuda. Bir de düşünmeden konuşmamak gerek, bu da ufak bir öneridir.

Konsantrasyonun Gücü isimli bir kitap var okumanızı tavsiye ederim ama önce dikkatinizi toplamanız gerek. Adım adım ilerleyerek bu konuda başarılı olabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı