Ders Çalışma Hevesim Gitti

9. sınıfta bana bir ilham geldi ders çalış diye bende kitabı bile derse göre ayarlıyorum. Mesela 11. sınıfta sanırım Türk Edebiyat'ını Dönemler'inin detaylı göreceğiz diye ben kitapları ona göre seçtim örneğin 2-3 sayfa okumak için birçok sözcüğü Türkçe'ye çeviriyordum, ama çok zaman kaybı oluyordu. Hatalarımı yavaş yavaş anlıyorum. :D

Tam anlayamadım sıkılıp soğuduğunumu anladığını söylemeye çalıştın. :D
İşte benim ve diğer arkadaşların dediği gibi çok sıkma kendini boğma, yap yine ders falan ama rahatlat biraz. Araba gibi düşün üçüncü viteste olursun devir düşer boğulmaya başlar motor hemen ikiye çekersin ya seninde öyle yapman lazımdı ama sen direk boğulunca boşa alıp çekmişsin sağa bırakmışsın herşeyi. :D
Kısaca seviyeyi biraz aşağı al boğma kendini eğlenirken öğrenmeye çalış.

Hızlı okuma kurslarını ve seminerlerini şiddetle tavsiye ederim. Okudukça bıkar insan çünkü beyin ve göz koordinasyonu çok hızlı çalışır. İnsan beyninden ort. saniyede 700 düşünce geçer. Ancak okuma hızınız kelime kelime ise zihin kelimeye haddinden fazla odaklanır bu insanı bıktırır kolay sıkılırsın. Saniyede 700 km hızla giden arabayı her saniye durdurursan ilerleyemezsin. Beyin yaptığına odaklanır. Yeterli görmezsen buda seni sıkar. Beyinle okumak önemli olan.

Hızlı okumayan birey kelimeyi görür, iç sesle okur, düşünür hayal kurar.
Hızlı okuyan birey görür ve düşünür.
5400 rpm vs Ssd :)

Geçen dönem kendine çok fazla yüklenmişsin. Bu kadar ders çalışmak sana zevk verebilir ama, beyin bir süreden sonra yoruluyor. O yüzden şimdi hem zihinsel olarak yorulduğun için hem de senenin sonuna yaklaştığın için, psikolojik olarak ders çalışma hevesin kalmamış durumda. Sanırım son yazılıların bitmesine 2 ay'dan az bir süre kaldı. Bu süreç içerisinde geçmişte vermiş olduğun emeklerin boşa gitmemesi bilincinde son yazılılara kadar, keyfin olduğu zamanlar da günlük tekrar yap. Sonrasında zaten rahatlayacaksın ve bol bol dinlenme vaktin olacak.

Geri
Yukarı